Avropalı deputatlar Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində olmuşlar.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Gəray Fərhadov yanvarın 14-də ölkəmizdə səfərdə olan Norveç Parlamentinin üzvü Karin Voldset, İslandiya Parlamentinin üzvü Ogmundur Yonasson, Finlandiyanın tanınmış ictimai-siyasi xadimi, AŞPA-nın küçmiş üzvü Jaakko Laakso ilə görüşmüşdür.
Görüşdə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan Gəray Fərhadov bildirmişdir ki, bu məsələ ölkəmiz üçün prioritet problemdir. Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi işğal olunmuş, 1 milyon 200 min soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür.
Qaçqın və məcburi köçkünlərin doğma yurd-yuvalarına qayıdacaqlarına əminliyini bildirən natiq Prezident İlham Əliyevin bu istiqamətdə həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasət nəticəsində ölkəmizin haqlı mövqeyinin getdikcə daha çox dəstəkləndiyini və Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artdığını qeyd etmişdir.
Komitə sədrinin müavini bildirmişdir ki, bu münaqişə təkcə Cənubi Qafqaz regionu üçün deyil, bütün dünya üçün təhlükədir. Çünki Ermənistan Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərindən hazırda narkotik vasitələrin daşınmasında tranzit kimi istifadə edir, müxtəlif ölkələrə istiqamətləndirilən terrorçu qruplar hazırlayır.
Nüfuzlu beynəlxalq təşkilatların Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə əlaqədar qətnamələrinə məhəl qoymayan Ermənistanın işğalçılıq siyasətini davam etdirdiyini diqqətə çatdıran Gəray Fərhadov vurğulamışdır ki, günahsız insanların qurbana çevrilməsinə, əzab çəkməsinə səbəb olan Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Ermənistanın tutduğu qeyri-konstruktiv mövqe nəticəsində hələ də həllini tapmamışdır.
Gəray Fərhadov qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən görülmüş işlərdən də danışmışdır. Bildirilmişdir ki, dövlətimizin başçısının bu sahəyə olan diqqəti və qayğısı nəticəsində qaçqınların və məcburi köçkünlər üçün indiyədək ölkəmizdə Dövlət Neft Fondunun vəsaiti hesabına 82 müasir qəsəbə salınmışdır. Bu qəsəbələrdə 180 min qaçqın və məcburi köçkün yerləşdirilmişdir.
Həmçinin Gəray Fərhadov qeyd etmişdir ki, Azərbaycan hökuməti məcburi köçkünlərin Qarabağa “Böyük qayıdış” proqramını hazırlamışdır. Ölkədə fəaliyyət göstərən səfirliklər, beynəlxalq təşkilatlar və dövlət qurumlarının nümayəndələri də bu proqramın hazırlanmasına cəlb olunmuşlar.
Azərbaycana səfəri barədə məlumat verən parlament üzvləri bildirmişdir ki, səfər çərçivəsində bir sıra görüşlər keçirəcəkdir. Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və onun nəticələri ilə bağlı məlumatlı olduğunu deyən qonaqlar qeyd etmişdir ki, Azərbaycanda əhalinin hər 10 nəfərdən biri qaçqın və məcburi köçkündür. Bu münaqişə bütün region üçün ciddi problemdir.
Sonda qonaqlara “Ermənistanda aparılan etnik təmizləmə və Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın 20 faiz ərazisinin işğalı nəticəsində yaranmış bir milyonadək qaçqın və məcburi köçkünlər haqqında məlumat (1988-2011-ci illər)” kitabı, münaqişədən bəhs edən filmin diskləri təqdim edilmişdir.
Parlament üzvləri 15 yanvar tarixdə Ağdam rayonuna səfər edərək orada müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərlə də görüşəcəklər.

The European deputies have visited the State Committee for Deals of Refugees and IDPs.
On the 14th January, the Deputy Chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs, Garay Farhadov met with the member of the Parliament of Norway, Karin Volset, the member of the Parliament of Iceland, Ogmundur Yonasson, well-known political figure of Finland, the former member of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, Jaakko Laakso who were on visit to our country.
Garay Farhadov who touched the conflict between Azerbaijan and Armenia over of Nagorno-Karabakh stated that it was the priority issue for our country.
20 percent of Azerbaijan teritory was occupied in the result of Armenia's military aggression and 1.2 million of our compatriots became refugees and IDPs.
The Deputy Chairman of the Committee said that this conflict was not a threat only to the Southern Caucasus, but also to entire world. Since Armenia uses Azerbaijani occupied territories for transition of narcotic drugs and prepares terrorist groups against different countries.
Noting the aggressive policy of Armenia who is ignoring the resolutions of authoritative international organizations on the conflict between Armenia and Azerbaijan over Nagorno-Karabakh, Garay Farhadov emphasized that the Nagorno-Karabakh conflict which caused the deaths and suffering of thousands of innocent people has not been solved due to Armenia’s non-constructive position.
Garay Farhadov talked about the works carried out by Mr. Ilham Aliyev, the President of Azerbaijan Republic and international organisations for the improvement of the living conditions of refugees and internally displaced persons.
It was noted that 82 modern settlements have been constructed till today at the expense of the State Oil Fund's thanks to the attention and care of our state leader.
180 thousand refugees and internally displaced persons were accommodated in these settlements.
In addition, Garay Farhadov noted that the Azerbaijan government has developed a programme on "The Great Return" of internally displaced persons to Karabakh. The embassies operating in the country, representatives of international organizations and government agencies have been involved in the development of this program.
The parliamentarians informing about their visit to Azerbaijan noted that they would hold a number of meetings during the visit.
The parliamentarians noted that they will hold several meetings during the visit. The visitors said they are aware of Armenia- Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict and its consequences and the fact that one out of every 10 people is refugee or IDP and regard this conflict as a serious threat to the whole region.