ATƏT Parlament Assambleyasının sabiq sədri məcburi köçkünlərin yaşayış şəraiti ilə tanış olmuşdur.
Azərbaycanda səfərdə olan ATƏT Parlament Assambleyasının sabiq sədri Rikkardo Milyori və İtaliyanın Asiya və Aralıq dənizi ölkələri üzrə İnstitutunun rəhbəri Antonio Lokenin mayın 16-da məcburi köçkünlərlə görüşmüşdür.
Qonaqlar əvvəlcə Bakı İdarəetmə və Texnologiya Kollecinin yataqxanasında olmuşdur.
Dövlətqaçqınkomun sədr müavini Gəray Fərhadov qonaqlara Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi kökləri və nəticələri, qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən işlər barədə məlumat vermişdir. Bildirilmişdir ki, Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi işğal olunmuş, bir milyondan artıq soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür.
Qeyd edilmişdir ki, Ermənistanın təcavüzkar siyasəti BMT, ATƏT, Avropa Şurası və digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş qərar və qətnamələrdə dəfələrlə pislənilmişdir. Həmçinin erməni silahlı qüvvələrinin işğal altındakı ərazilərdən çıxarılması, öz doğma yurd-yuvalarından didərgin salınmış qaçqın və məcburi köçkünlərin geri qayıtma hüququnun bərpası tələb edilmişdir. Bununla belə beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərinə məhəl qoymayan və danışıqlar prosesində qeyri-konstruktiv mövqe tutan Ermənistan işğal altında saxladığı ərazilərimizdə qanunsuz fəaliyyətini davam etdirməkdədir. Nəzarətdən kənarda qalmış bu ərazilərdə narkotik vasitələr əkilib-becərilir, transmilli cinayətkarlığın digər təhlükəli növləri tüğyan edir. Həmin nəzarətsiz zona böyük həcmdə narkotiklərin MDB və Avropa ölkələrinə tranzit marşrutuna çevrilmişdir.
Qonaqlara qaçqınların və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə görülmüş işlər barədə də məlumat verilmişdir. Bildirilmişdir ki, qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 82 müasir qəsəbə salınmışdır. Bu qəsəbələrdə 180 mindən çox qaçqın və məcburi köçkün yerləşdirilmişdir. Hazırda bu istiqamətdə işlər intensiv şəkildə davam etdirilir.
Görüşdə qonaqları maraqlandıran suallar cavablandırılmışdır.
Sonra Avropalı qonaqlar Abşeron rayonunun Masazır qəsəbəsində müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərin yaşayış şəraiti ilə də tanış olmuşdur.
Məhəllə ilə tanışlıq zamanı qonaqlara məlumat verilmişdir ki, yaşayış kompleksində sakinlər üçün bütün zəruri sosial infrastruktur obyektləri yaradılmışdır. Diqqətə çatdırıldı ki, 12 hektar sahəni əhatə edən yeni məhəllədə inşa edilmiş 760 evdən 90-ı birotaqlı, 490-ı ikiotaqlı, 170-i üçotaqlı, 10-u dördotaqlıdır. Məhəllədə 540 şagird yerlik məktəb, 280 yerlik uşaq bağçası, tibb məntəqəsi və s. tikilmişdir. Hazırda qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində işlər davam etdirilir, yeni qəsəbə və məhəllələr salınır.
Qonaqlar Zəngilan rayonundan məcburi köçkün Ərşad Piriyevin evində çay süfrəsinə qonaq olmuş, məhəllədə tikilən 540 şagird yerlik orta məktəb binasına baxmışlar.
Avropalı qonaqlar qaçqın və məcburi köçkünlərin tezliklə doğma torpaqlarına qayıdacaqlarına inandıqlarını vurğulamış, Avropa ictimaiyyətinə onların vəziyyəti haqqında məlumat verəcəklərini bildirmişlər. Qonaqlar Azərbaycanda qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirmişlər

Former Chairman of the OSCE Parliamentary Assembly got acquainted with the living condition of internally displaced persons.
16 MAY, 2014
The former chairman of the OSCE Parliamentary Assembly making a visit to Azerbaijan Riccardo Migliori and the head of the The Italian Institute for Asia and the Mediterranean Antonio Loche met with internally displaced persons on May 16. Firstly, guests visited dormitory of Baku Management and Technology College.
The guests, interested in the condition of the dormitory had a look at the room where the family of internally displaced Abbas Aliyev from Fuzuli region lived. Deputy Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons Garay Farhadov informed the guests about the historical roots and the results of Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict, works done towards the solution of social problems of refugees and internally displaced persons.
It was noted that the aggressive policy of Armenia has been repeatedly condemned by the decisions and resolutions adopted by the UN, OSCE, Council of Europe and other influential international organizations. Also, the withdrawal of Armenian forces from the occupied territories, restoration of the right to return of refugees and internally displaced persons driven out of their native lands have been required. However, Armenia, ignoring the requirements of the international community and holding non-constructive position in the negotiation process, continues its illegal activities in our occupied territories. Narcotic drugs are planted and cultivated in the uncontrolled territories, other dangerous types of transnational crime rages. That uncontrolled zone has become a transit route of large volume narcotics to the CIS and European countries. The guests were also given information about work done in order to improve the living condition of refugees and internally displaced persons. It was noted that 82 settlements have been constructed for the refugees and IDPs. More than 180 refugees and internally displaced persons have been settled in these settlements.
Afterwards, the guests also got acquainted with the living condition of internally displaced persons temporarily settled in Masazir settlement. During familiarization with the block, the guests were informed that all the necessary social infrastructure facilities have been created for the residents in housing complex. It was brought to the attention that there were 90 one-room, 490 two-room, 170 three-room, 10 four-room apartments out of 760 houses constructed in a new block that covered an area of 12 hectares. 540-seat school, 280 seat kindergarten, a medical center etc. have been built in the block. At present, work towards solving social problems of refugees and internally displaced people, improving the living and housing condition is underway, new settlements and blocks are being constructed. Guests were put up tea table in the house of Arshad Piriyev, who was internally displaced from Zangilan, had a look at 540 seat secondary school building built in the block. European guests emphasized that they believed in return of refugees and IDPs to their native lands as soon as possible, stated that they would inform the European community about their condition.
The guests highly appreciated the works done towards improving social, living and housing condition of refugees and internally displaced persons in Azerbaijan.