Çaloka Beyani: Dünyanın heç bir yerində məcburi köçkünlər üçün Azərbaycandakı kimi müasir qəsəbələrin tikildiyini görməmişəm
Mətbuat xidmətinin məlumatı 23 May, 2014
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri Əli Həsənov mayın 23-də BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının məcburi köçkünlərin hüquqları üzrə xüsusi məruzəçisi Çaloka Beyani ilə görüşmüşdür. Görüşdə Əli Həsənov xarici qonaqların ölkəmizə səfər edərək buradakı reallıqları gözləri ilə görməsinin əhəmiyyətini vurğulamışdır. Baş nazirin müavini qeyd etmişdir ki, bu gün Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ölkəmizin yeganə problemidir. Əli Həsənov demişdir: “Bizim yeganə istəyimiz odur ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı qəbul etdiyi 4 qətnamənin icrasını təmin etsin. Başqa bir istəyimiz yoxdur. Amma ermənilərin əsassız torpaq iddiaları qəbuledilməzdir”. Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, Azərbaycan hökuməti qaçqın və məcburi köçkünlərin ehtiyaclarını təmin etmək üçün həm hüquqi, həm də sosial-iqtisadi sahədə böyük işlər görür. Bu gün ölkədə məcburi köçkünlər üçün tikilmiş 82 qəsəbənin hər biri müasir standartlara cavab verir. Yəni, Azərbaycan Prezidentinin məcburi köçkünlər üçün gördüyü işlər göz qabağındadır. Əli Həsənov bildirmişdir ki, hazırda Ermənistan tərəfindən Azərbaycana vurulmuş ziyan hesablanır və bu proses artıq yekunlaşmaq üzrədir. Bu ziyan 300 milyard dollardan artıqdır. Azərbaycan hökuməti bir gün bu ziyanın təzminat şəkilində ödənilməsini Ermənistandan tələb edəcəkdir. Çaloka Beyani bildirmişdir ki, Azərbaycana səfərinin məqsədi məcburi köçkünlərinin problemlərinin həlli istiqamətindəki vəziyyəti öyrənməkdir. BMT rəsmisi vurğulamışdır ki, məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına dinc və sabit şəkildə qayıtmaları üçün ilk növbədə sülh barədə razılığa gəlinməlidir. Eyni zamanda, münaqişənin həlli ilə bağlı qəbul olunmuş qətnamələr icra edilməlidir. O demişdir: “Biz BMT-nin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü, müstəqilliyi ilə bağlı yanaşmasına fəaliyyətimizdə xüsusi önəm veririk”. Ç.Beyani vurğulamışdır ki, Azərbaycan dövləti qaçqınların və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində mühüm işlər görmüşdür. Bu işlər bütün sahələri - elm, təhsil, səhiyyə və s. əhatə edir. Məcburi köçkünlər üçün yeni qəsəbələr tikilmişdir. Dünyanın heç bir yerində məcburi köçkünlər üçün Azərbaycandakı kimi belə müasir qəsəbələrin tikildiyini görməmişəm. Biz bu cür qəsəbələrin tikintisini alqışlayırıq. Bununla yanaşı, bilirik ki, bunlar əlbəttə, müvəqqəti olaraq məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılmasına xidmət edir. Sonda tərəflər qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparmışlar

Chaloka Beyani: I have never seen modern settlements built for internally displaced persons in any other place of the world as in Azerbaijan.
23 MAY, 2014
The Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the State Committee on deals of the Refugees and Internally Displaced Persons, Chairman of the Republican Commission on International Humanitarian Assistance, Mr. Ali Hasanov met with the United Nations Human Rights Council’ (UNHRC) Special Rapporteur on the Human Rights of Internally Displaced Persons (IDPs) Chaloka Beyani.
During the meeting, Ali Hasanov stressed the importance of witnessing by foreign guests of the realities within the visit to our country.
Deputy Prime Minister noted that today Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabakh conflict is the only problem of our country. Ali Hasanov said: “The only wish of us is the UN Security Council’s ensuring the implementation of its four resolutions adopted in response to the Nagorno Karabakh conflict. We do not have any other desire. But the groundless territorial claims of Armenia is unacceptable”.
Deputy Prime Minister informed that the government of Azerbaijan carries out great work in order to meet the needs of refugees and IDPs in both legal and socio-economic fields. All 82 settlements built for internally displaced persons in the country meet modern standards. The work done for internally displaced persons by The President of Azerbaijan is obvious. Ali Hasanov said that damage inflicted on Azerbaijan by Armenia is being calculated and this process is about to end. It is more than $300 billion. One day Azerbaijani government will demand the payment of the damage as compensation from Armenia. Chaloka Beyani said that the purpose of his visit is to inspect the situation in the solution of the problems of IDPs. UN official emphasized that in the first place parties should reach peace agreement in order to ensure peaceful and stable return of refugees and IDPs to their homes. At the same time, resolutions adopted regarding to the settlement of conflict should be implemented. “We attach special importance to the UN’s approach to the territorial integrity and independence of Azerbaijan in our activities.” Chaloka Beyani noted that the government of Azerbaijan has done important work to improve the living conditions of refugees and IDPs. These works cover all fields such as science, education, health etc. New settlements built for internally displaced persons. I have never seen modern settlements built for internally displaced persons in any other place of the world as in Azerbaijan. We welcome the building of such settlements. Moreover, it is generally known that, of course, these settlements are for the temporary improvement of living conditions of internally displaced persons.