Məcburi köçkünlərin İmişli rayonu ərazisində yeni salınmış qəsəbəyə köçürülməsi prosesi başa çatdırılmışdır
Mətbuat xidmətinin məlumatı 27 Dekabr, 2013
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı” və ona edilmiş Əlavələrə uyğun olaraq ötən illər ərzində məcburi köçkün soydaşlarımızın məşğulluq və digər sosial problemlərinin həlli, yaşayış səviyyəsinin yüksəldilməsi, xüsusilə mənzil-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılması istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlərin icrası uğurla davam etdirilmiş və bu gün də davam etdirilməkdədir. Müxtəlif ərazilərdə bütün sosial-texniki infrastrukturu ilə birlikdə yeni-yeni qəsəbələr salınmış, hündür mərtəbəli yaşayış binaları tikilib istifadəyə verilmişdir. Qeyd olunan sahədə işlər bu gün də müvəffəqiyyətlə davam etdirilir. Bunlar isə özlüyündə bir daha sübut edir ki, qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli həmişəki kimi, bu gün də dövlətin, xüsusilə Prezident İlham Əliyevin ən çox diqqət yetirdiyi və qayğı göstərdiyi sahələrdəndir. Ümumilikdə götürdükdə yeni qəsəbələrin salınması, orada məskunlaşdırılması nəzərdə tutulan soydaşlarımızın bu yaşayış sahələrinə köçürülməsi, paytaxtdakı yataqxanalarda məskunlaşmış məcburi köçkünlər üçün hündür mərtəbəli yaşayış binaları kompleksinin tikintisi və ilk növbədə, şəraiti daha ağır olan yataqxanaların boşaldılması və digər məsələlər Dövlət Proqramının və ona edilmiş Əlavələrin müvafiq maddələrinə uyğun və mərhələli şəkildə həyata keçirilir. İmişli rayonu ərazisindəki fin tipli qəsəbələrdə müvəqqəti məskunlaşmış 550 məcburi köçkün ailəsi üçün nəzərdə tutulmuş qəsəbə də Azərbaycan Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş Dövlət Proqramına 2007-ci il 31 oktyabr tarixli Sərəncamla təsdiq edilmiş Əlavələrin müvafiq bəndinə əsasən inşa olunmuşdur. Həmin ərazidə 550 evdən ibarət qəsəbədə ilkin mərhələdə 325 ailə üçün inşa edilən məhəllənin hələ ötən il noyabrın 14-də açılış mərasimi keçirilmiş və Dövlətqaçqınkomun Repatriasiya Departamenti tərəfindən qısa müddət ərzində həmin qəsəbəyə köçürülməsi nəzərdə tutulmuş məcburi köçkün soydaşlarımız yeni mənzillərə köçürülmüşdür. Bu günlərdə isə ikinci mərhələdə tikintisi nəzərdə tutulmuş 225 ailəlik qəsəbənin inşası başa çatdırıldıqdan sonra İmişli rayonu ərazisindəki fin tipli qəsəbələrdə məskunlaşmış məcburi köçkünlərin yeni qəsəbədəki mənzillərə köçürülməsi başa çatdırılmışdır. Ümumilikdə 100 hektar sahəni əhatə edən bu qəsəbənin ərazisində də digər yerlərdə olduğu kimi, müasir standartlara tam cavab verən 360 yerlik yaraşıqlı məktəb binası, digər zəruri obyektlər tikilmişdir. Qəsəbədə 50 yerlik uşaq bağçası, inzibati bina, klub-icma mərkəzi, feldşer-mama məntəqəsi də məcburi köçkünlərin istifadəsinə verilmişdir. Elektrik və qaz təchizatı şəbəkələri İmişli rayonunun kommunikasiyalarına qoşulmuşdur. Qəsəbədə qazanxana, istirahət parkı, su anbarı, eləcə də pay torpaqlarını və həyətyanı sahələri suvarmaq üçün qapalı suvarma şəbəkəsi, qrunt sularını kənarlaşdırmaq üçün isə drenaj şəbəkəsi tikilmişdir. Yeni ili yeni mənzillərində qarşılamağa hazırlaşan məcburi köçkün soydaşlarımız yaradılan bu cür şəraitə görə dövlətimizin başçısı İlham Əliyevə dərin minnətdarlıqlarını ifadə etmişlər. Məcburi köçkünlər Azərbaycan Prezidentinə arxalandıqlarını, dövlətimizin başçısının müdrik, qətiyyətli siyasəti nəticəsində tezliklə doğma yurdlarına qayıdacaqlarına inandıqlarını bildirmişlər. Onlar bu inamın dövlətimizin başçısının yürütdüyü uğurlu daxili və xarici siyasətdən qaynaqlandığını vurğulamışlar. Ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkünlərin bütün problemlərinin həlli daim Azərbaycan Prezidentinin diqqət mərkəzindədir. Bu həssas məsələyə prinsipiallıqla yanaşma Prezident İlham Əliyevin fəaliyyətinin prioritetlərindəndir. Bu fəaliyyət təkcə ölkə daxilində deyil, beynəlxalq aləmdə də yüksək qiymətləndirilir.

The relocation process of IDPs to the new settlement constructed in Imishli region has been completed.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 27 December, 2013
The implementation of large scale measures on the solution of employment and other social problems, increase of living standards, especially improvement of living conditions have been successfully carried on in the previous years and are extended at present as well in accordance with the “State Program for improvement of living conditions of refugees and IDPs and increase of employment” approved with decree of the President of the Republic of Azerbaijan and amendments to it. In general, the establishment of the new settlements, resettlement of IDPs to these residential areas, construction of multi-storey residential building complex for IDPs settled in the dormitories located in the capital and firstly vacation of dormitory with more severe conditions and other issues are implemented in accordance with the State Program and relevant articles of Annexes to it in a staged manner. The settlements of Finnish type established in the territory of Imishli region and the settlement considered for 550 IDP families are constructed according to the relevant items of Annexes approved with the Decree dated 31 October 2007 made to the State Program approved with the Decree dated 1 July 2004 of the President of Azerbaijan. Opening ceremony of the block for 325 families constructed in the first phase in the settlement consisting of 550 houses in the mentioned area was held in November 14 and IDPs were moved by the repatriation department of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs to that settlement in a short period of time. Relocation of IDPs from settlements of Finnish type located in Imishli region to the apartments of the new settlement was finished after the completion of the settlement’s construction for 225 family considered to be built in the second phase. The attractive school building for 360 seat and other necessary facilities meeting modern standards were constructed in the territory of this settlement covering 100 ha area. 50-seat kindergarten, administrative building, community center, feldscher-gynaecologic center were put into the service of IDPs. Electrical and gas supply networks were connected to the communications of Imishli region. Boiling house, park, water-storage drainage as well as closed irrigation networks for irrigating parcel land and back-yard as well as drainage for ground water removal were constructed. IDPs making preparations for celebrating New Year in their own apartments expressed their deep gratitude to the President of our state Ilham Aliyev.