Baş nazirin müavini Əli Həsənov: Ermənistan cəbhədəki vəziyyəti gərginləşdirməklə əhalinin diqqətini ölkədəki problemlərdən yayındırmaq istəyir.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 07 Avqust, 2014
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov avqustun 4-də Yaponiyanın “TV Tokio” telekanalına müsahibə verib. Müsahibədə Əli Həsənov Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, problemin tarixi və ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyəti haqqında məlumat verib. Baş nazirin müavini bildirib ki, son 200 il ərzində Cənubi Qafqaz regionunda gedən mürəkkəb siyasi proseslər nəticəsində azərbaycanlılar bir neçə dəfə öz əzəli yurdlarından zorla köçürülmə, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinə məruz qalıblar. “Ermənistan dövləti Azərbaycanın tarixi torpaqları hesabına yaradılıb. Qədim Azərbaycan şəhərlərindən olan İrəvan hazırda Ermənistan dövlətinin paytaxtıdır”, - deyə Əli Həsənov bildirib. Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün nəticələrinə toxunan Baş nazirin müavini münaqişə nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizinin işğal olunduğunu, bir milyon iki yüz min soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini, milli-mədəni sərvətlərimizin talan edildiyini, bütün infrastrukturun dağıdıldığını diqqətə çatdırıb. Komitə sədri vurğulayıb ki, 1993-cü ildə BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması haqqında dörd qətnamə qəbul olunub: “Ermənistanın təcavüzkar siyasəti Avropada Təhlükəsizlik və Əməkdaşlıq Təşkilatı (ATƏT), Avropa Şurası Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilən qərar və qətnamələrdə pislənilib. Təəssüf ki, bu qərar və qətnamələr hələ də icra olunmayıb. ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə 20 ildən artıqdır davam edən danışıqlar prosesi hələ də heç bir nəticə verməyib”. Əli Həsənov deyib ki, 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan silahlı dəstələri və keçmiş SSRİ-nin Xankəndidə yerləşən, o dövrün müasir döyüş silahları ilə silahlanan 366-cı motoatıcı alayının köməyi ilə Xocalı şəhərində azərbaycanlılara qarşı soyqırımı cinayətini həyata keçirib. Nəticədə 613 dinc sakin amansızlıqla öldürülüb. O qeyd edib ki, artıq dünyanın bir sıra dövlətləri bu faciəni soyqırımı kimi tanıyır. Komitə sədri bildirib ki, Ermənistanın silahlı qüvvələri son günlər fəallaşaraq qoşunların təmas xəttində vəziyyəti gərginləşdirmək istəyir. Bir neçə dəfə erməni kəşfiyyat qrupları Silahlı Qüvvələrimizin mövqelərinə basqınlar edib. “Bunun səbəbi odur ki, hakimiyyət son 20 ildə ölkədə heç bir iş görməyib, artıq erməni xalqı ayağa qalxıb. Ermənistan hökuməti cəbhədəki vəziyyəti gərginləşdirməklə əhalinin diqqətini ölkədəki problemlərdən yayındırmaq istəyir”, - deyə o vurğulayıb. Yaponiya-Azərbaycan əlaqələrindən də danışan Baş nazirin müavini iki ölkə arasında yaxşı münasibətlərin olduğunu, qarşılıqlı səfərlərin bu münasibətlərin inkişafında xüsusi rol oynadığını bildirib. Yaponiyanın bir sıra humanitar təşkilatlarının Azərbaycanda uğurlu layihələr həyata keçirdiyini deyən Əli Həsənov bu ölkənin “Fuji Optical” şirkətinin Azərbaycandakı fəaliyyətini yüksək qiymətləndirdiyini diqqətə çatdırıb. Komitə sədri qeyd edib ki, bu şirkət 19 minə yaxın görmə qabiliyyəti zəif olan azərbaycanlı məcburi köçkünü eynəklərlə təmin edib.

The Deputy Prime Minister Ali Hasanov: Armenia wants to distract the attention of people from the problems in the country by aggravating the situation at front.
07 August, 2014
The Deputy Prime Minster of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov gave an interview to “TV Tokio” channel of Japan on August 4.
In the interview, Ali Hasanov informed about the Armenia-Azerbaijan Nagorno-Karabakh conflict, the history of the problem and the situation of refugees and internally displaced persons in our country. Deputy Prime Minster told that Azerbaijanis undergone ethnic cleansing and forced deportation from their native homelands during the past 200 years, as a result of complicated political processes happened in the South Caucasus region.
Ali Hasanov said: “Armenian state established at the expense of the historical lands of Azerbaijan. Yerevan being one of the ancient cities of Azerbaijan, now is the capital of Armenia.”
Deputy Prime Minster talked about the results of the aggression by the Armenian armed forces and mentioned that 20 % of our lands were occupied, 1 million and 200 thousand Azerbaijanis became refugees and IDPs, national cultural values were plundered and all infrastructures were destructed as a result of the conflict.
Chairman of the Committee stressed that United Nations Security Council adopted 4 resolutions in 1993, on the liberation of the occupied territories of Azerbaijan, return of refugees and IDPs to their homes: “The aggressive policy of Armenia was criticized in the decisions and resolutions adopted by Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE), Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Organization of Islamic Cooperation and other influential international organizations. Unfortunately, these decisions and resolutions have not been implemented yet. Ongoing negotiation processes which lasted more than 20 years through OSCE Minsk Group yielded no results.”
Ali Hasanov said that in the night of February 26, 1992 Armenia armed forces committed a crime of genocide against Azerbaijani in Khojaly with the help of 366th Motorized Rifle Regiment armed with the weapons of modern warfare of that period, situated in Khankandi district of former USSR.
Deputy Prime Minster talked about the Japan-Azerbaijan relations and said that there is good relations between two countries and mutual visits play special role in the development of these relations. Ali Hasanov said that several humanitarian organization of Japan are implementing successful projects in Azerbaijan and evaluated the activity of “Fuji Optical” company belonging to this country in Azerbaijan. Chairman of the Committee noted that this company provided nearly 19 thousand Azerbaijani internally displaced persons with poor vision.