Məcburi köçkün ailələri üçün inşa olunan qəsəbə və məhəllələrdə aparılan tikinti işlərinin gedişi diqqət mərkəzindədir
09 İyun, 2014
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov tikinti işlərinin gedişi ilə bağlı real vəziyyəti öyrənmək məqsədi ilə Mingəçevir şəhərində məcburi köçkünlər üçün salınan yeni məhəllədə olmuşdur. Ərazidə aparılan tikinti işlərinin gedişi ilə yaxından tanış olan Baş nazirin müavini cənab Əli Həsənov inşaat işlərini aparan tikinti şirkətləri rəhbərlərinin iştirakı ilə müşavirə keçirmiş, burada inşaatçılarla görüşüb söhbət etmiş, onların arzu və təkliflərini dinləmiş və tövsiyələrini vermişdir.
Müşavirədə çıxış edən cənab Əli Həsənov bildirmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə hər il minlərlə məcburi köçkün ailəsinin mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılır. Mingəçevir şəhəri ərazisində salınan bu yaşayış massivi dövlətimizin başçısının müvafiq sərəncamları ilə təsdiq edilmiş Dövlət Proqramının müvafiq bəndinə əsasən inşa edilir və ərazidə 11 ədəd 9 mərtəbəli binaların tikintisi nəzərdə tutulur. 594 ailəlik yaşayış kompleksində eyni zamanda məktəb binası,uşaq bağçası, tibb məntəqəsi, ATS binası və klub-icma mərkəzinin də tikintisi planlaşdırılmışdır.
Hazırda Dövlət Proqramına uyğun olaraq Mingəçevir, Bərdə, Ağdam, Göygöl, Qaradağ, Beyləqan, Saatlı və Hacıqabul rayonlarının ərazisində məcburi köçkün ailələri üçün qəsəbə və məhəllələr inşa edilir.
Müşavirədə tikinti şirkətlərinin nümayəndələri çıxış edərək inşaat işlərinin gedişində heç bir problemin yaranmadığını diqqətə çatdırmış və istənilən qədər texnikanın, işçi qüvvəsinin, eləcə də tikinti materiallarının olduğunu bildirmişlər.
Qərara alınmışdır ki, tikinti işləri sürətlə aparılması ilə yanaşı, keyfiyyətə də ciddi fikir verilməli və yaşayış kompleksi bütün infrastruktur obyektləri ilə birlikdə yüksək keyfiyyətlə təhvil verilməlidir.
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov həmçinin Ağdam rayonu ərazisində 632 məcburi köçkün ailəsi üçün salınmış yeni qəsəbəyə də baş çəkmişdir.
Məlumat verilmişdir ki, ərazidə tikinti işləri başa çatmaq üzrədir.Qəsəbədə 440 şagird yerlik yeni məktəb binası, 50 çarpayılıq uşaq bağçası, inzibati bina, klub-icma mərkəzi, tibb məntəqəsi və poçt binası da tikilib. Qəsəbə qaz, su, və elektrik ilə tam təchiz olunacaqdır.
Sonra Baş nazirin müavini cənab Əli Həsənov tikinti işlərini aparan şirkətlərin rəhbərləri ilə görüşmüş, məcburi köçkünlərin məskunlaşdırılmasının ölkəmizin qarşısında duran prioritet məsələ olduğunu qeyd edərək bildirmişdir ki, dövlətimizin başçısı qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərini daim diqqət mərkəzində saxlayır və bu məqsədlə qarşıya konkret vəzifələr qoymuşdur. Bu vəzifələrin yüksək səviyyədə həlli istiqamətində Prezident İlham Əliyevin müəyyən etdiyi strategiya, həmçinin dövlətimizin başçısının qaçqınlara və məcburi köçkünlərə diqqət və qayğısından irəli gələn tapşırıqlar vaxtından əvvəl və keyfiyyətlə yerinə yetirilməlidir.
Sonda Baş nazirin müavini ərazini gəzmiş, qəsəbədə tikinti işlərinin yüksək səviyyədə görülməsi ilə bağlı tapşırıq və tövsiyələrini vermişdir.

The course of construction works in settlements and neighborhoods built for internally displaced families is in the focus of attention.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 09 JUNE, 2014
The Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, the chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov was in new neighborhood built for internally displaced persons in Mingachevir in order to inquire about the real situation of the progress of construction works. After familiarization with the course of construction works, the Deputy Prime Minister, Mr. Ali Hasanov held a meeting with the participation of the heads of construction companies engaged in construction works, talked to the constructers, listened to their wishes and suggestions and gave his recommendations. Speaking at the meeting, Mr. Ali Hasanov said that as a result of attention and care by the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev living conditions of thousands of internally displaced families improve each year. This housing area in the territory of Mingachevir is constructed in accordance with the relevant paragraphs of the State Program approved by the appropriate orders of the head of state and planned to construct 11 nine-storey buildings. The construction of 594-family housing complex, as well as school building, kindergarten, medical center, community center and post office is also planned. The representatives of construction companies made a speech at the meeting and mentioned that there is no problem in the course of construction works and said that there are enough equipment, manpower as well as construction materials. It was decided that along with the rapid progress of construction works, strict attention should be paid to the quality of works and housing complex should be delivered in high quality with all infrastructure objects. The Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, the chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Mr. Ali Hasanov also visited the new settlement built for 632 internally displaced families in the territory of Aghdam district. It was informed that construction works in the area are about to end. 440-seat new school building, 50-bedroom kindergarten, administrative building, community center, medical center and post office have been constructed in the settlement. The settlement will be fully supplied with gas, water and electricity. Then, Deputy Prime Minister Mr. Ali Hasanov met with the heads of construction companies engaged in construction works, noted that settlement of internally displaced persons is a priority standing in front of our country and said that head of state always keeps the problems of refugees and IDPs in the center of attention and for this purpose he set concrete tasks. Strategy defined by the President Ilham Aliyev to resolve these tasks in high level and the tasks posed by care and attention to refugees and IDPs by the head of state should be implemented early and in high quality. At the end, Deputy Prime Minister walked in the area and gave tasks and recommendations regarding to the implementation of construction works in high quality.