Mətbuat xidmətinin məlumatı 28 Aprel, 2026
Məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsinin təmin edilməsi dövlət siyasətinin mühüm istiqamətlərindən biridir. “Məcburi köçkünlərin və onlara bərabər tutulan şəxslərin sosial müdafiəsi haqqında” Azərbaycan Respublikasının qanununda keçmiş məcburi köçkünlər üçün bir sıra sosial müdafiə tədbirləri nəzərdə tutulur. Bunlardan biri də sosial müdafiəyə ehtiyacı olan məcburi köçkünlərin yararlandığı, dövlət büdcəsinin vəsaiti hesabına ödənilən vahid aylıq müavinətdir.
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən keçmiş məcburi köçkünlərin müvəqqəti qeydiyyatda olduqları yaşayış yerləri üzrə icmalar və ağsaqqallar ilə daimi görüşlər keçirilir, onlara sosial müdafiə tədbirləri, o cümlədən vahid aylıq müavinətin qanunvericilikdə nəzərdə tutulan başaçatma müddətləri, müddətin axımı, habelə bunun qanuniliyi və zəruriliyi məsələləri, eləcə də köç prosesinə aid məsələlər haqqında ətraflı məlumat verilir.
Bununla əlaqədar olaraq, növbəti tədbir məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdığı Xırdalan şəhəri, Sevinc uşaq bağçasında keçirilib. Dövlət Komitəsinin aidiyyəti struktur bölməsinin əməkdaşları məcburi köçkünlərə sosial müdafiə tədbirləri və Böyük Qayıdışla bağlı ətraflı məlumat verilib, onları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

Mətbuat xidmətinin məlumatı 28 April, 2026
Ensuring the social protection of internally displaced persons (IDPs) is one of the key directions of state policy. The Law of the Republic of Azerbaijan “On Social Protection of Internally Displaced Persons and Persons Equated to Them” stipulates a number of social protection measures for former IDPs. One of these measures is the unified monthly allowance provided to socially vulnerable IDPs and financed from the state budget.
The State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan regularly holds meetings with communities and elders in the places where former IDPs are temporarily settled. During these meetings, they are provided with detailed information on social protection measures, including the statutory expiration periods of the unified monthly allowance, the calculation of these periods, as well as the legality and necessity of these provisions, along with issues related to the resettlement process.
In this regard, the next meeting was held at the Sevinc kindergarten in the city of Khirdalan, where IDPs are temporarily settled. Employees of the relevant structural unit of the State Committee provided the IDPs with detailed information about social protection measures and the Great Return, and answered their questions.