Azərbaycanda qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər yüksək qiymətləndirilmişdir.
19 Sentyabr, 2013
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov sentyabrın 19-da ABŞ-ın ölkəmizdəki səfiri Riçard Morninqstar və Dövlət Departamentinin Əhali, Qaçqınlar və Miqrasiya Bürosunun məsul əməkdaşları ilə görüşmüşdür.
Əli Həsənov Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və onun ağır nəticələri barədə ətraflı məlumat vermiş, 1 milyon 200 min azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdüyünü vurğulamışdır.
Əli Həsənov diqqətə çatdırmışdır ki, münaqişə nəticəsində qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş vətəndaşlarımıza ən böyük yardımı ABŞ-ın qeyri-hökumət təşkilatları göstərmişdir. Son 20 ildə beynəlxalq humanitar təşkilatlar Azərbaycana 900 milyon ABŞ dolları məbləğində yardım göstərmişlər. Bu məbləğin 450 milyon dolları ABŞ-a məxsus QHT-lərin payına düşür.
Səfir Riçard Morninqstar, Dövlət Departamentinin Əhali, Qaçqınlar və Miqrasiya Bürosunun qaçqın məsələləri üzrə regional əlaqələndiricisi Coşua Fişeli, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirinin müavini Derek Hoqan, səfirliyin hərbi əməkdaşlıq idarəsinin nümayəndəsi Bob Piters Azərbaycanda gedən sürətli iqtisadi inkişafı, qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirmişlər. Rəsmi Vaşinqtonun qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılmasına hər zaman xüsusi diqqət verdiyini deyən qonaqlar bu istiqamətdə həyata keçiriləcək layihələrdə iştiraka hazır olduqlarını diqqətə çatdırmışlar.
Görüşdə, həmçinin Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüş vətəndaşlarımızın sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülmüş işlər və dünyada cərəyan edən hadisələrlə bağlı fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Sonda qonaqlara Ermənistanda azərbaycanlılara qarşı aparılmış etnik təmizləmə siyasətini və erməni silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının işğalının ağır nəticələrini əks etdirən məlumat kitabçası və videodisk təqdim olunmuşdur.

Works implemented for the improvement of social conditions of refugees and IDPs in Azerbaijan were highly appreciated
19 September, 2013
The Deputy Prime Minister of the Azerbaijan Republic, the chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs Mr. Ali Hasanov met with the U.S. ambassador to Azerbaijan Richard Morningstar and the officials of the State Department’s Bureau of Population, Refugees and Migration in September 19.
Ali Hasanov gave detailed information about Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict and its drastic consequences as well as emphasized that 1 million 200 thousand Azerbaijanis became refugees and IDPs.
Ali Hasanov noted that most of all non-governmental organizations of the USA provided assistance to our citizens who become refugees and IDPs in the issue of conflict. International humanitarian organizations have provided assistance in the amount of $ 900 million to Azerbaijan over the last 20 years. $450 million of this amount account for non-governmental organization of the USA. Ambassador Richard Morningstar, regional refugee coordinator of the State Department’s Bureau of Population, Refugees and Migration Joshua Fisheli, Deputy Ambassador of the USA to Azerbaijan Derek Hogan, the office of military cooperation of the embassy Bob Peters highly appreciated rapid economic advancement in Azerbaijan, the works carried out for the improvement of social conditions of refugees and IDPs. Emphasizing Washington’s great attention paid to the improvement of living conditions of refugees and IDPs visitors stated that they are ready to participate in the projects implemented in this direction. Views were exchanged on the actions carried out for the improvement of social conditions of our citizens who became refugees in the issue of Nagorno Karabakh conflict and world events.
Finally, the book and video disk were presented to the visitors about the policy of ethnic cleansing against Azerbaijanis in Armenia and drastic consequences of Azerbaijani territories’ occupation by Armenian armed forces.