İmişli rayonu ərazisində məcburi köçkünlər üçün inşa edilmiş yeni müasir tipli qəsəbə istifadəyə verilmişdir
14 Noyabr, 2012
Noyabrın 14-də məcburi köçkünlər üçün İmişli rayonunda inşa olunmuş daha bir qəsəbənin açılışı olmuşdur.
Açılış mərasimində Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov, Milli Məclisin deputatları, məcburi köçkün və ətraf rayonların icra hakimiyyətlərinin başçıları və digər rəsmi şəxslər iştirak etmişlər.
Mərasim iştirakçıları əvvəlcə evlərə baxmış, Baş nazirin müavini Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin adından tam təmirli, mebel və digər məişət avadanlığı ilə təmin olunmuş üçotaqlı evin açarlarını Füzuli rayonundan olan məcburi köçkün Camal Sadıqovun ailəsinə təqdim etmişdir. Evin sahibəsi, qəsəbə qadınlar şurasının sədri Əsli Sadıqova göstərilən diqqət və qayğıya görə məcburi köçkünlər adından dövlətimizin başçısına dərin minnətdarlıq etmişdir.
Sonra tədbir qəsəbədəki tam orta məktəbdə davam etmişdir. Burada məktəbin özfəaliyyət kollektivinin ifa etdiyi xalq mahnıları iştirakçılara xoş ovqat bəxş etmişdir.
Baş nazirin müavini Əli Həsənov məcburi köçkünləri Prezident İlham Əliyevin adından yeni qəsəbənin açılışı münasibətilə təbrik etmişdir.
Əli Həsənov, həmçinin Yeni Azərbaycan Partiyasının yaranmasının 20-ci ildönümü münasibətilə partiya üzvlərini və bu siyasi partiyanı dəstələyən bütün insanları təbrik etmişdir.
Baş nazirin müavini demişdir ki, Azərbaycan xalqının böyük oğlu Heydər Əliyev qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllini daim diqqətdə saxlamışdır. Ulu öndərimizin siyasi kursunu ləyaqətlə davam etdirən Prezident İlham Əliyev də qaçqın və məcburi köçkünlərə daim diqqət və qayğı göstərir, onların problemlərinin həllinə çalışır. Son bir neçə ildə qaçqın və məcburi köçkünlər üçün müasir tipli, hər cür şəraiti olan 72 yeni qəsəbə salınmış, 120 minə yaxın məcburi köçkün həmin qəsəbələrdə məskunlaşmışdır. Cari ilin sonunadək daha 4 yeni qəsəbə istifadəyə veriləcəkdir. Bu qəsəbələrdə daha 20 min məcburi köçkün məskunlaşacaqdır. Məcburi köçkünlər üçün yeni qəsəbələrin tikintisi növbəti illərdə də davam etdiriləcəkdir. Torpaqlarımız işğaldan azad olunduqdan sonra isə “məskunlaşdırma prosesi” “qayıdış proqramı” ilə əvəz olunacaqdır.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizin daim inkişaf etdiyini deyən Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzv seçilməsi, bir sıra mühüm beynəlxalq tədbirlərin Bakıda keçirilməsi bir daha sübut edir ki, dövlətimizin nüfuzu bütün dünyada artmış, mövqeləri daha da möhkəmlənmişdir.
Əli Həsənov demişdir: “Ümummilli liderimizin siyasi kursunu uğurla davam etdirən, onun ideyalarını dönmədən həyata keçirən İlham Əliyevin digər siyasətçilərdən əsas fərqi ondadır ki, o, öz millətinin xoşbəxt gələcəyini düşünür. Xalqını parlaq gələcəyə aparır. Qədirbilən xalqımız da bu əməlləri layiqincə qiymətləndirir və onun siyasətini dəstəkləyir. Əminik ki, xalqımız növbəti seçkilərdə də öz düzgün seçimini edəcək və ulu öndərin layiqli davamçısına səs verəcəkdir”.
Əli Həsənov işğalçı Ermənistanda baş verən proseslərə də toxunmuş, son 15 ildə 1,5 milyon, təkcə bu ilin 9 ayında isə 90 min insanın Ermənistanı tərk etdiyini bildirmişdir. Baş nazirin müavini demişdir ki, Ermənistan dövləti tam iflasa uğramışdır və bu dövlətin rəhbərliyi bunu yaxşı başa düşür. Lakin onlar xarici havadarlarının həm təzyiqi, həm də köməyi qarşısında öz çirkin əməllərindən əl çəkə bilmirlər. Azərbaycan dövləti isə daha da möhkəmlənir və inkişaf edir. Bu inkişaf isə bizə öz problemimizi həll etməyə imkan verir.
Sonra Füzulu rayonundan olan məcburi köçkün Camal Sadıqov qaçqın və məcburi köçkünlər adından çıxış etmiş, göstərilən diqqət və qayğıya görə Prezident İlham Əliyevə, Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirmişdir.
Qəsəbədə ev ilə təmin olunmuş məcburi köçkün Ümidvar Ağayev və İradə Miriyeva da onlara göstərilən diqqət və qayğıya görə minnətdarlıqlarını bildirmişlər.
Məlumat üçün bildirilr ki, yeni qəsəbə Azərbaycan Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı”na Azərbaycan Prezidentinin 2007-ci il 31 oktyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş əlavənin müvafiq bəndinə əsasən tikilmişdir.
İmişli rayonu ərazisindəki fin tipli qəsəbələrdə müvəqqəti məskunlaşmış 550 məcburi köçkün ailəsindən birinci mərhələdə 325 ailə üçün yeni yaşayış qəsəbəsi salınmışdır.
Qəsəbənin ərazisi 100 hektar (ha) sahəni əhatə edir ki, bundan 32,54 ha qəsəbənin tikintisi üçün, 44,96 ha isə həmin qəsəbəyə köçürüləcək məcburi köçkünlərə pay torpaqları kimi nəzərdə tutulmuşdur.
Bu qəsəbədə inşa edilmiş 325 evdən, 30-u birotaqlı, 163-ü 2 ikiotaqlı, 115-i üçotaqlı, 17-si isə dördotaqlıdır.
Bundan əlavə, qəsəbənin ərazisində 360 yerlik məktəb, 50 yerlik uşaq bağçası, klub-icma mərkəzi, inzibati bina, feldşer-mama məntəqəsi tikilmişdir.
Tikintinin sifarişçisi Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondudur.
Qəsəbənin elektrik və qaz təchizatı şəbəkələri İmişli rayonunun kommunikasiyalarına qoşulmuşdur.
Qəsəbədə qazanxana, istirahət parkı, su anbarı, eləcə də pay torpaqlarını və həyətyanı sahələri suvarmaq üçün 2,7 kilometr uzunluğunda qapalı suvarma şəbəkəsi, qrunt sularını kənarlaşdırmaq üçün isə qəsəbə ərazisində 4 kilometr uzunluğunda drenaj şəbəkəsi tikilmişdir.
Baş nazirin müavini qəsəbədə aparılmış tikinti-abadlıq işlərindən, məcburi köçkünlər üçün yaradılmış şəraitdən razılığını bildirmişdir.

New modern settlement built for IDPs in Imishli region was put into use
The Deputy Prime Minister, Chair of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs – Ali Hasanov, MPs and heads of executive powers of IDP and surrounding regions and other officials took part at the event.
First, the event participators saw the apartments, the Deputy Prime Minister presented to Fuzuli region IDP Jamal Sadigov’s family the keys of fully repaired, furnished and equipped three-room apartment on behalf of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev. The hostess, chair of the women's council of the settlement Asli Sadigova expressed her gratitude to the head of our state on behalf of IDPs for his attention and care. Then the event continued at the secondary school in the settlement.
The Deputy Prime Minister Ali Hasanov congratulated the IDPs on the occasion of opening of new settlement on behalf of the President Ilham Aliyev. Ali Hasanov congratulated the members of New Azerbaijan Party and all who support this political party on occasion of the 20th anniversary of this party’s establishment.
The Deputy Prime Minister said Heydar Aliyev had always kept spotlight on problems of refugees and IDPs. And the President Ilham Aliyev, who decently continues the policy of Great Leader, gives attention and renders necessary aid to refugees and IDPs, and tries to solve their problems. In last few years, 72 modern settlements with all conditions have been built for refugees and IDPs, and nearly 120 thousand IDPs have been settled in those settlements. 4 more settlements will be put into use till the end of the current year and 20 thousand more IDPs will be settled in these areas. Construction of new settlements for IDPs will continue in the coming years, as well. After our lands are liberated, “the process of settlement” will be replaced with “return program”.
Mentioning our state’s constant development under the direction of the President Ilham Aliyev, the Deputy Prime Minister said that Azerbaijan’s being selected a non-permanent member of UN Security Council, a number of important international events in Baku prove our state’s increasing influence, strengthened positions in the world.
Then IDP from Fuzuli region Jamal Sadigov made a speech on behalf of refugees and IDPs, expressed his gratitude to the President Ilham Aliyev, the President of Heydar Aliyev Foundation, First Lady Mehriban Aliyeva for attention and care.
IDPs, provided with an apartment - Umidvar Agayev and Irada Miriyeva also thanked for attention and care to them. It should be mentioned for information that the new settlement has been built according to proper item of the Annex approved upon the Order of the President of Azerbaijan Republic on October 31, 2007, to “State Program for improving living conditions and increasing employment of refugees and IDPs” approved upon the Order of the President of Azerbaijan Republic on July 1, 2004.
There were built new residential settlements, in the first stage, for 325 out of 550 IDP families temporarily settled in Finnish-type settlements in Imishli.
The settlement cover 100 hectare (ha) area, 32.54 ha of which have been intended for construction and 44.96 ha as share of lands for IDPs to be moved to that settlement. 30 out of 325 apartments built in this settlement are one-room, 163 are two-room, 115 are three-room and 17 are four-room.
Besides, 360-seat school, 50-bed kindergarten, club-community centre, administrative building, medical station were constructed in the settlement, as well. Construction customer is the Social Development Fund for IDPs.
Electricity and gas supply of the settlement has been connected to communications of Imishli region.
Boiling-house, Recreation Park, water reservoir and closed irrigation system in the length of 2.7 kilometres to water the land shares and surrounding areas, as well as drainage system in the length of 4 kilometres were constructed in the territory of the settlement.
The Deputy Prime Minister expressed his satisfaction with reconstruction works and the conditions created for IDPs in the area.