Şəkidə və Mingəçevirdə məcburi köçkünlər üçün salınmış qəsəbələrdə tikinti işləri sürətlə davam edir
24 May, 2012
Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin (QMKDK) sədri Əli Həsənov mayın 23-də Şəkinin Kiş bələdiyyəsi ərazisində məcburi köçkünlər üçün salınan qəsəbədə tikinti işlərinin gedişi ilə maraqlanmışdır.
Məlumat verilmişdir ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə Dövlət Proqramı”na 2007-ci il 31 oktyabr tarixli Sərəncamla edilmiş əlavələrin icrası ilə əlaqədar Şəki rayonu ərazisindəki istismar müddəti başa çatmış Fin tipli qəsəbədə və məktəb binalarında müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə Kiş bələdiyyəsinin ərazisində yeni qəsəbə salınır. Burada 423 ev inşa olunur. Onlardan 17-si bir, 211-i iki, 175-i üç, 20-si isə dördotaqlı olacaqdır. Qəsəbədə məktəb binası, uşaq bağçası, inzibati bina, poçt, klub-icma mərkəzi, ambulator tibb məntəqəsi və s. infrastruktur yaradılacaqdır.
Yeni qəsəbəyə Fin qəsəbələrində məskunlaşmış 372 və məktəblərdə yerləşmiş 51 ailə köçürüləcəkdir. Hər bir ailəyə əlavə 12 sot torpaq sahəsi veriləcəkdir. Burada tikinti işləri ilə 15 şirkət məşğul olur. Qəsəbənin yaxın vaxtlarda istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulmuşdur.
Tikinti işlərinin gedişi ilə tanışlıqdan sonra inşaatçılarla müşavirə keçirən Baş nazirin müavini Əli Həsənov bildirmişdir ki, Prezident İlham Əliyevin tapşırığına əsasən bu il məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün ayrılan vəsaitin həcmi 2,5 dəfə artırılmışdır. Bu isə doğma torpaqlarından didərgin düşmüş soydaşlarımız üçün daha müasir və yüksək keyfiyyətli qəsəbələrin salınmasına imkan verir. Bu günə qədər ölkə ərazisində 71 qəsəbə salınmışdır. Hazırda isə doqquz rayonda məcburi köçkün soydaşlarımız üçün yeni qəsəbələrin və yaşayış məhəllələrinin tikintisini davam etdiririk. Bakının ətraf rayonlarında da məcburi köçkünlər üçün yeni müasir qəsəbələr salınır. Yaxın üç il ərzində 50 minə yaxın məcburi köçkün bu cür evlərlə təmin olunacaqdır. Bakı ətrafında, xüsusilə də Qobu qəsəbəsində yeni salınacaq yaşayış massivləri üçün torpaq sahəsi ayrılıb, hazırda sənədləşmə işləri gedir. Bunun nəticəsində isə Bakıda yataqxanalarda, uşaq bağçalarında, məktəblərdə və digər ictimai obyektlərdə məskunlaşmış məcburi köçkünlər hər bir şəraiti olan evlərlə təmin olunacaqdır. Baş nazirin müavini icraçılara işlərin yüksək keyfiyyətlə və vaxtında yerinə yetirilməsi barədə konkret tapşırıqlar vermişdir.
Sonra Baş nazirin müavini, Dövlətqaçqınkomun sədri Əli Həsənov Mingəçevir şəhərinə gəlmiş, burada da məcburi köçkünlər üçün salınan yeni məhəllədə aparılan işlərlə tanış olmuşdur. Məlumat verilmişdir ki, istismar müddəti başa çatmış Fin tipli qəsəbədə və məktəb binalarında müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkün ailələrinin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə Mingəçevirdə 9 mərtəbəli binalardan ibarət yeni yaşayış məhəlləsi salınır.
Baş nazirin müavini tikinti sahəsini gəzmiş, işlərin gedişi ilə maraqlanmışdır. Daha sonra tikinti şirkətlərinin rəhbərləri ilə keçirilən görüşdə bildirilmişdir ki, burada 10 bina tikilir. Bu binalarda 502 ailə mənzillə təmin ediləcəkdir. Mənzillərin 34-ü bir, 259-u iki, 182-si üç, 27-si isə dördotaqlı olacaqdır. Yaşayış məhəlləsində 480 şagird yerlik məktəb binası, 50 yerlik uşaq bağçası, inzibati bina, idman mərkəzi tikiləcəkdir.
Əli Həsənov inşaatçıların problemləri ilə maraqlanmış, tapşırıq və tövsiyələrini vermişdir. Baş nazirin müavini daha sonra Mingəçevirdə məskunlaşmış məcburi köçkünlərlə görüşmüş, onların problemləri ilə maraqlanmış, bu problemlərin həlli ilə bağlı müvafiq tapşırıqlarını vermişdir.

Construction works continue fast in settlements for internally displaced
Ali Hasanov, the Deputy Prime Minister of the Republic of Azerbaijan, Chair of the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons (SCARIDP) inquired about the progress of construction works in the settlements built for internally displaced persons in the territory of Kish municipality of Shaki on May 23.
It was noted that new settlement is being built in the territory of the Kish municipality in connection with the execution of the Annexes dated October 31, 2007 to the “State Programme on Improvement of Living Conditions of Refugees and Internally Displaced Persons and Increasing their Employment” approved by the Order of the President of Azerbaijan Republic dated July 1, 2004 in order to improve housing and living conditions of internally displaced persons that have been temporarily settled in Finnish-type settlements and school buildings in Shaki region, useful lives of which ended. 423 houses are being built here. 17 of them will be one-room, 211 two-room, 175 three-room and 20 four-room. There will be built school buildings, kindergarten, administrative building, post - office, clubs, community center, ambulatory medical center, etc in the settlement.
After familiarization with the course of construction works, the Deputy Prime Minister Ali Hasanov noted that the volume of funds allocated for the improvement of the living conditions of internally displaced persons was increased 2.5 times this year, according to the order of the President Ilham Aliyev. And this allows to build more modern and high-quality settlements for our citizens who had been displaced from their native lands. 71 settlements have been built up to this day. Currently we continue to build new settlements and residential quarters for the internally displaced persons in 9 regions. New modern settlements are also being built in surrounding districts of Baku. Nearly 50 thousand internally displaced persons will be provided with such buildings newly in next three years. Land area was allocated for the housing estates that will be built in the surrounding of Baku, especially in Gobu settlement and currently documentation works are being carried out. The Deputy Prime Minister gave specific instructions to the executors for high-quality and timely implementation of works.
Then Deputy of Prime Minister, Chair of the State Committee on Deals refugees and IDPs, Ali Hasanov came to Mingachevir city and familiarized with the implemented works in new settlements built for internally displaced persons. It was noted that new housing estate consisting of 9- storey building are being built in Mingachevir for the improvement of housing and living conditions of internally displaced persons that have been temporarily settled in Finnish-type settlements and school buildings useful lives of which ended.
The Deputy Prime Minister walked along the building area and familiarized with the course of works. Then it was noted at the meeting held with the heads of construction companies that 10 buildings are being built here. 502 families will be provided with apartments in these buildings. 34 of apartments will be one-room, 259 two-room, 182 three-room and 27 four-room. School building for 480 pupils, 50-bed kindergarten, administrative building, and sport center will be built.
Ali Hasanov got acquainted with the problems of constructers and gave his instructions and recommendations. Then Deputy Prime Minster met with internally displaced persons in Mingachevir city, inquired about their problems and gave relevant instructions dealing with the solutions of these problems.