Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində kollegiya iclası keçirilmişdir.
2012-ci il 26 iyul tarixdə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin geniş tərkibdə kollegiya iclası keçirilmişdir. Baş nazirin müavini- Dövlətqaçqınkomun sədri Əli Həsənovun sədrliyi ilə keçirilən kollegiya iclasında gündəliyə daxil edilmiş məsələlərin müzakirəsi zamanı bir daha xüsusi vurğulanmışdır ki, dövlət başçısının ölkədəki qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllinə müntəzəm qayğı və diqqət göstərməsi özlüyündə bir daha sübut edir ki, bu sahədə atılan hər bir addım , imzalanan fərman və sərəncam onların müxtəlif problemlərinin, xüsusən sosial-məişət problemlərinin həlli istiqamətində kollektiv qarşısında da ciddi vəzifələr qoymaqla yanaşı, hərtərəfli tədbirlər həyata keçirilməsinə də şərait yaratmışdır. Məhz bunun nəticəsidir ki, hesabat dövrü ərzində məcburi köçkünlərin sosial-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılması, yemək xərci müavinətlərinin, ailələrin yanacağa olan tələbatının, kommunal xidmətlərə görə xidmət təşkilatlarına müvafiq qaydalara uyğn vəsaitin ödənilməsi və digər mühüm məsələlərin həlli istiqamətində müvafiq tədbirlər həyata keçirilmişdir.
İclasda qeyd olunmuşdur ki, cari ildə işlərin həcminə görə qarşıda daha ciddi vəzifələr durur. Belə ki, cənab Prezidentin müvafiq sərəncamına uyğun olaraq müxtəlif ərazilərdə yeni salınan və salınmaqda olan qəsəbələr, hündürmərtəbəli yaşayış binaları kompleksləri, Dövlət Proqramında və ona edilən Əlavələrdə nəzərdə tutulan və artıq uğurla həyata keçirilən digər tədbirlər də məhz deyilənlərin təsdiqidir.
Bununla yanaşı, qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin daim ən çox diqqət yetirdiyi və qayğı göstərdiyi sahə olduğundan bu qayğı və diqqət cari ildə davam etdirilməkdədir. Belə ki, məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılması üçün daha genişmiqyaslı tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulmuşdur ki, hazırda bu sahədə də işlər uğurla davam etdirilməkdədir. Artıq cari il bu sahəyə ayrılmış vəsait hesabına bütün sosial-texniki infrastrukturları ilə birlikdə Müşviqabadda 1440 məcburi köçkün ailəsi üçün 20 ədəd, Masazırda 760 məcburi köçkün ailəsi üçün 13 ədəd beşmərtəbəli, Mingəçevirdə 502 məcburi köçkün ailəsi üçün 10 ədəd doqquzmərtəbəli, Qəbələ rayonunun Zarağan bələdiyyəsi ərazisində bu rayonun beynəlxalq turizm mərkəzinə çevrilməsi ilə bağlı aparılan quruculuq işləri ilə əlaqədar köçürülmə zərurəti yaranmış obyektlərdə məskunlaşmış 155 məcburi köçkün ailəsi üçün 2 ədəd beşmərtəbəli yaşayış binalarından ibarət məhəllələrin, Bərdə rayonu ərazisində 195 məcburi köçkün ailəsi üçün, Şəkidə 423 məcburi köçkün ailəsi üçün, İmişli rayonu ərazisindəki istismar müddəti başa çatmış fin tipli qəsəbələrdə məskunlaşmış məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitlərini yaxşılaşdırmaq məqsədilə nəzərdə tutulmuş 550 evdən, ilkin mərhələdə 325 evdən ibarət salınan yeni qəsəbələrin inşası sürətlə və keyfiyyətlə davam etdirilir ki, bunların da yaxın vaxtlarda istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Ümumilikdə götürdükdə, kollegiya iclasında da qeyd olunduğu kimi, yeni qəsəbələrin salınması, orada məskunlaşdırılması nəzərdə tutulan soydaşlarımızın yeni yaşayış sahələrinə köçürülməsi, paytaxtdakı yataqxanalarda, bağçalarda və digər obyektlərdə məskunlaşmış məcburi köçkünlər üçün hündürmərtəbəli yaşayış binaları kompleksinin və qəsəbələrin tikintisi və ilk növbədə şəraiti daha ağır olan obyektlərin boşaldılması və digər məsələlər Dövlət Proqramına və ona edilmiş Əlavələrin müvafiq maddələrinə uyğun və mərhələli şəkildə həyata keçirilir.
Kollegiya iclasına yekun vuran Baş nazirin müavini- Dövlətqaçqınkomun sədri Əli Həsənov müzakirə olunan məsələlər və qarşıda duran vəzifələrlə bağlı konkret tapşırıqlar verməklə əsas diqqəti bir daha Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin Nazirlər Kabinetinin 2012-ci ilin birinci yarısının sosial-iqtisadi inkişafının yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə həsr olunmuş yığıncağındakı dərin məzmunlu nitqinə yönəldərək cənab Prezidentin tövsiyyələrini Dövlətqaçqınkomun kollektivinin fəaliyyət proqramı kimi dəyərləndirmiş və qarşıya qoyulmuş tələblərin keyfiyyətlə və vaxtında yerinə yetirilməsini kollektivin hər bir üzvünün əsas vəzifəsi olduğunu vurğulamışdır.

Board meeting was held at State Committee on Affairs of Refugees and Internally Displaced Person.
Board meeting in an expanded format of the State Committee on Affairs of Refugees and Internally Displaced Person was held on July 26 of 2012. During the discussions of the issues included in the agenda of the board meeting held under the chairmanship of Prime Minister Deputy-chief of Dovletqachqinkom Mr Ali Hasanov it was specially noted that provision of regular care and attention of the head of state for the solution of the problems of refugees and internally displaced persons in the country, in fact, once again proves that each step taken in this regard, the signed decrees and orders by putting serious challenges in front of them created conditions to solve their various problems, in particular their social problems, as well as, it contributed to the implementation of comprehensive measures. As a result of it, during the reporting period, appropriate measures have been implemented in the direction of improvement of the social conditions of internally displaced persons, payment of funds in accordance with the relevant rules of the service organizations for food expense allowances, needs of families for fuel and public utility services and in the solution of other important issues.
In addition, solving the problems of refugees and internally displaced persons is being the issue to which Mr. Ilham Aliyev, President of the country always pays more attention and takes care, and this care and attention are also being continued in the current year. Thus, implementation of more large-scale measures is intended for improving housing and living conditions of internally displaced persons, that’s currently, implementation of works in this field are being successfully continued. In the present year, at the expense of the funds allocated to this sector, together with all the social and technical infrastructure, construction of 20 five-storeyed residential building for 1440 IDP families in Mushvigabad, 13 five-storeyed in Masazir for 760 IDP families, 10 nine-storeyed for 502 IDP families in Masazir, in the territory of the municipality of Zaraghan of Gabala region 2 five –storeyed residential building for 155 IDP families, for 195 IDP families in the territory of Barda region, for 423 IDP families in Shaki, construction of the new settlements, consisting of 550 houses, and in the initial stage 325 houses in the territory of Imishli region intended to improve housing and living conditions of internally displaced persons who have been inhabited in Finnish-type settlements whose period of useful life has ended, is going on rapidly and efficiently in the areas where there is need for transfer related to the turning of this region into international tourism center in connection with the construction works that have been carried out, and it is intended to put them into use in the near future.
Prime Minister Deputy-chief of Dovletqachqinkom Mr Ali Hasanov, making final speech at board meeting, by giving concrete instructions related to the discussed issues and further duties made the main focus toward the meaningful speech of President of the Republic of Azerbaijan Mr. Ilham Aliyev in the meeting of the Cabinet of Ministers dedicated to the results of the socio-economic development and future duties in the first half of 2012, he also evaluated action program of the staff of State Committee on Affairs of Refugees and Internally Displaced Person and emphasized that implementation of requirements with high-quality and timely is the main duty of each member of staff.