İraq dövlətinin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində olmuşdur.
27 Avqust, 2014
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov avqustun 27-də İraq dövlətinin Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Heydər Əl-Barrakı qəbul etmişdir.
Əsasən bu gün İraqda cərəyan edən proseslərdən, bunun nəticəsində yaranmış qaçqın və məcburi köçkünlərdən söhbət açılan görüşdə Baş nazirin müavini Əli Həsənov Azərbaycan hökumətinin bu ölkədə baş verənlərdən, gedən proseslərdən narahatlığını ifadə edərək bildirmişdir ki, hər il dünyda bu cür münaqişələr, konfliktlər nəticəsində milyonlarla günahsız insan əziyyət çəkir, qaçqın və məcburi köçkünlərin sayı getdikcə artır. Lakin çox təəssüflər olsun ki, dünya buna göz yumur, milyonlarla günahsız insanın həlak olmasına, qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşməsinə biganəlik göstərir.
Bunların bariz nümunəsi kimi, İraqda baş verənləri, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsini, bunların nəticəsində yaranmış qaçqın və məcburi köçkün problemini önə çəkən Ə.Həsənov qeyd etmişdir ki, dünya birliyi, nüfuzlu beynəlxalq qurumlar, münaqişələrin həlli üçün konkret addımlar atmaq əvəzinə, təəssüflər olsun ki, öz missiyalarını yalnız nəticəsiz bəyanatlar verməklə, kağız üzərində qətnamələr qəbul etməklə yerinə yetirir ki, bu da onlara bəslənilən inam və etimadı günü-gündən azaldır.
BMT Təhlükəsizlik Şurasının Ermənistanın işğalçı qoşunlarının Azərbaycan ərazisindən çıxarılmasını tələb edən 4 qətnaməsinin 20 ildən çoxdur ki, kağız üzərində qalmasını, ATƏT-in Minsk qrupu həmsədrlərinin münaqişənin həllində heç bir konkret nəticə əldə edə bilməməsini, 1 milyon 200 min vətəndaşımızın hələ də qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətində yaşamasını bu inamsızlığın nəticəsi kimi dəyərləndirən Baş nazirin müavini bütün bunların arxasında siyasi güclərin iqtisadi maraqlarının dayandığını da istisna etməmişdir.
Cəryan edən haisələr nəticəsində İraqın da qaçqın problemi ilə üzləşdiyi, yüz minlərlə iraqlının evlərini tərk etmək məcburiyyətində qaldığı bildirilən görüşdə qeyd edilmişdir ki, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarılığı tərəfindən 20 iyun 2014-cü il tarixində verilmiş bəyanatda da qeyd olunur ki, iraqlı qaçqınların ümumi sayı 1 milyon 400 min nəfərə çatmışdır və bu göstəriciyə görə İraq dünyada ikinci yerdə qərarlaşmışdır.
Diplomat hər iki dost ölkənin bu cür ağır problemlərlə üzləşdiyinidən təəssüfləndiyini bildirmişdir.
Bu cür əldalətsizliklərin sonu olacağına əminlik ifadə olunan görüşdə səmimi qəbula görə minnətdarlığını bildirən iraqlı diplomat İraqı Azərbaycan üçün Ərəb dünyasının, Azərbaycanı isə İraq üçün Cənubi Qafqazın qapısı kimi dəyərləndirmişdir.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər də müzakirə olunmuş, ətraflı fikir mübadiləsi aparılmışdır.

The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Iraq to Azerbaijan was in the State Committee on Deals of Refugees and IDPs.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 27 August, 2014
The Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Mr. Ali Hasanov received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Iraq to Azerbaijan Heydar Al-Barrak on August 27. During the meeting, mainly, there was a talk about the processes taking place in Iraq today, refugees and IDPs as a result of these processes, Deputy Prime Minister Ali Hasanov expressed concern of the government of Azerbaijan about what is happening in this country, ongoing processes and said that each year millions of innocent people suffer from such disputes, conflicts, a number of refugees and IDPs is increasingly growing. But unfortunately, the world turns a blind eye to it, ignores the death of millions of people, becoming refugees and IDPs. Focusing on what is happening in Iraq, Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict, the problems of refugees and internally displaced persons as a result of these issues, Ali Hasanov noted that unfortunately, the world community, influential international organizations implement their missions by making inconclusive statements, adopting resolutions remaining on paper, instead of taking concrete measures in order to resolve the conflicts, and in its turn, it results the decrease of trust and confidence in them day by day. The Deputy Prime Minister evaluated the remaining of 4 resolutions adopted by the UN Security Council demanding the withdrawal of Armenian occupying forces from the territory of Azerbaijan on paper more than 20 years, not achieving any concrete results in the solution of the conflict by the OSCE Minsk Group Co-chairs, 1 million 200 000 citizens of our country still living as refugees and internally displaced persons, as the results of this distrust and did not excluded that there are economical interests of political powers behind all of these. During the meeting, it was noted that as a result of the ongoing processes, Iraq faces the refugee problem; hundreds of Iraqi were forced to leave their homes and statement by the United Nations High Commissioner for Refugees dated on June 20, 2014, mentions that total number of refugees in Iraq reached 1 million 400 000 and Iraq ranked number second in the world due to this figure. Diplomat expressed his regret that both friendly countries face such serious problems. During the meeting in which confidence was expressed for the end of such injustices, Iraqi diplomat expressed his gratitude for the warm welcome and evaluated Iraq as a door for Azerbaijan to the Arab world and Azerbaijan as a door for Iraq to the South Caucasus. Other issues of mutual interest were also discussed, views were exchanged in detail.