Məcburi köçkünlər üçün salınan məhəllələrdə tikinti işlərinin gedişi ilə bağlı müşavirə keçirilmişdir
Mətbuat xidmətinin məlumatı 12 Aprel, 2013
Aprelin 11-də Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri Üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov Mingəçevir şəhərində məcburi köçkünlər üçün salınan və tikintisi başa çatmış yeni məhəllədə olmuşdur. Həmçinin baş nazirin müavini Mingəçevir şəhəri ərazisində məskunlaşmış məcburi köçkünlərlə də görüşmüş və onların problemləri ilə yaxından tanış olmuşdur. Cənab Əli Həsənov tikinti işlərinin gedişi ilə bağlı real vəziyyəti öyrənmək məqsədi ilə Gəncə və Bərdə şəhərlərində olmuş, burada inşaatçılarla görüşüb söhbət etmiş, onların arzu və təkliflərini dinləmiş, tövsiyələrini vermişdir. Şəhərcikdə aparılan tikinti işlərinin gedişi ilə yaxından tanış olan Baş nazirin müavini Əli Həsənov inşaat işlərini aparan tikinti şirkətləri rəhbərlərinin iştirakı ilə müşavirə keçirmişdir. Müşavirədə çıxış edən Əli Həsənov demişdir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin diqqət və qayğısı ilə hər il minlərlə qaçqın ailəsinin mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılır. Dövlət Proqramına uyğun olaraq Bakıda, Abşeronda, Gəncədə, Balakəndə, İsmayıllıda, Qəbələdə, İmişlidə, Bərdədə və s. yerlərdə qaçqın və məcburi köçkün ailələri üçün çoxlu sayda binalar inşa edilir. Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri Üzrə Dövlət Komitəsinin sədri demişdir ki, Gəncədə salınan bu yaşayış massivi dövlətimizin başçısının müvafiq sərəncamları ilə inşa edilən qaçqın şəhərciklərindən ən böyüyüdür. Burada 1500 ailənin yerləşdirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Dövlətimizin başçısının tapşırıq və tövsiyələri əsasında tikinti işləri sürətlə aparılmaqla yanaşı, keyfiyyətə də ciddi fikir verilir. Müşavirədə tikinti şirkətlərinin nümayəndələri çıxış edərək inşaat işlərinin gedişində heç bir problemin yaranmadığını diqqətə çatdırmış və istənilən qədər texnikanın, işçi qüvvəsinin, eləcə də tikinti materiallarının olduğunu bildirmişlər. Qərara alınmışdır ki, şəhərcik avqust ayının sonunadək bütün infrastrukturla birlikdə və yüksək keyfiyyətlə təhvil verilsin. Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri Üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov müşavirəyə yekun vurmuşdur.

Meeting in connection with construction works in estates for IDPs
On April 11, the Deputy Prime Minister, chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov visited the new estate built for IDPs in Mingachevir. He also met with the IDPs settled in the territory of Mingachevir and got familiar with their problems. Mr. Ali Hasanov visited Ganja and Barda to know actual sate of construction works, talked with constructors, listened to their requests and proposals, gave his recommendations.
Having seeing the construction works under way in the settlement, the Deputy Prime Minister Ali Hasanov held a meeting with the heads of construction companies carrying out the such works.
Ali Hasanov, making a speech at the meeting, stated that living conditions of thousands of refugees were improved by care and attention of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. Pursuant to the State Program, lots of buildings are being constructed in Baku, Absheron, Ganja, Balakan, Ismayilli, Gabala, Imishli, Barda and other regions or cities. The Deputy Prime Minister, chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs said the residential area being built in Ganja was the largest among the other settlements constructed under the orders of the president. 1500 families are expected to be settled in this area. The construction works are carried out fast according to the president's instructions and recommendations, and great attention is paid to the quality.
Representatives of the construction companies made speech at the meeting, stated no problem occurred with the relevant works and sufficient equipment, labour, construction materials were available.
There was decided that the settlement should be handed over in high quality together with the whole infrastructure by the end of the August.
The meeting was concluded by the Deputy Prime Minister, chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov.