Baş nazirin müavini cənab Əli Həsənov: Vaxtilə humanitar yardıma ciddi ehtiyacı olan Azərbaycan dövləti bu gün özü donor ölkə kimi çıxış edir
20 Fevral, 2014
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri cənab Əli Həsənov Beynəlxalq Qızıl Xaç və Qızıl Aypara Cəmiyyətləri Federasiyası Avropa zonasının direktoru xanım Anitta Underlini qəbul etmişdir.
Federasiya ilə Azərbaycan Qızıl Aypara Cəmiyyəti arasındakı əməkdaşlığı, donorların dəstəyi ilə ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli istiqamətində həyata keçirilən layihələri yüksək dəyərləndirən Baş nazirin müavini Əli Həsənov qeyd etmişdir ki, beynəlxalq humanitar təşkilatlara qayğı və diqqətlə yanaşmaq, onların fəaliyyəti üçün hərtərəfli şərait yaratmaq Azərbaycanda dövlət siyasətinin tərkib hissələrindən birini təşkil edir.
Qeyd olunmuşdur ki, son 20 ildə qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllinə dəstək məqsədilə ölkəmizdə 80-ə yaxın beynəlxalq humanitar yardım təşkilatı fəaliyyət göstərirdisə, bu gün onların sayı 30-a enib ki, bu da normal haldır. Çünki Azərbaycanın getdikcə artan iqtisadi imkanları artıq bu problemin də həllini öz üzərinə götürməyə imkan yaratmışdır. Vaxtilə humanitar yardıma ciddi ehtiyacı olan Azərbaycan dövləti bu gün özü donor ölkə kimi çıxış edir.
İşğalçı ölkənin qeyri-konstruktiv mövqe tutması nəticəsində Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi hələ də öz həllini tapmadığından, 90-cı illərdəki bir milyondan çox qaçqın və məcburi köçkünün sayının bu gün bir milyon 200 min nəfərə çatdığından təəssüfləndiyini bildirən Əli Həsənov bütün bunları dünyada hökm sürən ədalətsizliklə, beynəlxalq güclərin və nüfuzlu təşkilatların münaqişənin həllinə ikili standartlarla yanaşmasının nəticəsi kimi dəyərləndirmişdir. Lakin haqq-ədalətin tezliklə öz yerini tapacağına, qaçqın və məcburi köçkün soydaşlarımızın doğma ata-baba yurdlarına qayıdacaqlarına əminliyini ifadə edən Baş nazirin müavini Əli Həsənov Federasiya ilə Azərbaycan QAC arasındakı əməkdaşlığın bundan sonra da inkişaf etdirilməsinin, gələcəkdə müxtəlif proqram-layihələrin daha yüksək səviyyədə həyata keçirilməsinin, bu cəmiyyətin istər qaçqın və məcburi köçkünlərin, istərsə də aztəminatlı əhalinin ehtiyaclarının müəyyənləşdirilməsi və müvafiq köməkliklərin göstərilməsində aparıcı rol oynayan cəmiyyətə çevrilməsinin vacibliyini də diqqətə çatdırmışdır.
Səmimi qəbula və hər iki qurum arasındakı əməkdaşlıq üçün yaradılmış şəraitə görə minnətdarlığını bildirən Federasiyanın rəsmisi xanım Anitta Underlin 6 il əvvəl Azərbaycanda olduğunu və ötən müddət ərzində ölkəmizin yüksək dərəcədə inkişaf etdiyindən qürur duyduğunu bildirərək demişdir ki, inkişaf etmiş ölkələrin inkişaf etmiş cəmiyyəti də olur və biz Azərbaycanda bunun bir daha şahidi olduq. Azərbaycan Qırmızı Aypara Cəmiyyəti onun təmsil etdiyi qurumla sıx əməkdaşlıq şəraitində fəaliyyətini yüksək dəyərləndirən qonaq ölkəmizin əhəmiyyətini, cəmiyyətin potensialını nəzərə alaraq əməkdaşlığı yeni mərhələdə davam etdirmək niyyətində olduqlarını vurğulamışdır. Elə görüşə də beynəlxalq humanitar fəaliyyətə qoşulmağın yollarını müzakirə edib müəyyənləşdirmək məqsədilə gəldiyini bildirən xanım Anitta Underlin bu sahədə də hərtərəfli əməkdaşlığa nail olunacağına əminliyini bildirmişdir.
Qəbulda istər bütün bunlar, istərsə də digər maraq doğuran məsələlərlə bağlı ətraflı fikir mübadiləsi aparılmışdır.

The Deputy Prime Minister, the chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs Mr. Ali Hasanov: Azerbaijan standing in need of humanitarian assistance in the past is donor country at present
Mətbuat xidmətinin məlumatı 20 February, 2014
The Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, the chairman of Republic Commission on International Humanitarian Assistance, Mr. Ali Hasanov met with the director of European zone of International Federation of Red Cross and Red Crescent Society Mrs. Anitta Underlin. Highly appreciating the cooperation between Federation and Azerbaijan Red Crescent Society, the projects realised for the settlement of problems of refugees and IDPs with the support of donors, Deputy Prime Minister stated that giving special consideration and attention to the international humanitarian organizations, creating all necessary conditions for their operation was one of the integral parts of state policy of Azerbaijan. About 80 international humanitarian aid organizations operated in the last 20 years for the support on the settlement of problems of refugees and IDPs, however, their number decreased by 30 which was normal case. The gradually growing economic opportunities of Azerbaijan enabled to undertake the solution of this problem. Azerbaijan standing in need of humanitarian assistance in the past is donor country at present. Expressing his regret over the non-constructive position of invading country in the result of which Nagorno Karabakh conflict was not solved yet, as well as refugees and IDPs that reached one million 200 thousand refugees and IDPs Ali Hasanov connected these problems with injustice reigning in the world, double standards demonstrated by international authoritative organizations on the settlement of problem. However, Deputy Prime Minister Ali Hasanov expressed his confidence that justice would be served as soon as possible, refugees and IDPs would return to their homelands as well as he emphasized the importance on further development of the cooperation between Federation and Red Crescent Society Azerbaijan, realisation of different program-projects at a higher level, transform of society into the essential one playing leading role in the determination of needs of refugees and IDPs as well as low-income population and provision of appropriate assistance. Expressing her gratitude for warm hospitality and condition created for cooperation between two organizations, Federation official Mrs. Anitta Underlin mentioned that she visited Azerbaijan 6 years and was proud of the countries’ progress during that period and stated that “developed countries have developed societies and we have witnessed it in Azerbaijan. Mrs. Anitta Underlin stated that she came for discussing and determining the ways of joining international humanitarian activity and expressed her confidence on achieving comprehensive cooperation in this field. Views were exchanged on the issues concerning this area as well as other matters of interest.