Cəbrayıl rayonunun işğaldan azad edilmiş Cocuq Mərcanlı kəndində yeni qəsəbənin tikintisi ilə bağlı müzakirələr aparılıb.
13 Fevral, 2017
Fevralın 11-də Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənovun sədrliyi ilə Cəbrayıl rayonunun işğaldan azada edilmiş Cocuq Mərcanlı kəndində yeni qəsəbənin inşasında iştirak edəcək tikinti şirkətlərinin rəhbərlərinin iştirakı ilə müşavirə keçirilmiş və birgə müzakirələr aparılmışdır.
Əvvəlcə Baş nazirin müavini bildirib ki, Cocuq Mərcanlı kəndi 1994-cü ildə ulu öndər Heydər Əliyevin Ali Baş Komandan kimi rəhbərliyi ilə aparılan uğurlu Horadiz əməliyyatı zamanı işğaldan azad edilib. Bu gün regionda dünya üçün terror mənbəyi olan, qonşu ölkələrə ərazi iddiası ilə sərsəm ideologiya daşıyıcısına çevrilən, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli ilə bağlı beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri çərçivəsində qəbul edilən qərar və qətnamələri yerinə yetirməkdən boyun qaçıran, bununla da bir dövlət kimi süqutunu gündən-günə yaxınlaşdıran Ermənistan nəhayət iyirmi iki illik atəşkəsdən sonra öz layiqli cavabını aldı. Keçən ilin aprel ayında erməni təxribatının qarşısını almaq məqsədilə həyata keçirilmiş uğurlu aprel əməliyyatı zamanı Lələtəpə yüksəkliyi işğaldan azad edildikdən sonra həmin ərazilərdə yaşayış üçün tam təhlükəsiz vəziyyət yaradılmışdır.
Cənab Prezidentin Cocuq Mərcanlı kəndinin bərpası ilə bağlı imzaladığı Sərəncamı, Böyük Qayıdış Proqramının icrasına Cocuq Mərcanlıdan başlanması və Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinə qeyri-qanuni səfər edən bloger Aleksandr Lapşinin Azərbaycana ekstradisiyasının bütün beynəlxalq aləmə səs saldığını, Ermənistanda böyük çaxnaşmaya səbəb olduğunu deyən Əli Həsənov bildirib ki, bunlar Azərbaycan prezidentinin həyata keçirdiyi müstəqil, milli maraqlara uyğun, uğurlu xarici siyasətinin nəticəsi və onun bütün dünyada böyük hörmət və nüfuza malik siyasi lider olduğunun göstəricisidir.
Baş nazirin müavini həmçinin qeyd edib ki, Prezident İlham Əliyevin qətiyyətli və prinsipal siyasəti və nüfuzu qarşısında beynəlxalq siyasi arenada da təklənmiş duruma düşən işğalçı Ermənistanın cinayətkar başçısı ölkəsindəki kütləvi etirazların qarşısını almağa və təkləndiyini ört-basdır etməyə çalışır.
Müşavirədə bildirilib ki, Cənab Prezidentin imzaladığı sərəncama əsasən 1-ci mərhələdə həmin ərazidə 50 fərdi yaşayış evinin, 96 şagird yerlik məktəb binasının və müvafiq infrastrukturun tikintisinə bu günlərdə başlanılacaqdır. Layihəyə uyğun olaraq ərazidə 20 ədəd 2 otaqlı, 25 ədəd 3 otaqlı, 5 ədəd 4 otaqlı mənzillər inşa ediləcəkdir.Ərazidə bundan əlavə yol-küçə şəbəkəsinin tikintisi, abadlıq və yaşıllaşdırma işləri də həyata keçiriləcəkdir. Yaşayış kompleksi elektrik enerjisi, qaz, su ilə tam təchiz olunacaqdır.
Diqqətə çatdırılıb ki, Cənab Prezidentin tapşırığına əsasən növbəti mərhələdə həmin ərazidə 200 ailəlik qəsəbənin tikintisi planlaşdırılır.
Cənab Prezidentin Sərəncamının böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini və belə bir qəsəbənin tikintisində iştirak etməyin qürurverici olduğunu deyən tikinti şirkətlərinin rəhbərləri qəsəbədə istər yaşayış evlərinin, istərsə də məktəb binasının, komunikasiya xətlərinin və digər texniki infrastrukturların inşasında işlərin vaxtında və keyfiyyətlə başa çatdırılması üçün bütün imkanlardan istifadə edəcəklərini bildiriblər.
Əli Həsənov tikinti şirkətlərinin rəhbərlərinə işlərin vaxtında və keyfiyyətlə başa çatdırılması ilə bağlı konkret tapşırıqlar verib və işlərin tikinti qaydalarına uyğun olaraq yüksək səviyyədə icra olunmasının vacibliyini bildirib.

Discussions have been held on the construction of new settlements in liberated Jojug-Marjanly village of Jabrayil.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 13 February, 2017
On February 11, consultation and joint discussions have been held with the participation of heads of the construction companies which will participate on the construction of new settlements in liberated Jojug-Marjanly village of Jabrayil under the chairmanship of Mr. Ali Hasanov- Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic and chairman of the State Committee for the Refugees and IDPs affairs. Firstly, Deputy Prime Minister noted that, Jojug-Marjanly village has been liberated during successful Horadiz operation under the leadership of the great leader Heydar Aliyev, as the Supreme Commander in 1994. Armenia is the source of terrorism in the region and for the world, delirious ideology carrier with territorial claims to neighboring countries and it refuses to implement the resolutions adopted within the framework of international legal norms and principles on settlement of the Armenian-Azerbaijani, Nagorno-Karabakh conflict and thus, reaches oncoming collapse day-by-day. Finally, this country received its adequate response after the ceasefire of 22 years. Ali Hasanov noted that, the decree of the President Ilham Aliyev on the restoration of Jojug-Marjanly village, launching of The Great Return Programme from Jojuk-Marjanly, and extradition of blogger Alexander Lapshin who visited illegally the occupied territories of Azerbaijan, caused great panic in Armenia and was the centre of attention of international community and he also added that, these were the result of successful foreign policy in line with national and independent interest which has been implemented by the President of Azerbaijan and it shows that, Ilham Aliyev is the respected and influential political leader in the world. According to the words of Deputy Prime Minister, offender leader of aggressor Armenia, who has been isolated from international political arena as a result of resolute and principled policy of President Ilham Aliyev and his influence, tries to prevent mass protests and to cover up his loneliness. At the meeting, it was noted that, in the first stage, the construction of 50 private houses, a school building which has 96 pupils capacity and relevant infrastructure will be started nowadays according to the decree signed by Mr. Ilham Aliyev. According to the project, 20 2-room, 25 3-room, 5 4-room flats will be constructed in this area. Additionally, the construction of road network and renovation and greening work will be carried out. The residential complex will be fully supplied with electricity, gas and water. It was said that, in the next stage, the construction of the settlement, which is for 200 families, is scheduled according to the instructions of Mr. President. The heads of the construction companies noted that, the decree of Mr. President was very significant and participation in the construction of such a settlement is honorable and they also promised to use all opportunities for completing the work in time and in a qualitative form connected with the construction of residential houses, the school building, communication lines and technical infrastructures in the settlement. Ali Hasanov gave instructions to the heads of construction companies related with completion of the work in time and in a qualitative form and noted that, high level performance of the work according to the construction policies is very important.