İndoneziyanın İnsan Hüquqları üzrə Milli Komissiyasının sədri məcburi köçkünlərin həyat şəraiti ilə tanış olub
Mətbuat xidmətinin məlumatı 24 Oktyabr, 2015
Azərbaycanda səfərdə olan İndoneziya Respublikasının İnsan Hüquqları üzrə Milli Komissiyasının sədri Nur Xolisin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti oktyabrın 23-də Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsi ərazisində Dövlət Neft Fondunun vəsaiti hesabına məcburi köçkünlər üçün salınmış məhəllədə olub. Məcburi köçkünlər üçün yaradılan şəraitlə yerində tanış olmaq məqsədilə buraya gələn nümayəndə heyətini ərazidə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi sədrinin müavinləri Gəray Fərhadov və Fuad Hüseynov, Abşeron və Zəngilan rayon icra hakimiyyətlərinin başçıları İradə Gülməmmədova və Ramiz Həsənov qarşılayıblar. Azərbaycanın qaçqın və məcburi köçkünlərinin problemi ilə yaxından maraqlandığına görə indoneziyalı qonaqlara təşəkkürünü bildirən Gəray Fərhadov bildirib ki, Bakıda və Bakıətrafı ərazilərdə, respublikamızın müxtəlif bölgələrində qaçqın və məcburi köçkünlər üçün bütün sosial-texniki infrastrukturları ilə birlikdə müasir qəsəbə və məhəllələr salınıb, daha ağır şəraitdə yaşayan minlərlə qaçqın və məcburi köçkünün mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılıb. Hələ də məcburi köçkünlərin müəyyən qisminin yataqxanalarda, tikintisi yarımçıq qalmış obyektlərdə ağır şəraitdə yaşadığını xatırladan komitə sədrinin müavini deyib ki, dövlətimiz tərəfindən onların da mənzil-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində mərhələli şəkildə müvafiq tədbirlər həyata keçirilir. Bu məhəllədə 760 məcburi köçkün ailəsi müvəqqəti məskunlaşdırılıb. Torpaqlar azad edildikdən sonra onlar öz doğma yurdlarına qayıdacaqlar. Sonra qonaqlar ərazidəki 540 şagird yerlik 33 nömrəli Zəngilan rayon tam orta məktəbində yaradılan şəraitlə, həmin məktəbdə olan 125 saylı Zəngilan-Qubadlı seçki dairəsinin 2 saylı seçki məntəqəsinin iş prosesi ilə tanış olublar. Məktəblilərin ingilis dilində İndoneziya ilə bağlı verdikləri ətraflı məlumatlar nümayəndə heyətinin marağına səbəb olub. Qonaqlar, həmçinin məhəllədəki 280 yerlik uşaq bağçası, burada tərbiyə alan uşaqların əl işləri ilə tanış olub, körpələrin ifasında xalqlar arasında sülhü və dostluğu tərənnüm edən mahnıları dinləyiblər. İndoneziyalı qonaqlar məhəllədə məskunlaşan məcburi köçkünlərin həyat şəraiti ilə də tanış olublar. Zəngilandan məcburi köçkün Ərşad Priyevin mənzilində çay süfrəsi ətrafındakı söhbət əsnasında bildirilib ki, Azərbaycan dövləti bu gün məcburi köçkün həyatı yaşayan vətəndaşlarına hərtərəfli qayğı göstərir, onların problemlərinin həllini müntəzəm diqqət mərkəzində saxlayır. Lakin bütün bunlara baxmayaraq hər bir məcburi köçkün doğma ocaqlarına qayıtmaq arzusu ilə yaşayır. Sonra indoneziyalı qonaqlar Yasamal rayonu ərazisində Azərbaycan Texniki Universitetinin yataqxanalarında məskunlaşan məcburi köçkünlərlə görüşüb, onların həyat şəraiti ilə tanış olublar. Zəngilan rayonundan məcburi köçkün Alı Əliyevin mənzilində söhbət zamanı bildirilib ki, bu ərazidəki yataqxanalar kompleksində 1300-dən çox məcburi köçkün ailəsi məskunlaşıb. Görüşlərdə Nur Xolis Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüququn prinsipləri əsasında həllinin, qaçqın və məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtmalarının zəruriliyini bildirib.

Chairman of Indonesian National Commission on Human Rights has got acquainted with the living conditions of the internally displaced persons
Mətbuat xidmətinin məlumatı 24 October, 2015
The delegation led by the Chairman of Indonesian National Commission on Human Rights, being on a visit in Azerbaijan Nur Kholis has visited the locality built for internally displaced people at the expense of The State Oil Fund in the territory of Masazir in Absheron district on October 23. Delegation incoming here in order to get acquainted with the conditions created for internally displaced persons on the spot, was greeted by Deputies Chairman of the State Committee on Affairs of Refugees and IDPs Garay Farhadov and Fuad Huseynov, The Heads of execute Powers of Absheron and Zangilan regions Irada Gulmammadova and Ramiz Hasanov in the territory. Expressing his gratitude to the Indonesian visitors for being closely interested in problems of refugees and internally displaced persons in Azerbaijan, Garay Farhadov has stated that modern settlements and localities have been built with all social-technical infrastructures for refugees and internally displaced persons in surrounding of Baku territory, in the different regions of our Republic and housing conditions of thousands of refugees and internally displaced persons living in heavier condition were improved. Reminding that the some parts of internally displaced persons are still living in hard conditions in hostels and unfinished facilities, deputy Chairman of the Committee has noted that relevant measures are gradually implemented in order to improve their housing conditions by our government. After that, the visitors have acquainted with the condition created in the secondary school of Zangilan region No. 33 serving 540 students in the territory and acquainted with working process in polling station No.2 of Zangilan-Gubadli constituency No. 125 in that school. Indonesian visitors have also acquainted with the living conditions of internally displaced persons living in the locality. Afterwards Indonesian visitors have met with the internally displaced persons living in the hostels of Azerbaijan Technical University in Yasamal district territory and acquainted with their living conditions. In the meetings Nur Kholis has stressed the importance of resolution of Armenia-Azerbaijan, the Nagorno-Karabakh conflict based on the principles of international law and the return of refugees and internally displaced persons to their native lands.