Bərdə rayonunun ərazisindəki Fin tipli qəsəbədə müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkün ailələri üçün salınmış yeni qəsəbənin açılışı olmuşdur
Mətbuat xidmətinin məlumatı 19 Oktyabr, 2012
Oktyabrın 18-də, Dövlət Müstəqilliyi Günündə Bərdə rayonunun ərazisindəki Fin tipli qəsəbədə müvəqqəti məskunlaşmış 195 məcburi köçkün ailəsi üçün salınmış yeni qəsəbənin açılışı olmuşdur. Açılış mərasimində Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov, Prezident Administrasiyasının məsul əməkdaşı Rövşən Ağayev, əmək və əhalinin sosial müdafiəsi nazirinin müavini Natiq Məmmədov, Nazirlər Kabineti Aparatının qaçqınların, məcburi köçkünlərin və miqrasiya problemləri üzrə şöbənin müdiri Qurban Sadıqov, Milli Məclisin deputatları, məcburi köçkün və ətraf rayonların icra hakimiyyətlərinin başçıları və digər rəsmi şəxslər iştirak etmişlər. Mərasim iştirakçıları əvvəlcə evlərə baxmış, Baş nazirin müavini Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin adından tam təmirli, mebel və digər məişət avadanlığı ilə təmin olunmuş dörd otaqlı evin açarlarını Laçın rayonundan olan məcburi köçkün Əli Hümbətova təqdim etmişdir. Sonra Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi tərəfindən Laçın, Kəlbəcər və Ağdam rayonlarından olan 16 nəfər müharibə veteranına minik avtomobillərinin açarları təqdim olunmuşdur. Tədbir qəsəbədəki Laçın Rayon Təhsil Şöbəsinin V.Abdullayev adına Hacıxanlı kənd tam orta məktəbində davam etmişdir. Burada Laçın Rayon Mədəniyyət və Turizm Şöbəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən özfəaliyyət kollektivinin ifa etdiyi xalq mahnıları iştirakçılara xoş ovqat bəxş etmişdir. Sonra Baş nazirin müavini Əli Həsənov məcburi köçkünləri Prezident İlham Əliyevin adından Dövlət Müstəqilliyi Günü və yeni qəsəbənin açılışı münasibətilə təbrik etmiş, dövlətimizin başçısının qaçqınların və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli istiqamətində gördüyü məqsədyönlü tədbirlər barədə ətraflı məlumat vermişdir. Dövlət müstəqilliyimizin bərpa olunması istiqamətində Azərbaycan xalqının apardığı şərəfli mübarizədən ətraflı bəhs edən Əli Həsənov müstəqilliyin ilk illərində ölkəmizdə gedən prosesləri təhlil etmişdir. Bildirilmişdir ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin 1993-cü ildə hakimiyyətə qayıdışından sonra dövlət müstəqilliyimiz daha da möhkəmlənmiş, əbədi, dönməz olmuşdur. Məhz ulu öndərin 1994-cü ildə imzaladığı Fərman ilə 18 oktyabr - Dövlət Müstəqilliyi Günü bayramı kimi qeyd olunur. Azərbaycan xalqının böyük oğlu Heydər Əliyev qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllini daim diqqətdə saxlamışdır. Ulu öndərimizin siyasi kursunu ləyaqətlə davam etdirən Prezident İlham Əliyev də qaçqın və məcburi köçkünlərə daim diqqət və qayğı göstərir, onların problemlərinin həllinə çalışır. Son bir neçə ildə qaçqın və məcburi köçkünlər üçün müasir tipli, hər cür şəraiti olan 71 yeni qəsəbə salınmış, 120 minə yaxın məcburi köçkün həmin qəsəbələrdə məskunlaşmışdır. Cari ilin sonunadək daha 5 yeni qəsəbə istifadəyə veriləcəkdir. Bu qəsəbələrdə daha 20 min məcburi köçkün məskunlaşacaqdır. Məcburi köçkünlər üçün yeni qəsəbələrin tikintisi növbəti illərdə də davam etdiriləcəkdir. Torpaqlarımız işğaldan azad olunduqdan sonra isə “məskunlaşdırma prosesi” “qayıdış proqramı” ilə əvəz olunacaqdır. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizin daim inkişaf etdiyini deyən Baş nazirin müavini bildirmişdir ki, Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzv seçilməsi, bir sıra mühüm beynəlxalq tədbirlərin Bakıda keçirilməsi bir daha sübut edir ki, dövlətimizin nüfuzu bütün dünyada artmış, mövqeləri daha da möhkəmlənmişdir. Bildirilmişdir ki, Azərbaycan Prezidentinin rəhbərliyi altında həyata keçirilən inkişaf proqramı qarşıya əsasən üç böyük məqsəd qoymuşdur. Bunlar iqtisadiyyatın neftdən asılılığını aradan qaldırmaq, yoxsulluq problemini tam həll etmək və Azərbaycanı inkişaf etmiş ölkələr sırasına çıxarmaqdır. Bu məqsədlərə tam nail olmaq üçün təbii ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi həll edilməli, qaçqın və məcburi köçkünlər öz doğma torpaqlarına qayıtmalıdırlar. Azərbaycan Prezidentinin həyata keçirdiyi məqsədyönlü siyasət nəticəsində biz tezliklə buna da nail olacağıq. Sonra Laçın rayonundan olan məcburi köçkün Sədaqət Məhərrəmova qaçqın və məcburi köçkünlər adından çıxış etmiş, göstərilən diqqət və qayğıya görə Prezident İlham Əliyevə, Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevaya minnətdarlığını bildirmişdir. Daha sonra qəsəbənin açılışı olmuşdur. Bildirilmişdir ki, yeni qəsəbə Azərbaycan Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı”na Azərbaycan Prezidentinin 2007-ci il 31 oktyabr tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş əlavənin müvafiq bəndinə əsasən tikilmişdir. Yeni qəsəbəyə Bərdə rayonunun ərazisindəki Fin tipli qəsəbədə müvəqqəti məskunlaşmış 195 ailə və ya 831 nəfər məcburi köçkün köçürüləcəkdir. Onlardan 129 ailə Laçın, 46 ailə Ağdam, 20 ailə isə Kəlbəcər rayonlarındandır. Yeni qəsəbə 134 hektar ərazini əhatə edir. Bunun 38,45 hektarı tikinti üçün, 95,55 hektarı isə sakinlərə pay torpaqları kimi nəzərdə tutulmuşdur. Bu qəsəbədə tikilmiş 195 evdən 15-i bir, 98-i iki, 72-si üç, 10-nu isə dörd otaqlıdır. Qəsəbənin ərazisində 198 yerlik məktəb, 25 yerlik uşaq bağçası, klub-icma mərkəzi, inzibati bina, felşer-mama məntəqəsi və poçt binası tikilmişdir. Qəsəbənin tikintisinə 2012-ci ilin may ayından başlanmış və sentyabr ayında tam başa çatdırılmışdır. Tikintinin sifarişçisi Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondudur. Qəsəbə elektrik və qazla tam təmin olunmuşdur. Mərasim iştirakçıları yeni qəsəbədəki məktəbə baxmışlar. Elə həmin gün Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov Mingəçevirdə məcburi köçkünlər üçün salınmış yeni məhəllədə tikinti işlərinin gedişi ilə maraqlanmışdır. Baş nazirin müavini tikinti sahəsini gəzmiş, inşaatçılara tapşırıqlarını vermişdir.

Opening of new settlement built for IDP families temporarily settled in Finnish-type settlements in the area of Barda
Mətbuat xidmətinin məlumatı 19 October, 2012
On October 18 – Independence Day, there was held an opening ceremony of the new settlement built for 195 IDP families temporarily settled in Finnish-type settlements in the area of Barda. The Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, Chair of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov, an official of the Presidential Administration Rovshan Agayev, the Deputy Minister of Labour and Social Protection of Population Natig Mammadov, Head of the Department of the Cabinet of Ministers for issues of refugees, IDPs and migration Gurban Sadigov, MPs, heads of Executive Powers of IDPs and neighbouring regions and other officials took part in the opening ceremony. The participants first saw the houses, and the Deputy Prime Minister, on behalf of the President of Azerbaijan Republic, presented the key of completely repaired, furnished and equipped four-room apartment to Lachin region IDP Ali Humbatov. Then, the keys of cars were presented to 16 war veterans from Lachin, Kalbajar and Agdam regions by the Ministry of Labour and Social Protection of Population. The event continued in the secondary school of Hajikhanli village named after V.Abdullayev of Lachin Education Department. Folk songs sung by the amateurs acting under the Department of Culture and Tourism of Lachin region favoured the participants with good mood. Then Deputy Prime Minister Ali Hasanov congratulated the IDPs, on behalf of the President Ilham Aliyev, on the occasion of Independence Day and opening of new settlement, gave detailed information about the actions carried out by the head of our state for solution of social problems of refugees and IDPs. Speaking about the honourable struggle of Azerbaijani people for restoration of State Independence, Ali Hasanov analyzed the processes in the country during the first years of independence. It was noted that our state independence became stronger and immortal after the nationwide leader Heydar Aliyev’s come-back in 1993. And October 18 is celebrated as Independence Day by the Decree signed by the Great Leader in 1994. Heydar Aliyev had always kept spotlight on the problems of refugees and IDPs. Decently following the Great Leader’s path, the President Ilham Aliyev cares about and pays attention to refugees and IDPs, tries to solve their problems. In the last few years, 71 new settlements have been built for refugees and IDPs and provided with all conditions, as well as nearly 120 thousand IDPs have been settled in those settlements. 5 more new settlements will be put into use by the end of the current year. 20 thousand more IDPs will be settled in these settlements. Building of new settlements for IDPs will go on the following years, as well. After our lands are liberated from occupation, the “settlement process” will be replaced by the “return program”. Mentioning the development of the country under the direction of the President Ilham Aliyev, the Deputy Prime Minister stated that Azerbaijan’s being selected a non-permanent member of UN Security Council and holding of a number of important international events in Baku proves that influence of our state increased in the world and positions strengthened. It was stated that the development program carried out under the direction of the President of Azerbaijan Republic set mainly three goals: to eliminate dependence of economy from oil, to completely solve the problem of poverty and to bring Azerbaijan among the developed countries. To achieve these goals, Nagorno Karabakh conflict should be settled, refugees and IDPs should return to their native lands. We will achieve this soon as a result of purposeful policy realized by the President of Azerbaijan Republic Then Sadagat Maharramova – an IDP from Lachin, made a speech on behalf of the refugees and IDPs, expressed gratitude to the President Ilham Aliyev, First Lady of Azerbaijan Republic, the President of Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva for their care and attention. Later, the opening of the settlement took place. It was stated that the new settlement was built according to proper item of the annex approved by the Order dated October 31, 2007 of the President of Azerbaijan Republic to “State Program for improving living conditions and developing employment of refugees and IDPs” ratified by the Order dated July 1, 2004 of the President of Azerbaijan Republic. 195 families or 831 IDPs temporarily settled in Finnish-type settlement in the area of Barda will move to new settlement. 129 families out of them are from Lachin, 46 families from Agdam and 20 families from Kalbajar. The new settlement covers 134 hectares area. 38.45 hectares out of this have been intended for construction, 95.55 hectares as land share for inhabitants. 15 of 195 houses built in this settlement are one-room, 98 two-room, 72 three-room and 10 are four-room. 198-seat school, 25-bed kindergarten, community centre, administrative building, male nurse-midwife station and post office building have been constructed in the territory of the settlement. The settlement started to be constructed in May 2012 and completed in September. Customer of the construction is Social Development Foundation of IDPs. The settlement has been supplied with electricity and gas. The participants saw the school in new settlement. The very day, the Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, Chair of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov took interest in the course of construction in new estate for IDPs in Mingachevir. The Deputy Prime Minister walked around the construction area and gave instructions to builders.