Mexikoda Meksika-Azərbaycan Dostluq Parkı və burada ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsi açılmışdır
Avqustun 22-də Meksikanın paytaxtı Mexiko şəhərinin mərkəzi prospektində Meksika–Azərbaycan Dostluq Parkı və burada xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin abidəsinin təntənəli açılış mərasimi keçirilmişdir. Ərazisi 1.7 hektar olan Dostluq Parkı Azərbaycan Hökuməti tərəfindən tamamilə yenidən qurulmuş, burada əsaslı abadlıq və yaşıllaşdırma işləri aparılmışdır. Ulu öndərin abidəsinin müəllifi Xalq Rəssamı, heykəltəraş Natiq Əliyevdir. Açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Baş nazirinin müavini Əli Həsənovun başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti, Mexikonun meri Marselo Ebrard və şəhər ictimaiyyətinin nümayəndələri iştirak etmişlər. Tədbirin iştirakçıları əvvəlcə ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsinin önünə əklil qoymuş, xatirəsini ehtiramla anmışlar. Mexikonun ətraf mühit naziri Marta Delqado mərasim iştirakçılarını salamlamış, Meksika-Azərbaycan Dostluq Parkının və ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsinin açılmasını şəhərin tarixində əlamətdar hadisə adlandırmışdır. Nazir parkın Mexiko şəhərinin tarixi ərazisində, müxtəlif muzey və digər istirahət mərkəzləri ilə vahid bir kompleksdə yerləşdiyini diqqətə çatdırmışdır. M.Delqado bu istirahət məkanının Azərbaycan hökumətinin Mexiko şəhərinə dəyərli töhfəsi olduğunu qeyd edərək, parkın şəhər əhalisi və turistlərin mənalı istirahət mərkəzinə çevriləcəyinə əminliyini bildirmişdir. Mexikonun şəhərsalma və inkişaf naziri Felipe Leal isə parkda görülmüş yenidənqurma işləri, burada quraşdırılmış müasir işıqlandırma və suvarma sistemləri barədə məlumat vermişdir. Nazir Meksika-Azərbaycan Dostluq Parkının ölkələrimiz və paytaxt şəhərlərimiz arasında mövcud əməkdaşlıq və dostluq əlaqələrinin göstəricisi olduğunu, bu münasibətlərin gələcəkdə də inkişaf etməsi üçün mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini söyləmişdir. Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini Əli Həsənov mərasimdə çıxış edərək Azərbaycan xalqının və Prezident İlham Əliyevin salamlarını çatdırmışdır. Baş nazirin müavini qeyd etmişdir ki, Mexiko şəhərində Azərbaycan–Meksika Dostluq Parkının yaradılması və burada ümummilli liderimiz Heydər Əliyevin abidəsinin ucaldılması bizim üçün tarixi hadisədir. Əli Həsənov Mexiko şəhərinin mərkəzində bu park üçün yer ayrılmasının xalqlarımızın dostluğu və gələcək əməkdaşlığı üçün gözəl təşəbbüs olduğunu qeyd edərək şəhərin rəhbərliyinə minnətdarlığını bildirmişdir. Sonra Baş nazirin müavini xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyəti haqqında məlumat vermişdir. Ulu öndərin dünya şöhrətli siyasi xadim və dövlət xadimi olduğunu diqqətə çatdıran Əli Həsənov 1982-ci ildə Heydər Əliyevin başçılığı ilə SSRİ nümayəndə heyətinin Meksikaya rəsmi səfəri və keçirdiyi görüşlər haqqında danışmışdır. Əli Həsənov Azərbaycan ilə Meksika arasında müxtəlif sahələrdə inkişaf edən münasibətlərdən söz açaraq, ikitərəfli əlaqələrimizin daha da genişlənəcəyinə əminliyini vurğulamışdır. Tədbirin sonunda çıxış edən mer Marselo Ebrard Azərbaycan nümayəndə heyətini Mexiko şəhərində qəbul etdiyindən şərəf duyduğunu bildirmişdir. Marselo Ebrard Meksika–Azərbaycan Dostluq Parkının yerləşdiyi ərazinin şəhərin mühüm tarixi hissəsi olduğunu qeyd etmişdir. O bildirmişdir ki, Azərbaycanın adı ilə bağlı olan bu istirahət məkanı şəhərin digər park və xiyabanlarından daha möhtəşəmdir. Bu park Mexiko şəhərinin əhalisi və qonaqlarının ən sevimli istirahət yerlərindən biri olacaqdır. Şəhərin meri Baş nazirin müavini Əli Həsənova və başçılıq etdiyi nümayəndə heyətinə təşəkkürünü bildirmiş, ölkələrimiz arasında münasibətlərin bundan sonra da genişlənəcəyinə ümidvar olduğunu söyləmişdir. Azərbaycanın Meksikadakı səfiri İlqar Muxtarov, Milli Məclisin deputatı Ayaz Orucov, Meksikanın Deputatlar Palatasının sədri Oskar Arse, Meksikanın hökumət və Konqres üzvləri, bu ölkədə akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəliklərin rəhbərləri, o cümlədən Rusiya, Gürcüstan və Ukraynanın səfirləri, burada yaşayan həmyerlilərimiz, habelə türk, rus və Ukrayna cəmiyyətlərinin təmsilçiləri tədbirdə iştirak etmişlər. Ümummilli lider Heydər Əliyevin Meksikaya səfəri çərçivəsində onunla görüşmüş yüksək rütbəli diplomatlar, keçmiş hökumət və Konqres üzvləri ulu öndər haqqında təəssüratlarını bölüşmüşlər. Meksika-Azərbaycan Dostluq Parkının və ümummilli lider Heydər Əliyevin abidəsinin açılışına həsr olunmuş mərasim ölkənin kütləvi informasiya vasitələri tərəfindən geniş işıqlandırılmışdır.

Opening of Mexico-Azerbaijan Friendship Park and monument to National Leader Heydar Aliyev in Mexico City
25 August, 2012
On August 22, inauguration ceremony of Mexico-Azerbaijan Friendship Park and monument to the National Leader of our people Heydar Aliyev was held in the central avenue of Mexico City – the capital of Mexico. Friendship Park with 1.7 ha area has thoroughly been reconstructed by the Government of Azerbaijan, capital construction work performed, greenery planted. The author of the monument to the great leader is People’s Artist, sculptor Natig Aliyev. The delegation led by the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Hasanov, mayor of Mexico City Marcelo Ebrard and city community members took part in the ceremony. Participants of the event laid a wreath on the monument to National Leader Heydar Aliyev and commemorated him with respect.
The Minister of Environment of Mexico Martha Delgado greeted the participants in the event and said opening of Azerbaijan Friendship Park and monument to the National Leader Heydar Aliyev was a significant event in the history of the city. The minister stressed that the park was located in the historical territory of Mexico City, in a single complex with various museums and other recreational centres. M.Delgado also mentioned that this place for recreation is a valuable contribution of the Government of Azerbaijan to Mexico City and expressed assurance that the park would become a recreational centre for city dwellers and tourists.
The minister of Urban Development and Housing of Mexico Felipe Leal gave information about the reconstruction works performed in the park, modern lighting and irrigation systems installed in the park. The minister noted that Mexico-Azerbaijan Friendship Park was an indicator of existing cooperation and friendship relations between the two countries and these relations were of great importance for the future development.
The Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan Ali Hasanov made a speech at the event and conveyed the greetings of Azerbaijani people and the President Ilham Aliyev. The Deputy Prime Minister noted that creation of Mexico-Azerbaijan Friendship Park in Mexico City and erecting monument to the National Leader Heydar Aliyev was a historical event for them. Ali Hasanov said allocation of place for this park in the centre of Mexico City was a very great initiative for friendship of our people and future cooperation, and expressed his gratitude to the leaders of the city.
Then the Deputy Prime Minister gave information about the life and activities of the national leader of our people Heydar Aliyev. Bringing to attention that great leader was a world-famous political figure and statesman, Ali Hasanov mentioned the official visit of the USSR delegation led by Heydar Aliyev to Mexico and the meetings held in 1982.
Ali Hasanov talked about the relations developing between Azerbaijan and Mexico in various fields and emphasized his assurance for further expansion of bilateral relations. The mayor Marcelo Ebrard, making a speech at the end of the event, said he considered honour for himself to receive the delegation of Azerbaijan in Mexico City. Marcelo Ebrard mentioned that the territory of location of Mexico-Azerbaijan Friendship Park was a significant historical part of the city. He mentioned that this recreational place connected with the name of Azerbaijan was more magnificent than other parks and avenues of the city. The park would be one of the favourite recreational places for dwellers and guests of Mexico City.
The mayor of the city thanked to the Deputy Prime Minister Ali Hasanov and the delegation led by him, also said he hoped for further expansion of relations between the countries. The Ambassador of Azerbaijan to Mexico Ilgar Mukhtarov, MP Ayaz Orujov, chairman of Mexican Deputies Chamber Oscar Arse, government officials and members of Congress of Mexico, leaders of diplomatic representative offices accredited in this country, at the same time Russian, Georgian and Ukrainian Ambassadors, our countrymen living here, representatives of Turkish, Russian and Ukrainian communities were also present at the event.
High-ranking diplomats, former members of the government and Congress met with national leader Heydar Aliyev within his visit Mexico shared their impressions on great leader.
The ceremony dedicated to opening of Mexico-Azerbaijan Friendship Park and monument to the National Leader Heydar Aliyev was widely reported by mass media of the country.