BMT-nin xüsusi məruzəçisinə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin səbəb və nəticələri, qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyəti haqqında ətraflı məlumat verilmişdir
Mətbuat xidmətinin məlumatı 19 May, 2014
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri Əli Həsənov mayın 19-da BMT-nin İnsan Hüquqları Şurasının məcburi köçkünlərin insan hüquqları üzrə xüsusi məruzəçisi Çaloka Beyani ilə görüşmüşdür. Əli Həsənov görüşdə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, problemin tarixi və ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyəti haqqında məlumat vermişdir. Bildirilmişdir ki, son 200 ildə Cənubi Qafqaz regionunda gedən mürəkkəb siyasi proseslər nəticəsində azərbaycanlılar bir neçə dəfə öz əzəli yurdlarından zorla köçürülmə, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinə məruz qalmışlar. XIX əsrin əvvəllərindən başlayaraq Qafqazı işğal edən çar Rusiyasının sistemli siyasəti nəticəsində qonşu ölkələrin ərazilərindən ermənilərin kütləvi şəkildə Azərbaycana, o cümlədən Dağlıq Qarabağ ərazisinə köçürülməsi həyata keçirilmişdir. Baş nazirin müavini Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizinin – Dağlıq Qarabağ regionunun və ona bitişik yeddi inzibati rayonun işğal olunduğunu, bir milyondan artıq soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini, münaqişə regionunda milli-mədəni sərvətlərimizin talan edildiyini, bütün infrastrukturun dağıdıldığını qonağın diqqətinə çatdırmışdır. Əli Həsənov vurğulamışdır ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən dörd qətnamə qəbul edilmişdir. Həmçinin ATƏT, Avropa Şurasının Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş qərar və qətnamələrdə Ermənistanın təcavüzkar siyasəti pislənilmişdir. Təəssüf ki, bu qərar və qətnamələr hələ də kağız üzərində qalır. Beynəlxalq ictimaiyyətin rəyinə və tələblərinə məhəl qoymayan Ermənistan işğal altındakı Azərbaycan ərazilərində qanunsuz fəaliyyətini davam etdirməkdədir. ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə 20 ildən artıqdır davam edən danışıqlar prosesi də heç bir nəticə verməmişdir. Bildirilmişdir ki, bu dövrdə Ermənistanın iqtisadi vəziyyəti pisləşmiş, əhali ölkəni kütləvi şəkildə tərk etməyə başlamış, işğalçı dövlət Azərbaycanın iştirakı ilə reallaşdırılan beynəlxalq regional layihələrdən kənarda qalmışdır. Ötən 20 ildə erməni xalqı bu münaqişədən heç nə qazanmamışdır. Rəsmi Bakının münaqişənin sülh yolu ilə ədalətli həllində maraqlı olduğunu qeyd edən Əli Həsənov bildirmişdir ki, Azərbaycan hökuməti qaçqın və məcburi köçkünlərin ehtiyaclarını ödəmək üçün həm hüquqi, həm də sosial-iqtisadi sahədə böyük işlər görür. Qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli məqsədilə hökumət 20 ildə 5,4 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait xərcləmişdir. Dövlətimizin başçısının bu sahəyə olan diqqəti və qayğısı nəticəsində qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 82 müasir qəsəbə və məhəllə salınmışdır. Dövlət Neft Fondundan ayrılan vəsait hesabına 180 min qaçqın və məcburi köçkünün həyat şəraiti yaxşılaşdırılmışdır və bu proses davam edir. Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, münaqişə nəticəsində doğma torpaqlarından didərgin düşmüş məcburi köçkünlər üçün humanitar proqramlar da həyata keçirilir. Qeyd olunmuşdur ki, 2003-cü ildə ölkədə yoxsulluğun səviyyəsi 49 faizə, qaçqın və məcburi köçkünlər arasında isə 75 faizə bərabər idi. Görülən tədbirlər nəticəsində isə bu gün ölkədə yoxsulluq 5 faizə, qaçqın və məcburi köçkünlər arasında isə 15 faizə endirilmişdir. Görüşdə beynəlxalq aləmdə qaçqın və məcburi köçkünlərin hüquqi vəziyyəti, onların müdafiəsi barədə danışan Çaloka Beyani diqqətə çatdırmışdır ki, bu sahədə hələ də müəyyən boşluqlar vardır. Buna görə də bir sıra sənədlərin qəbulu vacibdir. Çaloka Beyani Azərbaycana səfərinin əhəmiyyətli olacağını vurğulamışdır. Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurasının dörd qətnaməsinə toxunan xüsusi məruzəçi bildirmişdir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurasında bu məsələni qaldıra bilər. Görüşdə maraq doğuran digər məsələlər də müzakirə edilmişdir.

Detailed information has been given to United Nations Special Rapporteur about the cause and effects of Nagorno Karabagh (or Mountainous Karabagh) conflict and the situation of refugees and IDPs.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 19 MAY, 2014
The Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the State Committee on deals of the Refugees and Internally Displaced Persons, Chairman of the Republican Commission on International Humanitarian Assistance, Mr. Ali Hasanov met with the United Nations Human Rights Council’ (UNHRC) Special Rapporteur on the Human Rights of Internally Displaced Persons (IDPs) Chaloka Beyani. Ali Hasanov informed about Armenia-Azerbaijan Nagorno Karabagh conflict, history and the situation of refugees and IDPs in the country. It was noted that Azerbaijanis undergone ethnic cleansing and forced deportation from their native homelands during the past 200 years, as a result of complicated political processes happened in the South Caucasus region. Ali Hasanov stressed that the UN Security Council adopted four resolutions relating to the liberation of occupied territories of Azerbaijan, return of refugees and IDPs to their homes. As well as Armenia's aggressive policy criticized in the decisions and resolutions adopted by OSCE, Parliamentary Assembly of the Council of Europe, The Organization of Islamic Cooperation and other influential international organizations. Unfortunately, these decisions and resolutions still remain on paper. It was noted that the economic situation of Armenia deteriorated, people began to leave country massively, aggressor left out of international regional projects which realized with the participation of Azerbaijan. Over the past 20 years, Armenian people gained nothing from this conflict. Azerbaijani government has spent 5.4 billion U.S. dollars in order to solve the social problems of the refugees and IDPs during 20 years. As a result of care and attention to this field by the head of state 82 modern settlements and neighborhoods have been built. At the expense of the funds allocated from the State Oil Fund the living conditions of 180 000 refugees and internally displaced persons have been improved and the process continues. It was pointed out that poverty rate was equal to 49 % in country and 75% among the refugees and internally displaced persons. As a result of the undertaken measures the poverty level decreased to 5 % in country and 15% among the refugees and IDPs. During the meeting Chaloka Beyani who spoke about the legal status of refugees and IDPs in the international area and their protection emphasized that there are still loopholes in this field. Therefore the adoption of several documents is necessary. Chaloka Beyani stressed that his visit to Azerbaijan will be important. Special Rapporteur remarked the four resolutions of UN Security Council regarding to the liberation of occupied territories, return of refugees and IDPs to their homes and noted that he can raise a question in Security Council. Other interesting issues were discussed during the meeting.