İnformasiya cəmiyyətinin qurulması və elektron hökumətin formalaşması istiqamətində Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində də mühüm tədbirlər həyata keçirilir
14 Dekabr, 2012
Artıq dünyanın əksər inkişaf etmiş ölkələrində cəmiyyətin müasir tələblərə uyğun inkişafı, dövlət idarəçiliyinin təkmilləşdirilməsi və şəffaflığının təmin edilməsi məqsədini daşıyan elektron hökumət formalaşıb. Ölkəmizdə də bu istiqamətdə mühüm layihələr həyata keçirilir. Qeyd edək ki, respublikamızda hakimiyyət strukturlarının şəffaf fəaliyyətinə təkan verən elektron dövlətin formalaşması prosesi dövlət başçısının 22 oktyabr 2005-ci il tarixli Fərmanı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan Respublikasında rabitə və informasiya texnologiyalarının inkişafı üzrə 2005-2008-ci illər üçün Dövlət Proqramı (Elektron Azərbaycan)” üzrə həyata keçirilməyə başlamışdır.
İnformasiya-kommunikasiya texnologiyalarının (İKT) geniş tətbiqinə imkan yaradan, eləcə də bölgələrdə yayılmasını təmin edən bu fəaliyyət konsepsiyası ölkəmizdə texnoparkların, texnopolislərin, innovasiya mərkəzlərinin yaradılmasına, alim və mütəxəssislərin elmi-texniki potensialından daha səmərəli istifadə edilməsinə, rəqabətə davamlı, elmtutumlu məhsulların istehsalına, nəticə etibarilə, informasiya cəmiyyətinin əsasını təşkil edən biliklər iqtisadiyyatının formalaşmasına zəmin yaradıb.
“Azərbaycan Respublikasında rabitə və informasiya texnologiyalarının inkişafı üzrə 2010-2012-ci illər üçün Dövlət Proqramının (Elektron Azərbaycan)” təsdiq edilməsi bu sahədə həyata keçirilən dövlət siyasətinin yeni mərhələyə qədəm qoyduğunu göstərir. Dövlət proqramının məqsədi Milli Strategiyadan irəli gələn vəzifələrin yerinə yetirilməsi, respublikanın informasiya cəmiyyətinə keçidinin təmin edilməsi, informasiya və biliklərə əsaslanan rəqabətədavamlı iqtisadiyyatın qurulması və inkişaf etdirilməsidir. Bununla yanaşı, dövlət idarəetmə mexanizmlərinin səmərəliliyinin artırılması və qərarların qəbulu prosesində vətəndaşların iştirakı imkanlarının genişləndirilməsi, cəmiyyətin informasiya məhsulu və xidmətlərinə olan tələbatının ödənilməsidir.
Dövlət proqramında qeyd olunmuş məqsədlərə çatmaq üçün respublikada müasir İKT infrastrukturunun inkişaf etdirilməsi, fiziki və hüquqi şəxslərin dövlət orqanlarının fəaliyyəti haqqında məlumatlara, dövlət informasiya resurslarına çıxışının, həmçinin informasiya-kommunikasiya xidmətlərinin genişləndirilməsi və onların keyfiyyətinin artırılması istiqamətində işlər aparılır.
Bu proqramın tərkib hissəsi olan “Dövlət orqanlarının elektron xidmətlər göstərməsinin təşkili sahəsində bəzi tədbirlər haqqında” ölkə rəhbərinin 23 may 2011-ci il tarixli fərmanında qeyd edildiyi kimi, ölkəmizdə Elektron Azərbaycan DP, eləcə də İKT-nin inkişafı ilə bağlı qəbul edilən digər normativ hüquqi aktlar əsasında dövlət orqanlarının əhaliyə beynəlxalq standartlara müvafiq elektron xidmətlər göstərməsi sahəsində hüquqi baza artıq formalaşmışdır. Bu istiqamətdə modern və mobil idarəetmənin təmin edilməsi, dövlət orqanlarının fəaliyyətində şəffaflığın artırılması və korrupsiyaya şərait yaradan halların aradan qaldırılması məqsədilə əhaliyə elektron xidmətlərin göstərilməsi zəruridir.
Adı çəkilən fərmanın icrası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin rəsmi internet saytında 2011-ci ilin avqust ayında “Elektron xidmətlər” bölümü yaradılmış, elektron xidmətlər müəyyənləşdirilmiş, bu xidmətlərin inzibati reqlamentləri qurum tərəfindən tərtib və təsdiq olunmuşdur.
Eyni zamanda Komitə əməkdaşları Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin və Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinin Məlumat Hesablama Mərkəzinin hazırladığı elektron imzalarla təmin edilmişdir.
Komitədə texniki bazanın yaradılması məqsədilə bəzi tələb olunan avadanlıqlar alınmış, Komitənin mərkəzi aparatının lokal şəbəkə və sürətli internetlə təchiz olunma işlərinə başlanılmışdır. Hal – hazırda bu işlər davam etdirilir.
Elektron xidmətlərin inzibati reqlamentlərinin “Normativ hüquqi aktlar haqqında” Konstitusiya Qanununun tələblərinə uyğun təsdiq olunması Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil edilməsinin zəruriliyini nəzərə alaraq Komitə tərəfindən göstəriləcəyi nəzərdə tutulan dörd elektron xidmətlərdən ikisinin (“Kommunal xidmətlərdən istifadə edən məcburi köçkünlərin müvafiq xidmət təşkilatları və icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən təsdiq olunmuş siyahısının təqdim olunması” elektron xidməti və “Əraziləri işğal olunmuş rayon icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən təsdiq olunan yemək xərci üçün dövlət büdcəsindən verilən aylıq müavinəti alan məcburi köçkünlərin siyahısının təqdim olunması” elektron xidməti) təsdiq olunmuş inzibati reqlamentləri Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil edilməsi üçün Azərbaycan Respublikası Ədliyyə Nazirliyinə göndərilmiş və hal-hazırda yuxarıda qeyd olunan hər iki elektron xidmətlərin inzibati reqlamentləri Hüquqi Aktların Dövlət Reyestrinə daxil edilmişdir.
Bununla yanaşı, Komitə tərəfindən göstəriləcək elektron xidmətlərin “Elektron xidmətlər reyestri”ndə qeydə alınması təmin edilmişdir.
Komitənin “Elektron Hökumət Dövlət İnformasiya Sistemi” (EHDİS) portalına qoşulması 2012-ci il 10 iyul tarixindən təmin edilmişdir. Həmin portalın yeni yaradılan “Rəsmi yazışmalar” bölməsində təşkilatımızı təmsil edən məsul şəxs Komitə rəhbərliyi tərəfindən təyin olunmuş və bu barədə Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyinə rəsmi məlumat verilmişdir.
Hazırda Komitə tərəfindən təqdim olunması nəzərdə tutulan elektron xidmətlərdə respublikanın müxtəlif regionlarında məskunlaşan məcburi köçkünlərə dair informasiya bazasının mükəmməlləşdirilməsi və müvafiq FİN (fərdi identifikasiya nömrəsi) koduna unifikasiya edilməsi üçün hazır vəziyyətə gətirilməsi istiqamətində işlər həyata keçirilir.
Yaxın zamanlarda Komitə əməkdaşlarının Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Naziliyinin “Elektron Hökumət” portalı vasitəsilə digər dövlət qurumlarının informasiya bazalarından istifadə etmələri üçün şərait yaradılacaqdır.
Respublikamızda fərmanda qeyd olunan dövlət qulluqçularının informasiya texnologiyalarından istifadəsi sahəsində hazırlıq səviyyələrinin artırılması məqsədi ilə tədris kurslarının təşkili istiqamətində də zəruri tədbirlər görülür. Bundan əlavə, ölkəmizdə biliklərə əsaslanan iqtisadiyyatın inkişafı, bütün sahələrdə yeni texnologiyaların geniş tətbiqinə nail olunması, qlobal informasiya fəzasına inteqrasiyanın genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən mühüm məsələlərdən biri də yeni texnologiyaları tətbiq və inkişaf etdirə biləcək kadrların hazırlanmasıdır.
Bu məqsədlə “Dövlət orqanlarının elektron xidmətlər göstərməsinin təşkili sahəsində bəzi tədbirlər haqqında” fərmandan irəli gələn vəzifələri rəhbər tutaraq ölkəmizdə informasiya cəmiyyətinin qurulması proseslərinin fəal iştirakçısına çevrilən Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi əməkdaşlarının da informasiya texnologiyaları və “Elektron Hökumət”, “İnformasiya cəmiyyəti”, “Elektron sənəd dövriyyəsi”, “Elektron imza” sahəsində biliklərinin artırılması üçün Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının İnformasiya Texnologiyaları İnstitutu ilə əlaqə yaratmış və qarşılıqlı əməkdaşlıq nəticəsində teoretik və praktik dərslərdən ibarət olan kurslar təşkil edilmişdir.
Kursda, AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun aparıcı alimləri tərəfindən dinamik inkişafda olan müasir informasiya texnologiyalarının ölkəmizə transformasiyası proseslərinə dair müxtəlif mövzularda mühazirələr və məşğələlər keçirilmişdir. Kursun sonunda tədris olunan mövzulara dair imtahan təşkil edilib və Komitənin 53 məsul əməkdaşı həmin imtahanı müvəffəqiyyətlə verərək AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun sertifikatlarını əldə etmişlər.
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi ölkə başçısının müvafiq fərmanının icrasının təmin olunmasında, həmçinin cəmiyyətin informasiya məhsulu və xidmətlərinə olan tələbatının ödənilməsi, ölkəmizdə şəffaflığın təmin olunması və dövlət idarəetmə mexanizmlərinin səmərəliliyinin artırılması məqsədilə “Elektron Hökumət” in (“Elektron Azərbaycan”) və informasiya cəmiyyətinin qurulmasında fəal iştirak edəcək.

Significant actions carried out at the State Committee on Deals of Refugees and IDPs for building Information Society and formation of an Electronic Government
Mətbuat xidmətinin məlumatı 14 December, 2012
In most of the developed countries around the world there has already been formed e-government aiming at development of society in compliance with modern demands, improvement of public administration and ensuring transparency. Our state is also carrying out some projects for this purpose. We should note that the process of formation of an e-government stimulating transparent activity of governmental structures in the country started under the “State Program on development of communication and information technologies in the Republic of Azerbaijan for 2005-2008 (Electron Azerbaijan)” approved upon the Decree of the head of the state on October 22, 2005. Approval of “State Program on development of communication and information technologies in the Republic of Azerbaijan for 2010-2012 (Electron Azerbaijan)” shows the new stage of the state policy carried out for this purpose. The state policy aims at fulfilling the duties arising out of National Strategy, ensuring transition of the republic to the information society, building and improving competitive economy based on information and knowledge. In addition, it intends to increase the efficiency of state administration mechanisms and expand the opportunities for citizens’ involvement in decision-making, satisfy the needs of the society for information product and services. As mentioned in Order dated May 23, 2011 of the President “On some actions for organization of providing electron services by state authorities”, legal basis in the sphere of providing electron services meeting international standards by state authorities to people according to other normative legal acts related to improvement of Electron Azerbaijan SP and ICT in the country. It is necessary in this field to provide electron services to people for the purpose of ensuring modern and mobile management, increasing transparency in activity of governmental authorities and eliminating the cases leading to corruption. In connection with the fulfilment of the said order, “Electron services” section was created on official website of the State Committee of the Republic of Azerbaijan on Deals of Refugees and IDPs on August 2011, e-services were specified, administrative regulations for these services were developed and approved by the agency. At the same time, the employees of the committee were provided with electron signatures made by the Special State Protection Service and the Information Computer Centre of the Ministry of Communication and Information Technologies. In order to create a technical basis in the committee, some of the required equipments were bought, works on supplying the central office of the Committee with local network and high-speed Internet started. The work goes on at present. Taking into consideration the necessity of approving administrative regulations for e-services in compliance with the conditions of the Constitutional Law, entering them into State Registration of Legal Acts, the approved administrative regulations for two of the e-services (e-service on “presenting the list of IDPs using public utilities approved by relevant service organizations and executive bodies” and e-service on “presenting the list of IDPs getting monthly allowances for food given by the state budget approved by the executive bodies of the occupied regions”) expected to be provided by the Committee have been sent to the Ministry of Justice of the Republic of Azerbaijan to enter into State Registration of Legal Acts and administrative regulations for both of the e-services have been entered into State Registration of Legal Acts. Besides, record of the e-services expected to be provided by the Committee in “Electron services register” has been provided. Connection of the Committee to portal “Electron Government Information System” (EGIS) has been provided since July 10, 2012. An official representing our agency in newly created “Official correspondences” section of the portal was appointed by the Committee leaders and this was officially reported to the Ministry of Communication and Information Technologies. Some activities are being carried out for improving information basis, regarding IDPs settled in different regions of the republic, in e-services intended to be provided by the Committee and relevant PIN code (Personal Identification Number) unification. In the near future, there will be created a condition for enabling the Committee employees to use information bases of other state agencies through the portal of “E-Government” of the Ministry of Communication and Information Technologies. Also, necessary actions are being carried out for organization of training courses to increase training levels of civil servants mentioned in the Order. In addition, one of the important issues fulfilled for development of knowledge-based economy in the republic, achievement of wide application of new technologies in all fields, expansion of integration into global information space is to train personnel enable to apply and develop new technologies. For this purpose, referring to goals arising out of the order “On some actions for organization of providing e-services by governmental authorities”, the State Committee on Deals of Refugees and IDPs, which became an active party in the process of building information society in the republic, has contacted to the Institute of Information Technologies of National Academy of Sciences of Azerbaijan to increase skills or knowledge in information technologies and “Electron Government”, “Information Society”, “Electron document circulation”, “Electron signature”, and courses containing theoretical and practical lessons resulted from mutual cooperation. Leading scientists of NASA Institute of Information Technologies held lectures and trainings in various subjects regarding the processes of transformation of modern information technologies into the country.