Meksikanın paytaxtında Tlakskoake–Xocalı meydanı istifadəyə verilmişdir.Meydanda Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə abidə ucaldılmışdır
Mətbuat xidmətinin məlumatı 25 Avqust, 2012
Avqustun 22-də Mexiko şəhərinin Tarixi Mərkəz rayonu ərazisində Tlakskoake–Xocalı meydanının və burada Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə ucaldılmış abidənin açılış mərasimi keçirilmişdir. Təntənəli açılış mərasimində Meksikada rəsmi səfərdə olan Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Əli Həsənovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti iştirak etmişdir. Qeyd edək ki, Tlakskoake-Xocalı meydanının yerləşdiyi Tarixi Mərkəz rayonu UNESCO-nun qeyri-maddi mədəni irs siyahısına daxil edilmişdir. Tlakskoake–Xocalı meydanında Azərbaycan hökuməti tərəfindən təmir-bərpa və abadlıq işləri aparılmışdır. Azərbaycanın Meksikadakı səfiri İlqar Muxtarov mərasimdə çıxış edərək iki il bundan əvvəl Mexiko şəhərinin Tarixi Mərkəz rayonunda Tlakskoake-Xocalı meydanının təmir-bərpa işlərinin və burada Azərbaycan xalqının tarixində ən dəhşətli faciələrdən biri olan Xocalı soyqırımına həsr edilmiş abidənin ucaldılması ilə bağlı layihənin uğurla başa çatdığını bildirmişdir. Diplomat, həmçinin meydanın ərazisindəki orta əsrlərə aid tarixi kilsənin də təmir olunduğunu və bu məbədə kilsə zənglərinin hədiyyə edildiyini diqqətə çatdırmışdır. Xocalıda erməni vandalların törətdikləri vəhşiliklər haqqında ətraflı məlumat verən İ.Muxtarov qeyd etmişdir ki, bu soyqırımının beynəlxalq miqyasda tanınması prosesində 2011-ci ildə Meksika Senatı və Deputatlar Palatasında Xocalı soyqırımı və Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü məsələsi müzakirə edilmiş və müvafiq qətnamələr qəbul olunmuşdur. Mexikonun şəhərsalma və inkişaf naziri Felipe Leal, Tarixi Mərkəz rayonunun, habelə Meksika Katolik Kilsəsinin rəhbər nümayəndələri çıxış edərək Azərbaycan hökumətinə şəhərin rəhbərliyi və sakinləri adından minnətdarlıqlarını bildirmişlər. Onlar da Xocalı soyqırımı barədə iştirakçılara məlumat verərək Azərbaycan torpaqlarının tezliklə işğaldan azad ediləcəyinə, cinayətkarların cəzalarına çatacaqlarına əmin olduqlarını vurğulamışlar. Nazir F.Leal meydanın və buradakı abidənin Ermənistanın silahlı qüvvələri tərəfindən Azərbaycanın dinc əhalisinə qarşı törədilmiş Xocalı soyqırımına həsr olunduğunu bildirərək Mexiko şəhər hökumətinin bu addımının Azərbaycan ilə daha sıx əməkdaşlıq etmək niyyətinin göstəricisi olduğunu söyləmişdir. Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və xalqımızın salamlarını mərasim iştirakçılarına çatdıran Baş nazirin müavini Əli Həsənov qeyd etmişdir ki, Azərbaycan və Meksika xalqları son iki əsrdə keçdikləri tarixi yolu, müstəqillik əldə etmək uğrunda apardıqları mübarizəni, qədim adət-ənənələrini, mədəniyyətlərini və bir çox digər ümumi dəyərlərini bölüşürlər. Bu isə öz növbəsində ölkələrimiz arasında dostluq və əməkdaşlıq münasibətlərinin inkişafına zəmin yaradır. Əli Həsənov ölkəmizin Ermənistan tərəfindən hərbi təcavüzə məruz qaldığını və bunun nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizinin işğal olunduğunu, bir milyon azərbaycanlının qaçqın və məcburi köçkünə çevrildiyini söyləmişdir. Ermənilər tərəfindən Xocalıda törədilmiş soyqırımı barədə mərasim iştirakçılarına məlumat verən Əli Həsənov vurğulamışdır ki, faciə zamanı yüzlərlə insan, o cümlədən qoca, uşaq və qadınlar amansızcasına qətlə yetirilmişlər. Bu, insanlığa qarşı böyük bir cinayətdir və heç vaxt Azərbaycan xalqının yaddaşından silinməyəcəkdir. Əli Həsənov qeyd etmişdir ki, Xocalı faciəsinə həsr olunmuş bu abidənin Azərbaycandan çox uzaqlarda – Meksika torpağında ucaldılması, Mexiko şəhərinin tarixi mərkəzində yer ayrılması, Meksika xalqının ədalətli, sülhsevər və demokratik bir cəmiyyət olduğunun bariz nümunəsidir. Biz bu ehtirama görə Mexiko şəhərinin rəhbərliyinə minnətdarlığımızı bildiririk. Ötən il Meksika Konqresində Xocalı faciəsi ilə bağlı məsələnin müzakirə edilməsi və Deputatlar Palatası tərəfindən bu cinayətin soyqırımı kimi tanınmasına toxunan Əli Həsənov öz demokratikliyini və ədalət prinsiplərinə sədaqətini nümayiş etdirmiş Meksika Konqresinin üzvlərinə dərin hörmət və ehtiramını çatdırmışdır. Sonda Əli Həsənov məmnunluqla qeyd etmişdir ki, bu meydan Mexiko şəhərinin sakinlərinin istirahət və Xocalı faciəsi qurbanlarının xatirəsini yad etmə yerinə çevriləcəkdir. Daha sonra tədbirdə Mexiko şəhərinin meri Marselo Ebrard çıxış edərək bildirmişdir ki, Tlakskoake–Xocalı meydanının şəhərin Tarixi Mərkəz rayonu ərazisində, bir çox digər ölkə və beynəlxalq əhəmiyyətli tarixi abidələr və muzeylərlə bir arada yerləşməsi, buranın gələcəkdə şəhərin sakinləri və qonaqlarının sevimli gəzinti yerinə çevriləcəyinə zəmin yaradır. Tlakskoake-Xocalı meydanının Mexikonun ən möhtəşəm istirahət məkanı olduğunu qeyd edən mer M.Ebrard demişdir ki, şəhərdə ilk dəfə olaraq burada 20 metr hündürlüyündə proqramlaşdırılmış musiqili və rəngli fontan qurğusu yaradılmışdır. M.Ebrard bildirmişdir ki, bu meydan ölkələrimiz arasında qarşılıqlı hörmət, gələcəkdə daha sıx və geniş əməkdaşlıq yaratmaq niyyətlərindən xəbər verir. Təntənəli açılış mərasimindən sonra Tlakskoake-Xocalı meydanında Mexiko şəhərinin simfonik orkestri tərəfindən Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə həsr edilmiş konsert verilmişdir.

Tlakskoake-Khojaly square was brought into use in the capital of Mexico. A monument erected in the square in the memory of Khojaly tragedy victims.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 25 August, 2012
The opening ceremony of Tlakskoake-Khojaly square and of the monument erected here in the memory of Khojaly tragedy victims was held in the territory of Historical Center region of Mexico on August 22. The delegation led by Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Hasanov who was on an official visit in Mexico participated in the grand opening ceremony. Azerbaijani Ambassador to Mexico Ilgar Mukhtarov making a speech at the ceremony said that two years ago the project related to the repair and restoration works of Tlakskoake-Khojaly Square in Historical Center region of Mexico and to the erection of the monument dedicated to the Khojaly genocide , one of the most terrible tragedies of the history of Azerbaijan successfully completed. The diplomat emphasized that as well as, the historical church in the square belonging to the Middle Ages was repaired and the church bells was given as a gift to the temple. I. Mukhtarov giving detailed information about the atrocities committed by the Armenian vandals in Khojali noted that the issues of Khojali genocide and Military aggression of Armenia against Azerbaijan were discussed in the process of the internationally recognition of this genocide in 2011 and the relevant resolutions were adopted in Mexican Senate and the Chamber of Deputies. Deputy Prime Minister Ali Hasanov conveying greetings of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev and our nation to the participants of the ceremony noted that the people of Azerbaijan and Mexico shares historical way that they passed during the last two centuries, their struggle for gaining independence, the ancient customs and traditions, cultures and many other public values. And this, in its turn, creates a basis for the development of friendly and cooperative relations between the two countries. Ali Hasanov stated that our country was exposed to the military aggression of Armenia and as a result, 20 percent of Azerbaijani lands were occupied and one million Azerbaijanis became refugees and internally displaced persons. Ali Hasanov informing the participants of the ceremony about the genocide committed by Armenians emphasized that during tragedy hundreds people, as well as, old people, children and women were killed mercilessly. And it is a crime against humanity and it will never be receded from the memory of the Azerbaijani nation. Ali Hasanov noted that erection of this monument in Mexico - far from Azerbaijan, allocation of place in the historical center of Mexico is an obvious example that the Mexican people is fair, peaceful and democratic society. We express our gratitude to Mexico City government for this honor. Ali Hasanov, touching upon the discussion of the issues related to the Khojaly tragedy and the recognition of this crime as genocide by Chamber of Deputies in the last year in Mexican Congress, delivered a deep respect and esteem to the Members of the Mexican Congress that have demonstrated its democracy and devotion to the principles of justice. Then at the ceremony Marcelo Ebrard, Mayor of Mexico City making a speech noted that the location of Tlakskoake-Khojaly square in the territory of the Historical Center region of Mexico, and together with many other national and historical monuments and museums of international importance creates a basis that here will become lovely walking place for the residents and guests of the city in the future. Mayor Ebrard noted that it is for the first time that programmed musical and colorful fountain in the height of 20 meter was established in the city stating Tlakskoake-Khojaly square being wonderful recreational place of Mexico. After grand opening ceremony concert dedicated to the memory of the victims of Khojaly genocide was made by the Symphonic Orchestra of Mexico in Tlakskoake-Khojaly square.