Azərbaycan ilə Meksika arasında ikitərəfli münasibətlərin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılmışdır
Mətbuat xidmətinin məlumatı 25 Avqust, 2012
Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Əli Həsənov Meksikaya rəsmi səfəri çərçivəsində avqustun 23-də bu ölkənin Deputatlar Palatasının sədri Oskar Arse ilə görüşmüşdür. Görüşdə, həmçinin Azərbaycanın Meksikadakı səfiri İlqar Muxtarov, Milli Məclisin deputatı Ayaz Orucov, Meksika Konqresinin üzvləri və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər. Deputatlar Palatasının sədri Oskar Arse cari ilin iyulunda Bakıya səfəri çərçivəsində Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qəbulunda olmasından, Milli Məclisin deputatları və hökumətin üzvləri ilə görüşlərindən məmnunluqla söz açmışdır. O, Azərbaycana səfərinin uğurlu olduğunu və gələcək əməkdaşlıq üçün yeni perspektivlər açdığını söyləmişdir. Ölkələrimiz arasında əlaqələrin inkişafının məmnunluq doğurduğunu vurğulayan Baş nazirin müavini Əli Həsənov görüş iştirakçılarına Mexiko şəhərində Meksika-Azərbaycan Dostluq Parkının, burada ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsinin və Tlakskoake-Xocalı Meydanının açılışı mərasimində Mexiko şəhər rəhbərliyi və əhalisinin nümayiş etdirdiyi xoş münasibət haqqında danışaraq, təəssüratlarını bölüşmüşdür. Baş nazirin müavini Əli Həsənov, həmçinin Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü və Xocalı soyqırımının baş verməsini təsdiq edən qətnamənin 2011-ci ilin dekabr ayında Meksikanın Deputatlar Palatası tərəfindən qəbul edildiyinə toxunaraq, nümayiş etdirilmiş demokratik və ədalətli mövqeyə görə Azərbaycan Hökuməti adından dərin təşəkkürünü bildirmişdir. Görüşdə ölkələrimiz arasında qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılmışdır. Bununla da, Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Əli Həsənovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinin Meksikaya rəsmi səfəri başa çatmışdır.

Exchange of views between Azerbaijan and Mexico in regard to development of bilateral relations
On August 23, the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Hasanov, within his official visit to Mexico, met with Oscar Arse - the chairman of the Chamber of Deputies of the country. The Ambassador of Azerbaijan to Mexico Ilgar Mukhtarov, MP Ayaz Orujov, members of Congress of Mexico and representatives of mass media took part at the meeting, as well. Oscar Arse - the chairman of the Chamber of Deputies spoke with satisfaction about his meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev, MPs and members of the government, within his visit to Azerbaijan in July of the current year. He said his visit to Azerbaijan was successful and opened new prospects for future cooperation.
Mentioning the satisfaction of development of relations between the two countries, the Deputy Prime Minister Ali Hasanov talked and shared his impressions about welcome of Mexico City leaders and people in the opening ceremony of Mexico-Azerbaijan Friendship Park, monument to the National Leader Heydar Aliyev and “Tlakskoake-Khojaly” square.
The Deputy Prime Minister Ali Hasanov expressed deep gratitude on behalf of the Government of Azerbaijan for democratic and fair position, mentioning the adoption of resolution on confirmation of military aggression of Armenia against Azerbaijan and Khojaly genocide by the Chamber of Deputies of Mexico in December, 2011. Some issues causing mutual interest between the countries were discussed at the meeting. And so the official visit of the delegation of the Republic of Azerbaijan led by the Deputy Prime Minister Ali Hasanov was completed.