İran İslam Respublikasının “İmam Xomeyni İmdad Komitəsi” nin nümayəndələri Dövlətqaçqınkomda olmuşdur.
20 Fevral, 2014
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov fevralın 19-da İran İslam Respublikasının “İmam Xomeyni İmdad Komitəsi” beynəlxalq humanitar təşkilatının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin fəaliyyətinin başa çatması ilə əlaqədar həmin təşkilatın nümayəndələri ilə görüşmüşdür.
Görüşdə Əli Həsənov ölkəmizin son illər dinamik inkişafından danışmışdır. Bildirmişdir ki, respublikamızda fəaliyyət göstərən humanitar təşkilatların sayı getdikcə azalır, çünki Azərbaycan hökuməti onların gördükləri işləri artıq öz üzərinə götürmüşdür. İndi yardımlar dünyanın daha çox ehtiyac duyulan ölkələrinə göndərilir.
Baş nazirin müavini, həmçinin diqqətə çatdırmışdır ki, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən 80 humanitar qurumdan bu qədər uzun müddət fəaliyyət göstərən təşkilat məhz İmdad Komitəsidir.
Əli Həsənov qeyd etmişdir ki, Azərbaycanda İmdad Komitəsinin gördüyü işlər həmişə yüksək qiymətləndirilmişdir.
Diqqətə çatdırılmışdır ki, Azərbaycan torpaqları işğaldan azad olunandan sonra İmdad Komitəsi həmin ərazilərdə fəaliyyət göstərəcək ilk humanitar təşkilatlardan biri olacaqdır.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi işğal olunmuş, 1 milyon 200 min soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür.
Nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə əlaqədar qətnamələrinə məhəl qoymayan Ermənistanın tutduğu qeyri-konstruktiv mövqe nəticəsində problem hələ də öz həllini tapmamışdır. Əli Həsənov qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində Prezident İlham Əliyev və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən görülmüş işlərdən də danışmışdır. Bildirilmişdir ki, dövlətimizin başçısının bu sahəyə olan diqqəti və qayğısı nəticəsində qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 82 müasir qəsəbə və məhəllə salınmış, 180 min nəfərin mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılmışdır.
Görüçdə qeyd edilmişdir ki, Azərbaycanın xarici siyasətinin istiqamətlərindən biri bütün ölkələr ilə, ilk növbədə, qonşularla dostluq, mehribanlıq şəraitində əməkdaşlıq etməkdir. Bizim Türkiyə, İran, Rusiya və Gürcüstan kimi dost və qonşu ölkələr ilə mehriban münasibətlərimiz vardır.
Ümid edirik ki, işğalçı Ermənistan təcavüzkar siyasətindən əl çəkəcək, konstruktiv mövqeyə gələrək başa düşəcək ki, bu ölkə 20 ildə ancaq özünə ziyan vurmuşdur.
Səmimi qəbula və təşkilatın fəaliyyəti üçün yaradılmış şəraitə görə minnətdarlığını bildirən “İmam Xomeyni İmdad Komitəsi” beynəlxalq humanitar təşkilatının beynəlxalq əlaqələr üzrə müavini Məhəmməd Məhəmmədifər təşkilatın yaranma tarixi və fəaliyyəti barədə danışmışdır. Qonaq bildirmişdir ki, komitənin fəaliyyəti həm də Azərbaycan ilə İran arasında dostluq və qardaşlıq əlaqələrinin inkişafına, ikitərəfli strateji əməkdaşlığın möhkəmlənməsinə töhfəsini vermişdir.
Sonda Əli Həsənov 20 ildən artıq müddətdə ölkəmizdə gördüyü işlərə görə İmdad Komitəsinə minnətdarlığını bildirmiş, təşkilatın rəhbərliyinə xatirə hədiyyəsi təqdim etmişdir.

The delegation of “Imam Khomeini Relief Foundation” – Emdad Committee of the Islamic Republic of Iran visited the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs
20 February, 2014
The Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, Mr. Ali Hasanov met with the delegation of international humanitarian organization “Imam Khomeini Relief Foundation” of the Islamic Republic of Iran in relation to the completion of the activity of that organization’s representation in Azerbaijan on February 19.
At the meeting Ali Hasanov spoke about the dynamic development of our country observed in recent years. It was mentioned that the number of humanitarian organizations operating in our Republic had been gradually decreasing as the government of Azerbaijan undertook the works carried out by them. At present, humanitarian assistance is provided for the countries that need it more than others. The Deputy Prime Minister also stated that it is the Emdad Committee that operated in Azerbaijan for such long period among 80 humanitarian organizations.
Ali Hasanov noted that the activities implemented by Emdad Committee in Azerbaijan were always highly appreciated.
Emphasizing on Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflicts the Deputy Prime Minister stated that 20 percent of the territories of Azerbaijan was occupied and 1 million 200 thousand Azerbaijanis became refugees and IDPs as a result of Armenia’s military aggression.
However, the problem has not been solved yet due to the non-constructive position of Armenia that ignores the resolutions of authoritative international organizations on Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict. Ali Hasanov gave information about the works implemented by the President Ilham Aliyev and international organizations for the improvement of social and living conditions of refugees and IDPs. It was mentioned that 82 modern settlements and blocks were constructed and the living conditions of 180 thousand persons were improved in the issue of care and attention provided for this area by the Head of our state. One of the directions of Azerbaijan’s foreign policy is to maintain peaceful and friendly relations with all countries but first of all with neighbouring countries. We keep amicable relations with friendly and neighbouring countries such as Turkey, Iran, Russia and Georgia.
We hope that Armenia will stop its aggressive policy, hold constructive position and understand that this country has disserved only itself during 20 years.
Expressing his gratitude for warm hospitality and conditions created for the organization’s activity, the deputy chairman for international relations of “Imam Khomeini Relief Foundation” international humanitarian organization Mahammad Mahammadifar provided information about the date of establishment of organization and its activity. The guest mentioned that committee’s activity made contribution to the development of friendly and fraternal relations between Azerbaijan and Iran as well as consolidation of bilateral strategic cooperation. At the closing of event Ali Hasanov expressed his gratitude to the Emdad Committee for the works carried out for more than 20 years and presented memorial gift to the management of organization.