“Avenue Europa” Assosiasiyasını təmsil edən jurnalistlərə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin səbəb və nəticələri, qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyəti haqqında ətraflı məlumat verilmişdir.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 01 May, 2014
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri cənab Əli Həsənov mayın 1-də Fransanın Strasburq şəhərində qeydiyyatdan keçmiş və özündə müxtəlif üzv ölkələrin aparıcı media qurumlarının Avropa Şurası yanında akkreditasiya olunmuş müxbirlərini birləşdirən “Avenue Europa” Assosiasiyasını təmsil edən jurnalistlər ilə görüşmüşdür. Əli Həsənov jurnalistlərə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, problemin tarixi və ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyəti haqqında məlumat vermişdir. Bildirilmişdir ki, son 200 ildə Cənubi Qafqaz regionunda gedən mürəkkəb siyasi proseslər nəticəsində azərbaycanlılar bir neçə dəfə öz əzəli yurdlarından zorla köçürülməyə, etnik təmizləmə və deportasiya siyasətinə məruz qalmışlar. XIX əsrin əvvəllərindən başlayaraq Qafqazı işğal edən çar Rusiyasının sistemli siyasəti nəticəsində qonşu ölkələrin ərazilərindən ermənilərin kütləvi şəkildə Azərbaycana, o cümlədən Dağlıq Qarabağ ərazisinə köçürülməsi həyata keçirilmişdir. Baş nazirin müavini Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizinin – Dağlıq Qarabağ regionunun və ona bitişik yeddi inzibati rayonun işğal olunduğunu, bir milyondan artıq soydaşımızın qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini, milli-mədəni sərvətlərimizin talan edildiyini, bütün infrastrukturun dağıdıldığını mətbuat işçilərinin diqqətinə çatdırmışdır. Əli Həsənov vurğulamışdır ki, Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərinin azad edilməsi, qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması ilə bağlı BMT Təhlükəsizlik Şurası tərəfindən dörd qətnamə qəbul edilmişdir. ATƏT, Avropa Şurasının Parlament Assambleyası, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı və digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş qərar və qətnamələrdə Ermənistanın təcavüzkar siyasəti pislənilmişdir. Təəssüf ki, bu qərar və qətnamələr hələ də kağız üzərində qalır. Beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərinə məhəl qoymayan Ermənistan işğal altındakı Azərbaycan ərazilərində qanunsuz fəaliyyətini davam etdirməkdədir. ATƏT-in Minsk qrupunun vasitəçiliyi ilə 20 ildən artıqdır davam edən danışıqlar prosesi hələ də heç bir nəticə verməmişdir. Bildirilmişdir ki, bu dövrdə Ermənistanın iqtisadiyyatı daha da ağır duruma düşmüş, əhali ölkəni sürətlə tərk etməyə başlamış, işğalçı dövlət Azərbaycanın iştirakı ilə reallaşdırılan beynəlxalq regional layihələrdən kənarda qalmışdır. Lakin bu münaqişə olmasaydı, onlar həyata keçirilən bu layihələrdən faydalanaraq iqtisadiyyatlarını ağır durumdan çıxara bilərdilər. Ötən 20 ildə erməni xalqı münaqişədən heç nə qazanmamışdır. Rəsmi Bakının münaqişənin sülh yolu ilə, ədalətli həllində maraqlı olduğunu qeyd edən Əli Həsənov bildirmişdir ki, Azərbaycan hökuməti qaçqın və məcburi köçkünlərin ehtiyaclarını ödəmək üçün həm hüquqi, həm də sosial-iqtisadi sahədə böyük işlər görür. Qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli məqsədilə Azərbaycan hökuməti son 20 ildə 5,4 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait xərcləmişdir. Dövlətimizin başçısının bu sahəyə olan diqqəti və qayğısı nəticəsində qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 82 müasir qəsəbə və məhəllə salınmışdır. Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondundan ayrılan vəsait hesabına 180 min qaçqın və məcburi köçkün yeni qəsəbələrə köçürülmüşdür və bu proses davam edir. Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, münaqişə nəticəsində doğma torpaqlarından didərgin düşmüş məcburi köçkünlər üçün humanitar proqramlar da həyata keçirilir. Qeyd olunmuşdur ki, 2003-cü ildə ölkədə yoxsulluğun səviyyəsi 49 faizə, qaçqın və məcburi köçkünlər arasında isə 75 faizə bərabər idi. Lakin görülən tədbirlər nəticəsində bu gün ölkədə yoxsulluq 5 faizə, qaçqın və məcburi köçkünlər arasında isə 15 faizə endirilmişdir. Görüşdə jurnalistlər diqqətə çatdırmışlar ki, səfərin məqsədi ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, dövlətçilik ənənəsi, iqtisadi potensialı barədə məlumatların, ən əsası isə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və onun ağır nəticələrinin dünya ictimaiyyətinə daha dolğun çatdırılmasına, daha çox informasiya mübadiləsinə və qarşılıqlı əlaqələrin daha da genişlənməsinə dəstək göstərməkdir. Vurğulanmışdır ki, Azərbaycanın müstəqilliyinin bərpasından keçən qısa müddətdə ölkə dinamik inkişaf etmişdir. Görüşdə maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilmiş, suallar cavablandırılmış, jurnalistlərə “Qaçqın və məcburi köçkünlərə Prezident qayğısı” kitabı və disk təqdim olunmuşdur.

Journalists representing “Avenue Europe” Association were given detailed information about the causes and consequences of Nagorno Karabakh conflict, the situation of refugees and internally displaced persons.
01 MAY, 2014
Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, the chairman of the State Committee on Deals of Refugees and internally displaced persons, chairman of Republican Commission on International Humanitarian Aid, Mr. Ali Hasanov met with the journalists representing “Avenue Europe” Association, registered in Strasbourg, France on May 1 and connecting correspondents of leading media institutions of various member countries accredited near the Council of Europe.
Ali Hasanov provided information about the Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict, history of the problem and the condition of refugees and internally displaced persons in our country. It was noted that Azerbaijanis were subjected to move by force from their native land several times, to ethnic cleansing and deportation policy as a result of complicated political processes in the South Caucasus region over the last 200.
Deputy Prime Minister brought to the attention of members of the press that 20 percent of our lands - Nagorno- Karabakh region seven surrounding regions were occupied as a result of military aggression of Armenian armed forces against Azerbaijan, more than one million compatriots have become refugees and internally displaced persons, national and cultural wealth had been plundered, destroyed the entire infrastructure media representatives.
Ignoring the demands of the international community, Armenia continues its illegal activity in the occupied territories of Azerbaijan. Process of negotiations ongoing through the mediation of the OSCE Minsk Group for more than 20 years has yielded no results yet.
Ali Hasanov noted that official Baku is interested the conflict peaceful and fair solution of the conflict and stated that the government of Azerbaijan does great works both in legal and socio-economic fields in order to meet the needs of refugees and internally displaced persons. In order to solve the social problems of refugees and internally displaced persons the government of Azerbaijan has spent 5.4 billion USD in the last 20 years. 82 modern settlements and blocks have been built for the refugees and internally displaced persons as a result of the president’s attention and care to this field. 180 thousand refugees and internally displaced people moved to new settlements at the expense of the funds allocated from the State Oil Fund of the Azerbaijan Republic and this process continues. Deputy Prime Minister stated that humanitarian programs were carried out for refugees displaced from their native lands as a result of the conflict.
At the meeting, it was brought to the attention of the journalists that the purpose of the visit was to support informing the world community about the history, culture, statehood traditions, and economic potential of the country, most importantly, about Armenian-Azerbaijani Nagorno-Karabakh conflict and its grave consequences in details, and exchange of more information and expansion of mutual relations more. It was emphasized that Azerbaijan has developed dynamically in the short term after the restoration of the country’s independence.