İmişli rayonu ərazisində məcburi köçkünlər üçün yeni müasir tipli qəsəbə inşa edilir.
Məcburi köçkünlərin mənzil-məişət problemlərinin həlli Azərbaycan Prezidentinin daim diqqət mərkəzindədir. Dövlətimizin başçısının tapşırığına əsasən çadır şəhərciklərində məskunlaşmış məcburi köçkünlər müasir tipli, bütün infrastruktura malik qəsəbələrə köçürülmüşlər. Hazırda isə fin tipli qəsəbələrdə məskunlaşmış məcburi köçkünlər üçün yeni qəsəbələr, şəhərciklər salınır. Belə qəsəbələrdən biri də İmişli rayonunda inşa olunur.
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov iyunun 5-də İmişli rayonu ərazisində məcburi köçkün ailələri üçün inşa edilən yeni qəsəbəyə gəlmiş, tikinti işlərinin gedişi ilə tanış olmuş, tikinti şirkətlərinin rəhbərləri ilə müşavirə keçirmişdir.
Baş nazirinin müavininə məlumat verilmişdir ki, 100 hektar sahəni əhatə edəcək qəsəbədə ümumilikdə 550 evin tikintisi nəzərdə tutulmuşdur. İlkin mərhələdə 325 ev tikiləcəkdir. Bu evlərdən 30-u birotaqlı, 163-ü ikiotaqlı, 115-i üçotaqlı, 17-si isə dördotaqlı olacaqdır.
Bundan başqa, qəsəbədə 360 şagird yerlik məktəb, 50 yerlik uşaq bağçası, inzibati bina, klub, feldşer-mama məntəqəsi olacaqdır. Qəsəbənin yollarına asfalt döşənəcək, ətrafda abadlıq, yaşıllaşdırma işləri görüləcəkdir. Qəsəbənin tikintisinin yaxın vaxtlarda başa çatdırılması nəzərdə tutulmuşdur.
Baş nazirin müavini müşavirdə iştirak edən podratçılara, iş adamlarına tapşırıq və tövsiyələrini vermişdir.
Dövlətqaçqınkomun sədri məcburi köçkünlərlə də görüşmüş, onların qayğıları ilə maraqlanmış, mövcud problemlərin həlli ilə bağlı əlaqədar qurumların başçılarına tapşırıqlar vermişdir.

New modern type settlements are being constructed in Imishli region for internally displaced persons.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 05 JUNE, 2012
Solution of housing problems of internally displaced persons is in the center of attention of the President of Azerbaijan. According to the instructions of the head of our state, internally displaced persons living in tent camps were moved to the modern type settlements with all the infrastructures. At present, new settlements and small towns are being constructed for internally displaced persons living in Finnish-type settlements. One of such settlements is being constructed in Imishli region. The Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs, Ali Hasanov came to the new settlement constructed for internally displaced persons in Imishli region on June 5, got acquainted with the course of construction works and held meeting with the heads of the construction companies. The Deputy Prime Minister was informed that construction of 550 houses is planned in the settlement that will cover 100 hectares of land. At the initial stage 325 houses will be built. 30 out of these houses will be one-room, 163 two –room, 115 three- room and 17 four- room. In addition to this, there will be school for 360 pupils, kinder garden of 50 places, administrative building, club, and medical station in the settlement. Asphalt will be laid down the roads of the settlement, construction and landscaping works will be carried out. Completion of the construction of the settlement in the near future is planned. The Deputy Prime Minister gave instructions and recommendations to the businessmen and contractors. Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs also met with internally displaced persons, interested in their concerns, and gave instructions to the heads of the relevant organizations on solving the existing problems.