Qaradağ rayonunun Ümid qəsəbəsi ərazisində məcburi köçkünlər üçün yeni yaşayış məhəlləsi istifadəyə verilmişdir.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 13 Avqust, 2014
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı” və ona edilmiş Əlavələrə uyğun olaraq ötən illər ərzində məcburi köçkün soydaşlarımızın məşğulluq və digər sosial problemlərinin həlli, yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsi, xüsusilə mənzil-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlərin icrası uğurla davam etdirilmiş və bu gün də davam etdirilməkdədir. Müxtəlif ərazilərdə bütün sosial-texniki infrastrukturu ilə birlikdə yeni-yeni qəsəbələr salınmış, hündür mərtəbəli yaşayış binaları tikilib istifadəyə verilmişdir. Qeyd olunan sahədə işlər bu gün də müvəffəqiyyətlə davam etdirilir. Bunlar isə özlüyündə bir daha sübut edir ki, qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli həmişəki kimi, bu gün də dövlətin, xüsusilə Prezident İlham Əliyevin ən çox diqqət yetirdiyi və qayğı göstərdiyi sahələrdəndir. Ümumilikdə yeni qəsəbələrin salınması, orada məskunlaşdırılması nəzərdə tutulan soydaşlarımızın bu yaşayış sahələrinə köçürülməsi, paytaxtdakı yataqxanalarda məskunlaşmış məcburi köçkünlər üçün hündür mərtəbəli yaşayış binaları kompleksinin tikintisi və ilk növbədə, şəraiti daha ağır olan yataqxanaların boşaldılması və digər məsələlər Dövlət Proqramının və ona edilmiş Əlavələrin müvafiq bəndlərinə uyğun və mərhələli şəkildə həyata keçirilir. Məlumat üçün bildiririk ki, qaçqın və məcburi köçkünlər üçün indiyədək 2,6 milyon kvadrat metr yaşayış sahəsindən, 42 min mənzildən ibarət 83 müasir qəsəbə salınmış və 42 min ailə və ya 210 min nəfər qaçqın və məcburi köçkünün mənzil şəraiti yaxşılaşdırılmışdır. Qaradağ rayonunun Ümid qəsəbəsi ərazisində salınmış məhəllə bütövlükdə 500 məcburi köçkün ailəsi üçün nəzərdə tutulmuş və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş Dövlət Proqramına 2011-ci il 21 fevral tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş Əlavələrin müvafiq bəndinə əsasən inşa olunur. Həmin ərazidə ilkin mərhələdə 200 ailə üçün məhəllənin tkintisi başa çatdırılmış və Dövlətqaçqınkom tərəfindən həmin məhəlləyə köçürülməsi nəzərdə tutulmuş məcburi köçkün soydaşlarımız yeni mənzillərə köçürülməsinə başlanılmışdır. Ümumilikdə 10 hektar sahəni əhatə edən bu qəsəbənin ərazisində də, digər yerlərdə olduğu kimi, müasir standartlara tam cavab verən 220 yerlik məktəb binası da tikilmişdir. Yeni yaşayış məhəlləsi elektrik, qaz, su və müasir istilik sistemi ilə tam təchiz edilmişdir. Yeni yaşayış məhəlləsinə köçürülən məcburi köçkün soydaşlarımız yaradılan bu cür şəraitə görə dövlətimizin başçısı cənab İlham Əliyevə dərin minnətdarlıqlarını ifadə etmişlər. Məcburi köçkünlər Azərbaycan Prezidentinə arxalandıqlarını, dövlətimizin başçısının müdrik, qətiyyətli siyasəti nəticəsində tezliklə doğma yurdlarına qayıdacaqlarına inandıqlarını bildirmişlər. Onlar bu inamın dövlətimizin başçısının yürütdüyü uğurlu daxili və xarici siyasətdən qaynaqlandığını vurğulamışlar. Ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin bütün problemlərinin həlli daim Azərbaycan Prezidentinin diqqət mərkəzindədir. Bu həssas məsələyə prinsipiallıqla yanaşma Prezident İlham Əliyevin fəaliyyətinin prioritetlərindəndir. Bu fəaliyyət təkcə ölkə daxilində deyil, beynəlxalq aləmdə də yüksək qiymətləndirilir.

A new neighborhood was put into operation in the territory of Umid settlement in Garadagh district.
Pursuant to the "State Program for improving the living conditions and increasing employment of refugees and IDPs" approved by the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan and Additions to it, performance of large-scale measures in order to solve the employment and social problems of our internally displaced compatriots, especially improve their living and housing conditions is successfully continued during the past years and is being continued today.
In general, construction of new settlements, transfer of our compartments planned to resettle in these residential areas, construction of multi-storey residential buildings for internally displaced persons settled in dormitories located in the capital and in the first place, emptying the dormitories which are in severe conditions and other issues are implemented in stages and according to the relevant paragraphs of the State Program and Additions to it.
For information it should be mentioned that 83 modern settlements consisting of 42 000 flats using 2, 6 million square kilometers residential area were built for refugees and internally displaced persons and housing conditions of 42 000 family or 210 thousand refugees and IDPs were improved.
Neighborhood built in the territory of Umid settlement in Garadagh district is planned for 500 internally displaced families and constructed according to the relevant paragraphs of the Additions approved by the Decree issued on 21 February 2011, to the “State Program on improvement of living conditions and increasing employment refugees and internally displaced persons” approved by Decree 298 of the 1st of July, 2004 issued by the President of the Republic of Azerbaijan.
In the first stage, the construction of neighborhood for 200 families at the same area was completed and resettlement our internally displaced compatriots planned to transfer to the same neighborhood by the State Committee on Deals of Refugees and IDPs were started. Totally, 220-seat school building with modern standards, as in other places, was also built in this settlement covering 10 ha area.
New residential neighborhood is fully equipped with electricity, gas, water and modern heating systems.
Our internally displaced compatriots, who are transferred to new residential neighborhood, expressed their deep gratitude to the head of our state Mr. Ilham Aliyev for this condition. Internally displaced persons said that they rely on the President of Azerbaijan and expressed their confidence that as a result of the wise, firm policy of our head of state, they will return to their native lands. They emphasized that this trust is due to the successful domestic and foreign policy pursued by our head of state. Solution of all problems of refugees and internally displaced persons in our country is always on the spotlight of the President of Azerbaijan.