İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Möhsün Pakayin Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində olmuşdur.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 21 Noyabr, 2014
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov noyabrın 21-də İran İslam Respublikasının Azərbaycandakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Möhsün Pakayini onun müraciətinə əsasən qəbul etmişdir. Görüşdə iki dost və müsəlman ölkə olan İran İslam Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasında humanitar sahədəki əməkdaşlığın xalqlarımızın mənafeyi çərçivəsində daha da inkişaf etdirilməsi məqsədi ilə İran İslam Respublikasının Kooperasiya, Əmək və Sosial Rifah naziri cənab Əli Rəbiinin dəvəti əsasında Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənovun rəhbərliyi ilə nümayəndə heyətinin 2014-cü ilin 23-27 noyabr tarixlərində İran İslam Respublikasına həyata keçiriləcək rəsmi səfəri ilə bağlı müzakirələr aparılmışdır. Əli Həsənov görüşdə Azərbaycan ilə İran arasında münasibətlərin inkişafından danışmışdır. Diqqətə çatdırılmışdır ki, dərin köklərə malik olan əlaqələrimiz ulu öndər Heydər Əliyevin hakimiyyətə qayıdışından sonra inkişaf etmişdir. Ümummilli Liderin siyasətini layiqincə davam etdirən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev də ölkələrimiz arasında əlaqələri uğurla inkişaf etdirir. Bildirilmişdir ki, son günlər ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli görüşlərin keçirilməsi münasibətlərin dinamik inkişafının bariz göstəricisidir. Görüşdə bu ilin aprel ayında Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin İran İslam Respublikasına səfəri və ötən həftə İran İslam Respublikasının prezidenti Həsən Ruhaninin Azərbaycana rəsmi səfərini, səfər proqramı çərçivəsində keçirilən görüşləri, imzalanan sənədləri Azərbaycanla İran arasında dostluq, qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin yüksək səviyyədə olmasının bariz nümunəsi kimi dəyərləndirən Baş nazirin müavini Ə.Həsənov bildirmişdir ki, hər iki ölkə və xalqlarımız arasında bütün sahələrdəki tarixi münasibətlər bu gün nəinki mehriban qonşuluq, hətta əsl qardaşlıq və dostluq münasibətlərinin nümunəsinə çevrilmişdir. Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi bu gün xalqımızın ən ağrılı və yeganə problemidir. O, dünya dövlətlərinin işğalçı Ermənistana heç bir təzyiq göstərməməsinin Azərbaycana qarşı ədalətsizlik olduğunu qeyd etmişdir. Böyük dövlətçilik tarixinə malik qonşu ölkənin daim Azərbaycanın yanında olduğu, ölkələrimiz arasındakı qarşılıqlı faydalı əməkdaşlığın müvafiq dövlət və hökumət qurumları arasında əlaqələrin genişlənməsinə də şərait yaratdığı vurğulanan görüşdə bildirilmişdir ki, İran hökuməti Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində doğma ocaqlarından didərgin salınmış soydaşlarımızın dözülməz vəziyyətlə üz-üzə qaldığı vaxtdan Azərbaycana humanitar yardım göndərən ilk dövlətlərdəndir ki, bunları da xalqımız heç vaxt unutmayacaq. Baş nazirin müavini cənab Əli Həsənov bu gün həmçinin İran İslam Respublikasına nəzərdə tutulmuş səfəri, Azərbaycan-İran münasibətləri və Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı İran İslam Respublikasının dövlət televiziya kanalına da müsahibə vermişdir.

The extraordinary and plenipotentiary ambassador of the Islamic Republic of Iran, Mohsun Pakayin visited the State Committee on Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 21 November, 2014
The Deputy Prime Minister, the chairman of the State Committee on Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, Mr. Ali Hasanov had a visit from the extraordinary and plenipotentiary ambassador of the Islamic Republic of Iran in Azerbaijan, Mohsun Pakayin at his request in November 21. The discussions on the official call to be held by the delegation led by the Deputy Prime Minister, the chairman of the State Committee on Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, Mr. Ali Hasanov to Iran Islamic Republic on November 23-27, 2014 at the invitation of the Minister of Cooperatives, Labour and Social welfare, Mr. Ali Rabie of the Islamic Republic of Iran with a view to develop humanitarian cooperation further between two friend and Muslim countries, the Islamic Republic of Iran and the Republic of Azerbaijan within the confines of our nations’ interests were conducted in the meeting. Ali Hasanov spoke about the development of relations between Azerbaijan and Iran in the meeting. It was noted that our relations built upon deep roots progressed after returning the great leader, Heydar Aliyev to power. The President of Azerbaijan Republic, Ilham Aliyev successfully continuing the policy of the National Leader develops the relations between our countries as well. The Deputy Prime Minister mentioned that Armenia-Azerbaijan, Daghlig Garabagh conflict is the only and most painful problem of our nation. He stated that non-imposition of pressure by the world states upon aggressor Armenia was injustice against Azerbaijan. In the meeting where constant support of neighbor country of great statehood history to Azerbaijan, creation of opportunity for the development of relations between the relevant state and government authorities based on the mutual beneficial cooperation between our countries were emphasized, it was stated that Iran was one of the first countries providing humanitarian assistance to Azerbaijan upon the period our citizens displaced from their native lands faced unbearable conditions in the issue of Armenia-Azerbaijan, Daghlig Garabagh conflict which our nation will never forget. The Deputy Prime Minister, Mr. Ali Hasanov gave interview to the state TV channel of the Islamic Republic of Iran on the visit to be held to the Islamic Republic of Iran, Azerbaijan-Iran relations and Armenia-Azerbaijan, Daghlig Garabagh conflict as well.