Baş nazirin müavini Ağdam, Laçın, Xocalı və Xocavənd rayonları ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşüb
Mətbuat xidmətinin məlumatı 08 Fevral, 2016
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov Quzanlı qəsəbəsində Ağdam, Laçın, Xocalı və Xocavənd rayonları ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşüb. Görüşdən əvvəl ümummilli lider Heydər Əliyevin Quzanlı qəsəbəsindəki abidəsi ziyarət olunub, önünə gül dəstələri düzülüb. Görüşdə çıxış edən Əli Həsənov Nazirlər Kabinetinin ötən ilin yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunan geniş iclasında və regionların 2014-2018-ci illərdə sosial-iqtisadi inkişafına dair Dövlət Proqramının icrasına dair konfransda Prezident İlham Əliyev tərəfindən verilən tapşırıqları və müəyyənləşdirilən prioritet istiqamətləri diqqətə çatdırıb. Baş nazirin müavini bildirib ki, ötən il dünyada həm iqtisadi, həm də siyasi baxımdan böhranlı il kimi yadda qalıb. Dünyada mövcud münaqişələrin həllində heç bir irəliləyiş olmayıb, əksinə, yeni münaqişə ocaqları yaranıb, qaçqın və miqrantların sayı artıb. Ə.Həsənov qeyd edib ki, dünyada iqtisadi böhran 2008-ci ildən başlasa da, Prezident İlham Əliyevin müəyyənləşdirdiyi uğurlu siyasət nəticəsində Azərbaycanda bu böhran hiss edilmədi. Yalnız neftin qiymətinin 4 dəfə ucuzlaşmasından sonra manatın məzənnəsi aşağı düşdü. Bütün bunlara baxmayaraq, ötən il Azərbaycan iqtisadiyyatı inkişaf edib, sosial proqramlar icra olunub. Ümumdaxili məhsul 1,1 faiz, sənaye 2,4 faiz, kənd təsərrüfatı 6,6 faiz, qeyri-neft sektoru 8,4 faiz artıb. Ötən il 60 tibb obyekti və 20 məktəb tikilib, məcburi köçkünlər üçün 5 yeni qəsəbə salınıb, 100 min yeni iş yeri açılıb. Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəyyənləşdirdiyi strategiyanın Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla icra edilməsinin dinamik sosial-iqtisadi inkişafa yol açdığını vurğulayan Komitə sədri məlumat verib ki, son 12 ildə ölkəmizdə 25 elektrik stansiyası tikilib, şəhərlərin 90 faizi, rayonların isə 80 faizi təbii qazla təmin olunub. Həmin müddətdə 10 min kilometrdən çox magistral yollar çəkilib, içməli su layihələri həyata keçirilib, Şəmkirçay, Taxtakörpü su anbarları inşa edilib, Ceyranbatan gölündə sutəmizləyici qurğular tikilib. Regionlarda 41 olimpiya kompleksi, 3 min məktəb, 600 xəstəxana inşa olunub və ya əsaslı şəkildə yenidən qurulub. Qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllinə Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısından danışan Əli Həsənov bildirib ki, bu kateqoriyadan olan insanlar üçün respublikanın şəhər və rayonlarında bütün sosial-texniki infrastruktura malik 94, o cümlədən son 12 ildə 89 müasir qəsəbə və yaşayış kompleksi salınıb, 250 min məcburi köçkün yeni evlərə köçürülüb. Manatın devalvasiyasından sonrakı vəziyyətə toxunan komitə sədri qeyd edib ki, bundan istifadə etməyə çalışan bəzi işbazlar ölkədə süni qiymət artımı yaratmağa cəhd göstərdilər. Lakin bu halların qarşısı dərhal alındı. Görülən tədbirlər sayəsində unun və çörəyin qiyməti ucuzlaşdı. Dövlətimizin başçısının sərəncamları ilə maaşlar, pensiyalar və sosial müavinətlər artırıldı. Ölkədə əsaslı struktur islahatlarına başlanıldı. Əli Həsənov qeyd edib ki, dövlətimizin başçısı məmurlara xəbərdarlıq edib, onlara ciddi tapşırıqlar verib. Belə ki, dövlət məmurları xalqın xidmətçisi olmalı, vətəndaşlara qayğıkeş münasibət bəsləməli, onların problemlərinin qanun çərçivəsində həllinə kömək etməlidirlər. Komitə sədri diqqətə çatdırıb ki, Prezident İlham Əliyevin qarşıya qoyduğu ən mühüm məsələlərdən biri də sahibkarlığın inkişafıdır. İş adamlarına lazımi şərait yaradılmalı, onlara kömək göstərilməli, bütün maneələr aradan qaldırılmalıdır. Digər ümdə vəzifə ərzaq təhlükəsizliyinin təmin edilməsi, istər kənd təsərrüfatı, istərsə də sənaye məhsullarının rəqabətqabiliyyətli olmasıdır. Eyni zamanda, ixracyönümlü məhsulların istehsalına xüsusi diqqət ayrılmalı, idxaldan asılılıq azaldılmalı, inhisarçılığın qarşısı alınmalıdır. İstifadəsiz torpaqlar kənd təsərrüfatı dövriyyəsinə cəlb edilməlidir. Baş nazirin müavini bildirib ki, dövlətimizin başçısının verdiyi bütün tapşırıqlar insan amilinə yönəldilib. Dövlət xalq üçün çalışır. Atılan bütün addımlar əhalinin rifah halının daha da yaxşılaşmasına xidmət edir. Ona görə də xalqla Prezident arasında monolit birlik var. Komitə sədri deyib ki, ölkəmizdə yalnız bir məsələ - Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi həll olunmamış qalır. Münaqişənin uzanmasının bəzi qüvvələrin maraqlarına xidmət etdiyini vurğulayan Əli Həsənov bildirib ki, torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi üçün iqtisadiyyat və ordu daha da gücləndirilməlidir. Daha sonra Milli Məclisin deputatı Bəxtiyar Sadıqov çıxış edərək, dünyadakı iqtisadi-siyasi böhrandan, bu proseslərin Azərbaycana təsirindən danışıb. Bildirib ki, qlobal böhranın təsirlərini azaltmaq üçün Azərbaycanda lazımi tədbirlər görülür. Xalq dövlətə, Prezidentə inanır, görülən tədbirləri dəstəkləyir. Görüşdə çıxış edən Ağdam rayonundan məcburi köçkün Əvəz Mikayılov, Laçın rayon Əhalinin Sosial Müdafiəsi Mərkəzinin direktoru Arif Feyzullayev, Xocalı Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Vahid Əliyev və Xocavənd rayonundan məcburi köçkün Oqtay Göyüşov göstərilən diqqət və qayğıya görə dövlətimizin başçısına minnətdarlıqlarını bildirib, eyni zamanda, bəzi mövcud problemlərdən söz açıblar. Ağdam rayonunun Ayaq Qərvənd kəndinə gedən yolun asfaltlanması, Ağcabədi rayonunun Taxtakörpü ərazisində məskunlaşmış laçınlı məcburi köçkünlər üçün evlərin inşası, Goranboy rayonunda məskunlaşan Xocalıdan olan məcburi köçkünlərin suvarma suyuna olan tələbatının ödənilməsi, Beyləqan rayonu ərazisində məskunlaşmış xocavəndli məcburi köçkünlərə pay torpaqlarının verilməsi ilə bağlı müraciətlər edilib. Baş nazirin müavini Ağdam, Laçın, Xocalı və Xocavənd rayonlarından olan məcburi köçkünlərin problemləri ilə maraqlanıb, onların suallarını cavablandırıb.

Deputy Prime Minister met with the public representatives of Aghdam, Lachin, Khojali and Khojavand regions
Mətbuat xidmətinin məlumatı 08 February, 2016
The Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov met with the public representatives of Aghdam, Lachin, Khojali and Khojavand regions in Guzanli settlement. Making a speech in the meeting Ali Hasanov mentioned about the tasks given by the President Ilham Aliyev and determined priories in the large meeting dedicated to the results of last year and the upcoming challenges of the Cabinet of Ministers and in the conference on the implementation of State Program on social and economical development of the regions between 2014-2018. Deputy Prime Minister stated that, last year was remembered as a year of crisis both economically and politically. None of the progress happened in the world in the resolution of existing conflicts, otherwise, the new conflict zones were created and the numbers of the refugees and migrants were increased. A.Hasanov emphasized that this crisis wasn’t felt in Azerbaijan as a result of successful policy of the President Ilham Aliyev even if the economical crisis began in the world in 2008. Only the exchange rate of manat decreased after the price of oil cheapened for 4 times. In spite of these, Azerbaijan economy developed in the last year and social programs were carried out. Gross Domestic Product increased 1.1%, industry 2,4 %, agriculture 6,6 %, non-petroleum sector 8,4%. 60 medical facilities and 20 schools were built in the last year and 5 new settlements were built for the internally displaced person and 100 thousand new workplaces were opened. Talking about the attention and care of the President Ilham Aliyev for the resolution of the problems of refugees and internally displaced persons Ali Hasanov highlighted that, 94 and as well as during the last 12 years 89 modern settlements and residential complexes having all the social and technical infrastructure were built in the cities and regions of the Republic for people in this category. 250 thousand internally displaced persons were moved to the new houses. Deputy Prime Minister stated that, all the tasks given by the President of Azerbaijan Republic were aimed at the human factor. The state is working for the people. All the steps taken serves to the further improvement of living conditions of the people. Therefore, there is a monolithic unity between the President and people. Chairman of the Committee stated that only the one problem-Armenia-Azerbaijan, Nagorno Garabakh conflict remains unresolved in our country. Emphasizing the fact that the failure of resolution of number one problem of our country Armenia-Azerbaijan, Nagorno Garabakh conflict serves to the interests of some forces, A.Hasanov stated that we should rely on ourselves and our own strength and the only hope for the resolution of the problem of Azerbaijani people as well as internally displaced persons is the President of every Azerbaijani Mr. Ilham Aliyev! Deputy Prime Minister noted that Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE) demonstrated that it is in the position of double standards once again while the important resolution exposing the aggressive policy of Armenia in these days was discussed in PACE winter session in Strasbourg. With this manner it is considered that PACE go against its decisions adopted on the occupation of Azerbaijani lands by the Armenia as well as the UN resolutions, decisions and resolutions of European Parliament and OSCE Parliamentary Assembly. Of course, the inactivity of OSCE Minsk Group also manifested itself here. In addition, OSCE Minsk Group didn’t exert any pressure on the aggressors for the fair solution of the conflict. Emphasizing that the protraction of the conflict serves both some forces’ own interest Ali Hasanov expressed that our economy and army should be further strengthened for the liberation of our lands. Thereafter Deputy of National Assembly Bakhtiyar Sadigov made a speech and talked about the crisis in the world and the impact of these processes to Azerbaijan. He mentioned that, necessary measures are taken in Azerbaijan in order to reduce the impacts of the global crisis. People believe in the State and President and support the measures taken. Making a speech in the meeting internally displaced person Avaz Mikayilov, the director of the Lachin region Center for Social Protection of Population Arif Feyzullayev, deputy of Head of Khojali Executive Power Vahid Aliyev and internally displaced person form Khojali region Ogtay Goyushov expressed his gratitude to the President of Azerbaijan Republic for the attention and care. At the same time, they spoke about some existing problem. Some appeals were made on paving the road leading to the village of Ayag Garvand of Aghdam region with asphalt, construction of the houses for the internally displaced persons from Lachin resided in Takhtakorpu of Aghjabadi region, meeting needs of the internally displaced persons from Khojali resided in Goranboy region for irrigation water, issuance of the share lands to the internally displaced persons from Khojavand resided in Beylagan region. Deputy Prime Minister dealt with problems of internally displaced persons from Aghdam, Lachin, Khojlai and Khojavand regions and answered their questions.