Qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər barədə iranlı qonaqlara ətraflı məlumat verilmişdir.
06 Avqust, 2013
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov avqustun 6-da İran İslam Respublikasının Qızıl Aypara Cəmiyyətinin prezidentinin səhiyyə, müalicə və reabilitasiya üzrə müavini Əfsin Əlixaninin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşmüşdür.
Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin inkişaf perspektivləri, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə dair məsələlər müzakirə olunmuş, qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər barədə fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Azərbaycan ilə İran arasında sıx dini, tarixi, mədəni münasibətlərin olduğunu diqqətə çatdıran Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, ölkələrimiz arasında əlaqələr dərinləşir və inkişaf edir. İranın Qızıl Aypara Cəmiyyətinin xətti ilə Azərbaycanda müxtəlif humanitar layihələr həyata keçirilir.
Əli Həsənov Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixindən, ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən işlərdən danışmışdır. Bildirmişdir ki, Ermənistan silahlı qüvvələrinin ölkəmizə hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi - Dağlıq Qarabağ və ona bitişik yeddi rayonun ərazisi işğal olunmuş, bir milyon 200 min soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. Bu gün Azərbaycan istənilən yolla işğal altındakı torpaqlarını azad etməyə qadirdir.
Komitə sədri qonaqlara Prezident İlham Əliyev və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülmüş işlərdən də danışmışdır. Bildirmişdir ki, dövlətimizin başçısının bu sahəyə olan diqqəti və qayğısı nəticəsində qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemləri həll edilir. Qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 82 müasir qəsəbə salınmışdır. Bu qəsəbələrdə 160 minə yaxın qaçqın və məcburi köçkün yerləşdirilmişdir. Hazırda bu istiqamətdə işlər intensiv şəkildə davam etdirilir.
Baş nazirin müavini diqqətə çatdırmışdır ki, Prezident İlham Əliyev artıq ölkəmizin 2020-ci ilədək strateji istiqamətlərini müəyyənləşdirmişdir. “Azərbaycan 2020: gələcəyə baxış” İnkişaf Konsepsiyasında yoxsulluğun aradan qaldırılması, iqtisadiyyatımızın neftdən asılılığının minimuma endirilməsi, Azərbaycanda insan hüquqlarının qorunmasının beynəlxalq standartlara çatdırılması, korrupsiyaya qarşı mübarizənin maksimum gücləndirilməsi və digər məsələlər nəzərdə tutulur.
Əli Həsənov qeyd etmişdir ki, bir milyondan artıq məcburi köçkünü olan Azərbaycan öz inkişaf dövrünü yaşayır, beynəlxalq tədbirlərə, forumlara ev sahibliyi edir. Azərbaycan dünyanın tolerant ölkələrindən birinə çevrilmişdir. Azərbaycanda yaşayan bütün xalqların nümayəndələri, o cümlədən müxtəlif dinlərin təmsilçiləri arasında bir-birinə qarşı tolerant yanaşma mövcuddur.
Səmimi görüşə görə minnətdarlığını bildirən Əfsin Əlixani ölkələrimiz arasında münasibətlərdən söhbət açmış, təmsil etdiyi təşkilatın gördüyü işlərdən danışmışdır.
Azərbaycanın sürətlə inkişaf etdiyini deyən qonaq, İranın ölkəmizin əldə etdiyi nailiyyətlərə sevindiyini bildirmişdir.
Qonaqlara Ermənistanda azərbaycanlılara qarşı aparılan etnik təmizləmə siyasətinin və erməni silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının işğalının ağır nəticələrini əks etdirən məlumat kitabçası və videodisk təqdim olunmuşdur.
Sonra nümayəndə heyəti Dərnəgül tələbə şəhərciyindəki Bakı İdarəetmə və Texnologiya Kollecinin yataqxanasına baş çəkmişlər.
Qonaqlar Ağdam rayonundan olan məcburi köçkünlər - şəhid ailələrinin üzvləri Zümrüd Quliyeva və Qəndab Səmədovanın problemləri ilə maraqlanmışlar. Məcburi köçkünlər daim öz doğma torpaqlarına qayıtmaq arzusunda olduqlarını diqqətə çatdırmışlar.
Əfsin Əlixaninin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Qaradağ rayonunun Müşfiqabad qəsəbəsində 1440 məcburi köçkün ailəsi üçün yeni salınmış məhəllədə də olmuşdur.
Qonaqlar Ağdam rayonundan olan məcburi köçkün Nazilə Tağıyevanın evində yaradılmış şəraitlə maraqlanmışlar.
Öz doğma yurd-yuvalarına dönmək arzusunda olduqlarını dilə gətirən məcburi köçkün N.Tağıyeva onlar üçün yaradılmış şəraitə görə dövlətimizin başçısına minnətdarlığını bildirmişdir.
Məhəllədə tikilən 1300 şagird yerlik Ağdam rayon 33 nömrəli tam orta məktəb ilə tanış olan qonaqların diqqətinə çatdırılmışdır ki, müasir təlim avadanlığı ilə diqqəti cəlb edən bu təhsil ocağında təlim-tədris üçün hər cür şərait yaradılmışdır.
Nümayəndə heyəti Azərbaycanda qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işləri yüksək qiymətləndirmişlər.

Iranian guests were informed about the works carried out for the improvement of social conditions of refugees and IDPs.
06 August, 2013
The Deputy Prime Minister, the Chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov met with the delegation led by the vice-president of the Iranian Red Crescent Society for health, treatment and rehabilitation Afshin Alikhani on 6 August. Development perspectives of bilateral relations, issues on Armenia –Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict were discussed and views were exchanged on a number of issues of mutual interest at the meeting. Highlighting deep religious, historic and cultural relations between Azerbaijan and Iran, Deputy Prime Minister emphasized the expansion and prosperity of these relations. Various humanitarian projects are implemented in Azerbaijan by the Red Crescent Society of the Islamic Republic of Iran.
Ali Hasanov spoke of the history of Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict, the works carried out for the improvement of social conditions of refugees and IDPs in our country. He stated that “Today Azerbaijan is able to liberate its territories in any way and by any means. “The chairman of the Committee also noted the works carried out by President Ilham Aliyev and the international organizations for the improvement of social and living conditions of refugees and IDPs in our country. It was stated that due to care and attention of the Head of State the problems of refugees and IDPs are being solved. 82 modern settlements were established for refugees and IDPs. More than 140 thousand refugees and IDPs have been accommodated in these settlements. At present, efforts in this direction are intensively in progress.
Ali Hasanov noted that President Ilham Aliyev has already determined the strategic directions of the country till 2020. Eradication of poverty, minimization the dependence of economy on oil, raise of human rights protection in Azerbaijan to international standards, maximum strengthening of struggle against corruption and other issues are intended in the Development Concept “Azerbaijan 2020: A Look into the Future”.
Ali Hasanov mentioned that Azerbaijan, which has more than a million IDPs, is developing and also hosts international events and forums. Azerbaijan has become one of the tolerant countries in the world. There is a mutual tolerant approach between the representatives of various nations and religions living in Azerbaijan. Extending his gratitude for warm welcome Afshin Alikhani spoke about the relations existing between the two countries and the works implemented by the organization that he represents. Underlining the rapid development of Azerbaijan the visitor noted that he was delighted for Azerbaijan’s achievements.
Afterwards the Iranian delegation visited the dormitory of Baku Management and Technology College in Darnagul campus. They took great interest in the problems of IDPs from Aghdam region- members of martyr`s family Zumrud Guliyeva and Gandab Samadova. The delegation led by Afshin Alikhani had also visited the new block built for 1440 IDP families established at the Mushfigabad settlement of the Garadagh region. They were interested in the conditions created in the apartment of IDP Nazila Taghiyeva from Aghdam region.
Expressing her wish to return to their homeland N.Taghiyeva expressed her gratitude to the President of Azerbaijan for created condition for them.
The delegation got acquainted with the secondary school No. 33 of Aghdam region built for 1300 pupils in the block. It was emphasized that, all necessary conditions were created for exemplary training and education in this school with modern teaching equipments. The delegation highly appreciated the works carried out for improvement of social, living conditions of refugees and IDPs in Azerbaijan.