Azərbaycan Prezidentinin qaçqın və məcburi köçkünlərə diqqət və qayğısı hər zaman beynəlxalq təşkilatlar tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir
Mətbuat xidmətinin məlumatı 07 İyun, 2012
İyunun 7-də Qafqaz Universitetində 2011-2012-ci tədris ilində keçirilən seminarlar çərçivəsində “Ermənistan silahlı qüvvələrinin Azərbaycana hərbi təcavüzünün nəticələri, qaçqın və məcburi köçkünlərə dövlət qayğısı” mövzusunda tədbir keçirilmişdir. Azərbaycanın və Türkiyənin dövlət himnləri səsləndirildikdən sonra Qafqaz Universitetinin rektoru, professor Əhməd Saniç çıxış edərək bildirmişdir ki, universitet ulu öndər Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin diqqət və qayğısı nəticəsində 20 ildir ki, fəaliyyət göstərir. Bu müddət ərzində ali təhsil müəssisəsi böyük uğurlara imza atmış, əzmlə fəaliyyət göstərmişdir. Məruzə ilə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi barədə danışarkən bildirmişdir ki, M.Qorbaçov Sovet İttifaqının rəhbəri seçildikdən sonra onun rəğbətindən istifadə edən ermənilər “Böyük Ermənistan” yaratmaq iddialarını daha da fəallaşdırmışdır. 1988-1992-ci illərdə Ermənistanda azərbaycanlılara qarşı etnik təmizləmə siyasəti həyata keçirilmişdir. Komitə sədri demişdir ki, BMT Təhlükəsizlik Şurası 1993-cü ildə dörd qətnamə qəbul edərək, Ermənistan silahlı qüvvələrindən işğal etdiyi Azərbaycan torpaqlarını dərhal və qeyd-şərtsiz boşaltmağı tələb etmişdir. Lakin rəsmi Yerevan bu qətnamələrin heç birinə əməl etmir. Ə.Həsənov qaçqın və məcburi köçkünlərin yaşayış yerləri, onların sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən işlər barədə də məlumat vermişdir. Bildirmişdir ki, indiyədək Azərbaycanda qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 71 müasir qəsəbə salınmışdır. Yüz iyirmi min qaçqın və məcburi köçkün bu qəsəbələrə köçürülmüşdür. Beynəlxalq miqyasda Azərbaycanın qazandığı uğurlardan danışan Ə.Həsənov demişdir ki, 155 dövlətin dəstəyi ilə BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvü seçilməsi, “Eurovision-2012” mahnı müsabiqəsinə ev sahibliyi etməsi Azərbaycanın dünyada artan nüfuzunun bariz nümunəsidir. Bundan əlavə, BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasının qəbul etdiyi qərara əsasən, Azərbaycan qurumun Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının İcraiyyə Komitəsinə üzv seçilmişdir ki, bu da ölkəmizin dünyada qazandığı çoxsaylı uğurlardan biridir. Baş nazirin müavini qeyd etmişdir ki, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin qaçqın və məcburi köçkünlərə diqqət və qayğısı hər zaman beynəlxalq qurumlar tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir. Azərbaycanda səfərdə olan BMT-nin qaçqınlar üzrə ali komissarı Antonio Quterreş dövlətimizin başçısının bu istiqamətdə gördüyü işləri digər ölkələr üçün nümunə adlandırmışdır. Sonra Ə.Həsənov tədbir iştirakçılarını maraqlandıran sualları cavablandırmışdır. Tədbirdə çıxış edən “Çağ” Öyrətim İşlətmələri Şirkəti idarə heyətinin sədri Ənvər Özərən ümummilli lider Heydər Əliyevin və Prezident İlham Əliyevin təhsilə göstərdikləri diqqət və qayğıdan danışmışdır. Bildirmişdir ki, məhz bu diqqət və qayğının nəticəsində şirkət də bir çox uğurlar əldə etmişdir. Ə.Özərən diqqətə çatdırmışdır ki, “Çağ” Öyrətim İşlətmələri Şirkəti uğurlu fəaliyyəti ilə hər zaman ulu öndərin və Prezident İlham Əliyevin etimadına sadiq qalacaqdır. Tədbirdə Azərbaycan və Türkiyə prezidentlərinin “Çağ” Öyrətim İşlətmələri Şirkəti haqqında söylədikləri fikirləri əks etdirən videoçarx və “Vətən həsrəti… sönməyən ümidlər” sənədli filmi nümayiş etdirilmişdir.

Care and attention of the President of the Azerbaijan Republic to refugees and IDPs was always highly appreciated by the international organizations
Mətbuat xidmətinin məlumatı 07 JUNE, 2012
On June 7, an event in the subject of “Results of military aggression of Armenian armed forces against Azerbaijan, state care to refugees and IDPs” was held within the framework of the seminars held in 2011-2012 academic year in Caucasus University. After the hymns of Azerbaijan and Turkey were sounded, rector of Caucasus University, Professor Ahmad Sanich made a speech and said that the university has been functioning for 20 years as a result of the care and attention of the Great Leader Heydar Aliyev and the President Ilham Aliyev. During this period the institution of higher education achieved great success and operated resolutely. Making a speech, the Deputy Prime Minister and chair of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov spoke about the history of Armenia-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict and stated that after M.Gorbachev was elected the head of Soviet Union, Armenians enjoying his sympathy made their claims of creating “Great Armenia” more active. In 1988-1992, ethnic cleansing policy was carried out against Azerbaijanis in Armenia. The chair of the Committee said that UN Security Council adopted four resolutions in 1993 and required Armenian armed forces to promptly and unconditionally free the occupied lands of Azerbaijan. But official Yerevan doesn’t obey any of these resolutions. A.Hasanov gave information about the places of residence of refugees and IDPs, actions fulfilled for the solution of their social problems. He stated that 71 new settlements have been built for refugees and IDPs in Azerbaijan up to this date. One hundred twenty thousand refugees and IDPs have been moved to these settlements. Speaking about the success internationally gained by Azerbaijan, Ali Hasanov said that being elected as non-permanent member of UN Security Council with the support of 155 states, hosting “Eurovision-2012” song contest are obvious case for Azerbaijan’s growing reputation in the world. Besides, according to the decision made by UN Economic and Social Council, Azerbaijan was selected as member of High Commissariat for Refugees Executive Committee of the organization and this is one of the achievements of our state that it has reached on a global scale. The Deputy Prime Minister noted that the care and attention of the President of the Azerbaijan Republic to refugees and IDPs was always highly appreciated by the international organizations. Antonio Guterres, UN High Commissioner for Refugees, who is on visit to Azerbaijan, called the activities carried out by the head of our state in this direction an example for other states. Then A.Hasanov answered the questions of the event participants. The chair of management board of “Çağ” Oyretim Isletmeleri Company Enver Ozeren , who made a speech at the event, spoke about the care and attention of the Great Leader Heydar Aliyev and the President Ilham Aliyev to education. He stated that only this care and attention caused a lot of achievements of the company. E. Ozeren brought to attention that “Çağ” Oyretim Isletmeleri Company will always be true to confidence of the Great Leader and the President Ilham Aliyev with its successful activity. A video and documentary “Homesickness… unquenchable hope” reflecting ideas of the Presidents of Azerbaijan and Turkey about “Çağ” Oyretim Isletmeleri Company were demonstrated at the event.