Kanada parlament nümayəndə heyətinə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında məlumat verilmişdir
04 Aprel, 2013
Azərbaycanda səfərdə olan Kanada parlamenti İcmalar Palatası sədrinin müavini Barri Devolinin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti aprelin 4-də Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov ilə görüşmüşdür.
Əli Həsənov qonaqlara Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi kökləri, nəticələri, yaratdığı problemlər, qaçqın və məcburi köçkünlərin bugünkü vəziyyəti, onların sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən işlər barədə məlumat vermişdir. Bildirmişdir ki, Ermənistanın hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi işğal olunmuş, bir milyondan artıq soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür.
Qeyd edilmişdir ki, Ermənistanın təcavüzkar siyasəti BMT, ATƏT, Avropa Şurası və digər nüfuzlu beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən qəbul edilmiş qərar və qətnamələrdə pislənilmiş, işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərindən silahlı qüvvələrin geri çəkilməsi, öz doğma yaşayış yerlərindən didərgin salınmış qaçqın və məcburi köçkünlərin geri qayıtma hüququnun bərpa olunması tələb edilmişdir. Bildirilmişdir ki, ATƏT-in Minsk qrupunun himayəsi altında danışıqlar 20 ildən artıqdır davam etdirilir. Münaqişənin həlli beynəlxalq hüququn normalarına və prinsiplərinə əsaslanmalıdır. Beynəlxalq ictimaiyyətin tələblərinə məhəl qoymayan və destruktiv mövqe tutan Ermənistan işğal edilmiş Azərbaycan ərazilərində qanunsuz fəaliyyətini davam etdirməkdədir.
Əli Həsənov ölkəmizdə son doqquz ildə bir milyondan çox iş yerinin açıldığını, yoxsulluğun səviyyəsinin aşağı düşdüyünü, Azərbaycanın dünyada ən yüksək sürətlə inkişaf edən dövlət olduğunu qonaqların diqqətinə çatdırılmışdır. Qaçqın və məcburi köçkünlərimizin doğma yurd-yuvalarına qayıdacaqlarına əminliyini bildirən Baş nazirin müavini, Prezident İlham Əliyevin bu istiqamətdə uğurlu, məqsədyönlü siyasəti nəticəsində ölkəmizin beynəlxalq nüfuzunun artdığını qeyd etmişdir.
Komitə sədri qonaqlara qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində Prezident İlham Əliyev və beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən görülmüş işlərdən də danışmışdır. Bildirilmişdir ki, dövlətimizin başçısının bu sahəyə olan diqqəti və qayğısı nəticəsində qaçqınların və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllinə 5,4 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait sərf olunmuşdur. Qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 78 müasir qəsəbə salınmışdır. Bu qəsəbələrdə 140 min qaçqın və məcburi köçkün yerləşdirilmişdir. Hazırda bu istiqamətdə işlər intensiv şəkildə davam etdirilir.
Vurğulanmışdır ki, 1990-cı illərin əvvəllərində Azərbaycan hökumətinin qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin aradan qaldırılması üçün praktiki olaraq heç bir imkanı yox idi. Ancaq həmin dövrdə bir sıra beynəlxalq humanitar təşkilatlar, o cümlədən Kanada təşkilatları ölkəmizə bu istiqamətdə yardım göstərmişlər.
Azərbaycan-Kanada münasibətlərinə toxunan Əli Həsənov, əlaqələrimizin inkişaf etdirilməsinin vacibliyini vurğulamışdır. Diqqətə çatdırmışdır ki, nümayəndə heyətlərimizin qarşılıqlı səfərləri ölkələrimiz arasındakı münasibətlərin daha da genişlənməsinə töhfəsini verəcəkdir.
Barri Devolin Azərbaycanda müşahidə etdikləri sürətli inkişafdan, tolerantlığın yüksək səviyyəsindən məmnunluqlarını bildirmiş, ölkəmizlə bağlı həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində səy göstərəcəklərini vurğulamışdır.
Sonda qonaqlara “Ermənistanda aparılan etnik təmizləmə və Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın 20 faiz ərazisinin işğalı nəticəsində yaranmış bir milyonadək qaçqın və məcburi köçkünlər haqqında məlumat (1988-2011-ci illər)” kitabı, münaqişədən bəhs edən filmin diskləri təqdim edilmişdir.
Nümayəndə heyəti həmin gün Qaradağ rayonunun Müşfiqabad qəsəbəsində məcburi köçkünlər üçün salınmış yeni məhəlləyə səfər etmiş,orada məskunlaşmış məcburi köçkünlərlə görüşmüş və məhəllədə yaradılmış şəraitlə tanış olmuşlar.

Delegation led by Barry Devolin, deputy chairman of the Canadian House of Commons who is on visit to Azerbaijan, met with the Deputy Prime Minister, chairman of the State Committee for Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov.
Ali Hasanov reported about historical roots of the Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict, its effects, problems caused by it, present state of refugees and IDPs, activities for settling their social problems. He stated that Armenia's aggression resulted in occupation of 20% of Azerbaijani territories, and more than one million compatriots became refugees and IDPs. There was mentioned that Armenia's aggressive policy was denounced in decisions and resolutions adopted by UNO, OSCE, European Union and other influential international organisations, and was demanded withdrawal of armed forces from the occupied Azerbaijani territories, also restoration of the right of refugees and IDPs to return to their native lands from where they were driven out. Negotiations under the auspices of the OSCE Minsk group have been continuing for more than 20 years. The conflict should be settled in compliance with norms and principles of international law. Armenia, who ignores requirements of international community and holds destructive position, is still carrying out its illegal activities in the occupied territories of Azerbaijan.
The chairman of the committee spoke about the actions carried out by the President Ilham Aliyev and international organisations to better social and living conditions of refugees and IDPs. He noted that attention and care by the President in this matter resulted in allocation of US$ 5.4 milliard for solution of refugees' and IDPs' problems. 78 new settlements were built for refugees and IDPs. 140 thousand refugees and IDPs were settled at such settlements. Activities in this direction are underway.
Touching upon the problems on relations between Azerbaijan and Canada, Ali Hasanov underlined significance of developing the relations. He also stressed that mutual visits of our delegations would contribute to expansion of the relations.
Barry Devolin expressed their satisfaction with rapid development in Azerbaijan, high tolerance, and said they would make efforts to deliver the realities of Azerbaijan to the world community. At the end, the guests were presented the book "Ethnic cleansing in Armenia and information on over one million people having become refugees and IDPs upon occupation of 20% lands by Armenian military forces (1988-2011)" and discs of the film about the conflict. The delegation visited new district built in Mushfigabad, Garadagh, met with IDPs settled there and got familiar with conditions of the district.