Avropa Şurası Parlament Assambleyasında müxtəlif ölkələri təmsil edən deputatlar məcburi köçkünlərlə görüşüblər.
15 Mart, 2017
Martın 15-də Avropa Şurası Parlament Assambleyasında müxtəlif ölkələri təmsil edən deputatlardan ibarət böyük nümayəndə heyəti Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində məcburi köçkünlər üçün salınmış məhəllədə yaradılan şəraitlə tanış olublar.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gəray Fərhadov və Zəngilan rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Ramiz Həsənov avropalı qonaqlara Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində uzun illərdir ki, məcburi köçkün vəziyyətində yaşayan soydaşlarımız üçün Azərbaycan dövləti tərəfindən yaradılan hərtərəfli şəraitlə yerində tanış olmaq məqsədi ilə görüşə gəldiklərinə görə təşəkkürünü bildirərək diqqətə çatdırıb ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində Azərbaycan Ermənistanın hərbi təcavüzünə məruz qalmış və bunun nəticəsində ərazilərimizin 20 faizi - tarixi torpaqlarımız olan Dağlıq Qarabağ və ətrafdakı 7 rayon işğal olunmuş, bu ərazilərdə etnik təmizləmə siyasəti aparılmış və bir milyondan artıq insan qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür.
Ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin apardığı uğurlu siyasət nəticəsində yaradılmış Azərbaycan modelinin artıq nüfuzlu beynəlxalq qurumlar tərəfindən də təqdir olunduğunu və indiyədək həyata keçirilən tədbirlər barədə hərtərəfli məlumat verən Gəray Fərhadov bildirmişdir ki, bu məhəllədə 760 məcburi köçkün ailəsi müvəqqəti məskunlaşıb və torpaqlarımız işğaldan azad edildikdən sonra onlar öz doğma torpaqlarına qayıdacaqlar. Burada yeni mənzillərlə təmin olunan məcburi köçkünlərin də əvvəllər yataqxanalarda məskunlaşdıqlarını diqqətə çatdıran Komitə sədrinin müavini vurğulamışdır ki, indiyədək daha ağır vəziyyətdə yaşayan soydaşlarımızın mənzil-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılması məqsədilə respublikanın müxtəlif ərazilərində bu cür bütün zəruri sosial-texniki infrastruktura malik 95 müasir tipli qəsəbə salınmışdır. Gəray Fərhadov bildirib ki, doğma yurdlarını tərk etmiş bu insanların bütün problemlərinin həllini Azərbaycan hökuməti öz üzərinə götürüb. Qaçqınların və məcburi köçkünlərin məşğulluq, təhsil, yaşayış, tibbi, sosial təminatı ilə əlaqədar hərtərəfli tədbirlərin həyata keçirilməsi məqsədilə Azərbaycan Prezidentinin Sərəncamı ilə Dövlət Proqramı və ona Əlavələr təsdiq edilib.
Sonra qonaqlar məhəllədəki 540 şagird yerlik 33 saylı Zəngilan rayon tam orta məktəbində, 280 yerlik uşaq bağçasında yaradılan hərtərəfli şəraitlə tanış olmuş, məktəbin həyətində pedaqoji kollektivin üzvləri ilə görüşərək fikir mübadiləsi aparmışlar. Söhbət əsnasında bildirilmişdir ki, Azərbaycan dövləti bu gün məcburi köçkün həyatı yaşayan vətəndaşlarına hərtərəfli qayğı göstərir, onların problemlərinin həllini müntəzəm diqqət mərkəzində saxlayır. Elə bu məhəllənin özü, məhəllədə yaradılan şərait də bunları təsdiqləyir. Lakin bütün bunlara baxmayaraq hər bir məcburi köçkün doğma ocaqlarına qayıtmaq arzusu ilə yaşayır.
İstər qəsəbədə, istərsə də məktəbdə yaradılan hərtərəfli şəraitdən məmnunluqlarını ifadə edən avropalı qonaqlar söhbət zamanı həmçinin Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında həllini, qaçqın və məcburi köçkünlərin doğma ocaqlarına qayıtmalarının zəruriliyini bildiriblər.

Deputies representing different countries in the Parliamentary Assembly of the Council of Europe met with IDPs
15 March, 2017
On March 15, a large delegation consisting of the deputies representing different countries in the Parliamentary Assembly of Council of Europe reviewed the conditions created in the quarter for IDPs in Masazir settlement, Absheron district.
Deputy Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Garay Farhadov and the Head of Zangilan region Executive Power Ramiz Hasanov expressed his gratitude to the European guests for coming to the meeting in order to review the comprehensive conditions created by Azerbaijan Republic for our internally displaced compatriots as a result of Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict and highlighted that Azerbaijan has been subjected to the military aggression of Armenia as a result of Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict and 20 percent of our lands- our historical lands in Nagorno Karabakh and surrounding 7 regions have been occupied by Armenians, ethnic cleansing policy has been carried out in these territories and more than one million people have become refuges and IDPs.
Noting that the model of Azerbaijan established as a result of the successful policy of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev is already appreciated by the authoritative international organizations and informing about the measures taken so far, Garay Farhadov stated that 760 IDP families temporarily settled in this quarter and they will return to their native lands after the liberation of our lands. Highlighting that the IDPs provided with new apartments here have previously settled in the dormitories, Deputy Chairman of the Committee mentioned that 95 modern settlements having such necessary social and technical infrastructure have been built up to now in the various territories of the Republic in order to improve housing conditions of the compatriots living in harder conditions. Garay Farhadov said that the government of Azerbaijan undertook to solve all the problems of these people who left their homes. The State Program and Amendments thereto were approved by the Order of the President of Azerbaijan Republic in order to take comprehensive measures related to the employment, education, living, health and social security of refugees and IDPs.
After that, the guests reviewed the comprehensive conditions created in Zangilan region senior secondary school No. 33 for 540 students and kindergarten for 280 children in the quarter, met with teaching staff members in school yard and exchanged views. During the meeting, it was stated that, today the government of Azerbaijan shows interest for the citizens living as IDP, regularly focuses on the solution of their problems. The quarter itself and the conditions created here prove all these. However, all the IDPs hope to return to their native lands. During the meeting expressing their satisfaction with the comprehensive conditions created both in the settlement and school, European guests also expressed the necessity of the solution of Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict based on the norms and principles and return of the refugees and IDPs to their native lands.