Gürcüstanın nümayəndə heyəti Azərbaycanda qaçqınların və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması sahəsində görülən işləri yüksək qiymətləndirmişdir
Mətbuat xidmətinin məlumatı 12 İyun, 2013
İyunun 10-da Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov Gürcüstanın işğal olunmuş ərazilərindən daxili köçkünlər və qaçqınlar üzrə naziri David Daraxvelidzenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşmüşdür. Qonaqlar əvvəlcə ölkəmizdə qaçqınların və məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilmiş tədbirlərə dair fotostend və müvafiq maket, 1988-1993-cü illərdə Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünün nəticələrini əks etdirən xəritə ilə tanış olmuşlar. Görüşdə ikitərəfli münasibətlərin inkişaf perspektivləri, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı məsələlər müzakirə olunmuş, qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Əli Həsənov bildirmişdir ki, Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi Azərbaycanın ən başlıca və ən ağrılı problemidir. Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi işğal olunmuş, bir milyondan artıq soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. Qaçqın və məcburi köçkünlərin doğma yurd-yuvalarına qayıdacaqlarına əminliyini bildirən Baş nazirin müavini Prezident İlham Əliyevin bu istiqamətdə həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasət nəticəsində ölkəmizin haqlı mövqeyinin getdikcə daha çox dəstəkləndiyini və Azərbaycanın Beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artdığını qeyd etmişdir. Komitə sədri qonaqlara qaçqınların və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə ölkə rəhbərliyi və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən görülmüş işlər barədə də məlumat vermişdir. Bildirilmişdir ki, Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı nəticəsində qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllinə 5,4 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait sərf olunmuş, 78 müasir qəsəbə salınmışdır. Bu qəsəbələrdə 150 minə yaxın qaçqın və məcburi köçkün yerləşdirilmişdir. Hazırda bu istiqamətdə işlər intensiv şəkildə davam etdirilir. Əli Həsənov Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində ölkəmizə dəymiş ziyandan da danışmışdır. Bildirmişdir ki, Beynəlxalq aləmdə münaqişələrin vurduğu ziyanın qiymətləndirilməsi təcrübəsi formalaşmaqdadır. Bu yanaşma ilə götürüldükdə təxmini hesablamalara görə, Ermənistanın ölkəmizə qarşı yürütdüyü işğalçılıq siyasəti nəticəsində Azərbaycana 300 milyard dollardan çox zərər dəymişdir. Bu ziyanı Ermənistan rəhbərliyi deyil, erməni xalqı ödəmək məcburiyyətində qalacaqdır. Azərbaycanın iqtisadi inkişafından, əldə olunan uğurlardan da danışan Baş nazirin müavini diqqətə çatdırmışdır ki, respublikamızda son on ildə bir milyondan çox iş yeri açılmış, yoxsulluğun səviyyəsi xeyli aşağı düşmüşdür. Əli Həsənov Azərbaycan ilə Gürcüstan arasındakı dostluq münasibətlərini yüksək qiymətləndirmiş və qeyd etmişdir ki, ölkələrimiz hər zaman regionda cərəyan edən proseslərə eyni mövqedən yanaşmışlar. Hər iki ölkə oxşar problemlərlə üzləşdiyi üçün bir-birini daha yaxşı anlayır. David Daraxvelidze ölkələrimiz arasında əlaqələrin yüksələn xətlə inkişafından məmnunluq ifadə edərək vurğulamışdır ki, Azərbaycanda qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlər yüksək qiymətə layiqdir. Sonda qonaqlara Ermənistanda aparılan etnik təmizləmə siyasətinin və Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycan torpaqlarının işğalının ağır nəticələrini əks etdirən məlumat kitabçası, münaqişədən bəhs edən filmin videodiski və xatirə hədiyyələri təqdim edilmişdir.

The Georgian delegation highly appreciated the works carried out on the improvement of the living conditions of refugees and IDPs in Azerbaijan.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 12 JUNE, 2013
The deputy prime minister, chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs Mr. Ali Hasanov met with the delegation led by the minister of the IDPs from the Occupied Territories, Accommodation and Refugees of Georgia David Darakhvelidze. Firstly, the visitors got acquainted with the photo stands on the actions carried out to improve the living conditions of refugees and IDPs in our country and with the map reflecting the consequences of Armenian military aggression against Azerbaijan in 1988-1993. Ali Hasanov stated that, Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict is one of the most important and the most painful problems of Azerbaijan. As a result of the Armenian military aggression, 20% of Azerbaijan’s territory was occupied and more than one million Azerbaijanis became refugees and IDPs. Expressing his confidence about the returning of IDPs to their homelands in the future, the deputy prime minister noted that, as a result of the purposeful policy implemented by the President Ilham Aliyev in this direction, the right position of our country is increasingly supported and the prestige of Azerbaijan is increasing in the International arena. The chairman of the Committee informed the visitors about the works carried out by the government and international organizations in order to improve the living conditions of refugees and IDPs. It was noted that, as a result of President Ilham Aliyev’s care and attention, U.S. $ 5,4 billion were spent on the resolution of the problems of refuges and IDPs, 78 modern blocks were established. About 150 thousand refugees and IDPs were settled in these blocks. At present, efforts in this direction are intensively in progress. Ali Hasanov also spoke about the damage caused by the Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict. He stated that, the experience of calculation of damages caused by the conflicts is being formed in the International arena. In this approach, according to approximate calculation, aggressive policy pursued by Armenia against our country caused more than U.S. $ 300 billion damage to Azerbaijan. Armenian people will have to pay this damage not the government of Armenia. Highly appreciating the friendly relations between Azerbaijan and Georgia, Ali Hasanov noted that, our countries had always the same position regarding the regional processes. Both countries understand each other better because they are facing the same problems. Expressing satisfaction on the development of relations between our countries David Darakhvelidze emphasized that, the work carried out for the improvement of social, living conditions of refugees and IDPs is worthy of high price. Finally, the information book reflecting the severe consequences of the policy of ethnic cleansing in Armenia and the occupation of Azerbaijani territories by the armed forces of Armenia, discs of the film about the conflict and memorial gifts were presented to the visitors.