Yaponiyanın “Fuji Optical” şirkəti Azərbaycandakı qaçqın, məcburi köçkün və aztəminatlı əhaliyə bu il nəzərdə tutulmuş xidmətini başa çatdırmışdır.
29 Aprel, 2014
Aprelin 29-da Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri , Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri cənab Əli Həsənov Yaponiyanın “Fuji Optical” Ltd. şirkətinin rəhbəri, 2006-cı ildə “Nansen qaçqın mükafatı”na layiq görülmüş dünya şöhrətli oftolmoloq Akio Kanainlə görüşmüşdür. Baş nazirin müavini Əli Həsənov Azərbaycandakı qaçqın, məcburi köçkün və aztəminatlı əhaliyə göstərilən təmənnasız optometrik xidmətə görə doktor Akoi Kanaiyə və onun rəhbərlik etdiyi heyətə təşəkkürünü bildirərək qeyd etmişdir ki, bu xeyirxah missiyanın artıq 10 ildir ki, bununla həyata keçirilməsi bir daha Azərbaycan ilə Yaponiya hökumətləri arasındakı əlaqələrin yüksək səviyyədə olduğunun, Yaponiya təşkilatlarının ölkəmizdəki fəaliyyəti üçün hər tərəfli şərait yaradıldığının bariz nümunəsidir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizin inkişafından, Azərbaycanın bu gün dünyanın diqqət mərkəzində olmasından, Yaponiya-Azərbaycan əlaqələrindən danışan Ə.Həsənov Ermənistanın ölkəmizə qarşı hərbi təcavüzündən və münaqişənin hələ də həllini tapmadığından təəssüfləndiyini də bildirmişdir.
Görüşdə vurğulanmışdır ki, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının (QAK) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin təşəbbüsü və təşkilatçılığı, həmçinin Azərbaycan Respublikası hökumətinin dəstəyi ilə Yaponiyanın “Fuji optical Ltd. Şirkətinin nümayəndələrinin 2005-ci ildən başlayaraq hər il Şirkətin rəhbəri doktor Akio Kanainin rəhbərliyi ilə Azərbaycana səfər edib və məcburi köçkünlərə, az təminatlı əhaliyə oftomoloji xidmət göstərirlər. BMT QAK-ın Azərbaycandakı nümayəndəliyinin təşkilatı dəstəyi ilə həyata keçirilən bu humanitar missiyanın məqsədi Azərbaycandakı qaçqın, məcburi köçkün və az təminatlı əhaliyə oftomoloji xidmət göstərilməsindən ibarətdir.
Qeyd olunmuşdur ki, 2005-ci ildən indiyədək şirkət Azərbaycandakı fəaliyyətinə 1,8 milyon ABŞ dollarından artıq vəsait xərcləmişdir. İndiyədək şirkət tərəfindən otuz doqquz minə yaxın yüksək keyfiyyətli optik eynək və digər vasitələr ölkəyə gətirələrək bu təbəqədən olan soydaşlarımıza paylanmışdır. Bildirilmişdir ki, ümumilikdə ötən 10 il ərzində şirkətin təkcə BMT QAK-ın Azərbaycandakı nümayəndəliyinin və Azərbaycan hökumətinin dəstəyi ilə həyata keçirdiyi bu xeyirxah missiyalar zamanı 19 mindən artıq qaçqın və məcburi köçkün, aztəminatlı şəxs müayinə olmuş və təqribən 18 min nəfər təmənnasız olaraq eynəklə təmin olunmuşdur.
Bu il də Doktor Kanai və onun 6 optometrist mütəxxəssisdən ibarət heyət tərəfindən məcburi köçkünlər, qaçqınlar və digər aztəminatlı insanlar üçün ödənişsiz göz müayinəsi və eynək paylanışı 22-26 aprel tarixlərdə İmişli, Beyləqan, Xocavənd və Fizuli rayonlarında, 28 aprel tarixdə Bakı şəhərində, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının Qaçqın, Qadın və Gənclər mərkəzində həyata keçirilmişdir. Bu il ki, missiya zamanı “Fuji Optical” şirkətinin mütəxəssisləri tərəfindən ümumilikdə 2400 nəfər müayinə olunmuş, 2 min dən artıq hazır eynək paylanmışdır. Yardım proqramını əvvəlki illərdə olduğu kimi, bu il də BMT QAK-ın Azərbaycandakı nümayəndəliyi və yerli hakimiyyət orqanları ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirilmişdir.
Görüşdə Doktor Akio Kanai Azərbaycanda son illər aparılan abadlıq-quruculuq işlərindən, qaçqın və məcburi köçkünlər üçün yaradılan hər tərəfli şəraitdən məmnun olduğunu qeyd etmiş, həmçinin missiyanın növbəti səfərinin uğurla həyata keçirilməsinə lazımi kömək göstərdiyinə görə, Azərbaycan hökumətinə, Beynəlxalq Hümanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasına, yerli icra strukturlarına minnətdarlığını bildirmişdir.

“Fuji Optical” (Japan) completed its activity on the provision of service to refugees, IDPs and needy families intended for this year.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 29 April, 2014
Deputy Prime Minister, the chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs, chairman of Republican Commission on International Humanitarian Aid, Mr. Ali Hasanov met with the president of “Fuji Optical” Ltd., the world-famous ophthalmologist Akio Kanai who was conferred to “Nansen refugee award” in 2006. Expressing his gratitude to doctor Akio Kanai and personnel lead by him for optometric service provided free of cost to refugees, IDPs and needy families Deputy Prime Minister, Ali Hasanov mentioned that the execution of this meritorious mission for more than 10 years proved high relations between Japan and Azerbaijan governments and noted it as the best sample of provision of all necessary conditions for operation of organizations of Japan. Speaking about the development of our country under the guidance of the president of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, being of this country in the focus of the world, the relations between Japan-Azerbaijan A.Hasanov expressed his regret for the military aggression of Armenia and non-solution of the conflict yet. The goal of this mission realised with the organizational support of the representation of UNHCR in Azerbaijan is the provision of ophthalmologic service to refugees, IDPs and needy families in Azerbaijan. It was mentioned that in general, more than 19 thousand refugees and IDP, needy families were examined and about 18 thousand people were provided with spectacles only during this meritorious mission carried out by the representation of UNHCR in Azerbaijan with the support of Azerbaijan government in the previous 10 years. In this year, the free eye examination and spectacle distribution for refugees, IDPs, needy families were carried out by Doctor Kanai and his 6 optometrist experts in Imishli, Beylagan, Khojavand and Fuzuli on April 22-26 as well as in Baku city, at the Refugee, Woman and Youth Center of UNHCR on April 28. During the mission carried out this year, in general, 2400 people were examined and more than 2 thousand spectacles were prepared by the experts of “Fuji Optical”. Assistance program was carried out by virtue of close cooperation between representation of UNHCR in Azerbaijan and local government bodies in this year as well. Doctor Akio Kanai expressed his satisfaction for construction- improvement works conducted and all necessary conditions created for refugees and IDPs in the recent years as well as expressed his gratitude to the Republican Commission on International Humanitarian Aid, local executive bodies for provision of necessary assistance on the successful realization of the further visit of mission as in the previous years.