Dövlət Komitəsində “Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə maarifləndirmə”yə dair təlim keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin struktur bölmələrinin əməkdaşları üçün “Korrupsiyaya qarşı mübarizə haqqında” Azərbaycan Respublikasının Qanunu və “Korrupsiyaya qarşı mübarizə üzrə maarifləndirmə”yə dair maarifləndirici təlim keçirilib. Təlimin keçirilməsində məqsəd mövcud qaydanın tətbiqi məsələləri barədə məlumatlılığın artırılması olub.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsin Hüquq və kadrlar şöbəsinin müdir müavini Mirhüseyn Hüseynov təlim iştirakçılarına korrupsiya anlayışı, korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmaların subyektləri, növləri və buna görə məsuliyyət, korrupsiyaya qarşı mübarizədə beynəlxalq təcrübə, mübarizə metodları və vasitələri, korrupsiya ilə əlaqədar hüquqpozmalar barədə müraciətə baxılması və digər məsələlər barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda səmərəli dövlət idarəçiliyi sistemi qurulub, korrupsiyaya qarşı mübarizə prioritet sahələrdən birinə çevrilib.
Təlim Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2022-ci il 4 aprel tarixli 3199 nömrəli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Korrupsiyaya qarşı mübarizənin gücləndirilməsinə dair 2022-2026-cı illər üçün Milli Fəaliyyət Planı” çərçivəsində keçirilib. Təlimə komitənin 30-a yaxın əməkdaşı cəlb olunub.

The State Committee held a training on “Awareness-raising on Anti-Corruption Measures”
A training on “The Law of the Republic of Azerbaijan on Combating Corruption” and “Awareness-Raising on Anti-Corruption Measures” was held for the employees of the structural divisions of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons. The purpose of the training was to enhance awareness about the implementation of existing regulations.
Mirhuseyn Huseynov, Deputy Head of the Legal and Human Resources Department of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons, provided detailed information to the participants on the concept of corruption, the subjects, types and responsibilities associated with corruption-related offenses, international practices in combating corruption, methods and tools for combating corruption, and the handling of complaints related to corruption.
It was noted that under the leadership of President Ilham Aliyev, an effective state governance system has been established in Azerbaijan, and combating corruption has become one of the priority areas.
The training was conducted within the framework of the “National Action Plan for Strengthening the Fight Against Corruption for 2022-2026”, approved by the Presidential Decree No. 3199 of April 4, 2022. About 30 employees of the committee participated in the training.