Ümumdünya Qaçqınlar Günü ilə bağlı tədbir keçirilmişdir
İyunun 20-də Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin və BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının birgə təşkilatçılığı ilə Bakıda Dünya Qaçqınlar Gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə qaçqın və məcburi köçkünlərin acı həyatını əks etdirən fotostendə baxmışlar.
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov tədbirdə çıxış edərək demişdir ki, BMT Baş Məclisinin hər il 20 iyun tarixini Dünya Qaçqınlar Günü elan etməsinin məqsədi bu problemi beynəlxalq ictimaiyyətin diqqətinə çatdırmaqdır.
Əli Həsənov qaçqınların və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədilə ölkə rəhbərliyi və beynəlxalq humanitar təşkilatlar tərəfindən görülmüş işlər barədə də məlumat vermişdir. Bildirmişdir ki, Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı nəticəsində qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllinə 5,4 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait sərf olunmuş, müasir qəsəbələr salınmışdır. Bu qəsəbələrdə 150 min qaçqın və məcburi köçkün yerləşdirilmişdir. Hazırda bu istiqamətdə işlər intensiv şəkildə davam etdirilir.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində ölkəmizə dəymiş ziyandan danışan Əli Həsənov qeyd etmişdir ki, beynəlxalq aləmdə münaqişələrin vurduğu ziyanın qiymətləndirilməsi təcrübəsi formalaşmaqdadır. Bu yanaşma ilə götürüldükdə təxmini hesablamalara görə, Ermənistanın ölkəmizə qarşı yürütdüyü işğalçılıq siyasəti nəticəsində Azərbaycana 300 milyard dollardan çox zərər dəymişdir. Bu ziyanı Ermənistan rəhbərliyi deyil, erməni xalqı ödəmək məcburiyyətində qalacaqdır.
Baş nazirin müavini diqqətə çatdırmışdır ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev daim bu problemin bütün dünya üçün təhlükə mənbəyi olduğunu vurğulamışdır. Artıq beynəlxalq ictimaiyyət üzləşdiyi problemlərin, xüsusilə nəzarətsiz ərazilərdə narkotik vasitələrin daşınması, terror faktları kimi məsələlərin qlobal xarakter almasını dərk etməyə başlamışdır. Ümid edirik ki, bu cür problemlər qısa müddətdə öz həllini tapacaq və dünyadakı münaqişə zonalarının, qaçqın və məcburi köçkünlərin sayı azalmağa başlayacaqdır.
Yeni çapdan çıxmış “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin rifahı naminə” üçcildliyi barədə tədbir iştirakçılarına məlumat verən Baş nazirin müavini qeyd etmişdir ki, nəşrdə ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin ölkəmizdə qaçqınların və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində gördükləri genişmiqyaslı işlər öz əksini tapmışdır. Bu yeni nəşr Azərbaycanın ayrılmaz tərkib hissəsi olan Dağlıq Qarabağla bağlı münaqişənin öyrənilməsi və xarici vətəndaşlara düzgün çatdırılması, eləcə də dövlətimizin qaçqın və məcburi köçkün soydaşlarımızın problemlərinin həllinə yönəltdiyi uğurlu layihələrin ardıcıllıqla izlənilməsi baxımından olduqca əhəmiyyətlidir.
Sonra Suriya qaçqınlarının vəziyyəti ilə bağlı videoçarx nümayiş olunmuşdur.
Tədbirdə çıxış edən BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının Azərbaycan nümayəndəliyinin rəhbəri Daq Siqurdson qeyd etmişdir ki, dünyada didərginliyin yeni faktoru kimi özünü göstərən Suriya böhranının başlaması ilə qaçqın və məcburi köçkünlərin sayı 1994-cü ildən indiyədək keçən dövr üçün ən yüksək həddə çatmışdır.
Təmsil etdiyi təşkilatın dünya üzrə qaçqınların və məcburi köçkünlərin vəziyyətini əks etdirən hesabatı barədə məlumat verən Daq Siqurdson sənəddə bütün qaçqınların 55 faizinin müharibəyə məruz qalmış beş əsas ölkədən - Əfqanıstan, Somali, İraq, Suriya və Sudandan olduğunu diqqətə çatdırmışdır.

Event on World Refugee Day
There was held an event dedicated to World Refugee Day jointly organized by the State Committee for Deals of Refugees and IDPs and the United Nations High Commissioner for Refugees. Making speech at the event the Deputy Prime Minister, the chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs Mr. Ali Hasanov stated that the aim of Un General Assembly in declaring the 20 June as World Refugee Day every year is to bring this problem to the attention of the attention of the international community.
Ali Hasanov gave information about the activities implemented by the government of the country and international humanitarian organizations in order to improve the living conditions of refugees and IDPs. It was mentioned that $ 5,4 billion were spent on the solution of the problem of refugees and IDPs in the issue of the President Ilham Aliyev’s care and attention, and modern settlements were established. 150 thousand of refugees and IDPs were moved to these settlements. At present, efforts in this direction are intensively in progress. Speaking about the damage caused by Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabagh conflict Ali Hasanov noted that the experience of assessing the damage caused by conflicts is being formed in the international arena. According to approximate calculations in this approach, the aggressive policy pursued by Armenia against our country caused more than $300 billion damage to Azerbaijan. Armenian people will have to pay this damage not the government of Armenia.
Providing information about newly published book, three-volume “For the benefit of refugees and IDPs” the deputy prime minister stated that edition reflects large-scale works carried out by great leader Heydar Aliyev and the President Ilham Aliyev in order to improve living conditions of refugees and IDPs in our country. This new edition is very useful regarding the study of Nagorno Karabakh conflict, the integral part of Azerbaijan and proper delivery of it to foreign citizens, as well as pursuing the successful projects in sequence directed at the solution of the problems of refugees and IDPs of our state.
Then video was shown about the situation of Syrian refugees. Making the speech at the event the head of office of the UN High Commissioner for Refugees in Azerbaijan Dag Sigurdsson noted that the number of refugees and IDPs has reached the highest level for the previous period since 1994 with the beginning of Syria crisis manifesting itself as the new factor of exile in the world.
Giving information on the report reflecting the situation of refugees and IDPs of the organization he represents, Dag Sigurdsson emphasized that 55% of all refugees in the document are from 5 countries affected by war – Afghanistan, Somali, Iraq, Syria and Sudan.