Füzuliyə ilk köç karvanı yola düşüb
Avqustun 18-də Bakı şəhərinin Qaradağ rayonundakı “Qobu park 3” yaşayış kompleksindən Füzuli şəhərinə ilk köç karvanı yola salınıb.
İndiyədək Bakı, Sumqayıt şəhərlərində və Abşeron rayonunda müvəqqəti məskunlaşmış 23 ailə - 90 nəfər bundan sonra doğma yurdda yaşamağa başlayacaq.
Füzuli sakinləri hərtərəfli dövlət qayğısı ilə əhatə olunduqlarına görə Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevaya, torpaqlarımızı işğaldan qurtaran rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, qəhrəman əsgər və zabitlərimizə minnətdarlıqlarını ifadə ediblər.
Evlərin bölgüsü məcburi köçkünlərə yeni yaşayış sahələrinin verilməsinin hazırda qüvvədə olan qaydaları əsasında, şəffaflıq və ədalətlilik prinsipləri əsasında püşkatma ilə aparılıb. Püşkatma avqustun 5-də Dövlət Komitəsinin Repatriasiya Departamentində keçirilib. Püşkatmada 144 ailə ( 509 nəfər) iştirak edib. Ailə tərkibinə uyğun olaraq, onlardan 51-i ikiotaqlı, 76-sı üçotaqlı, 17-si dördotaqlı mənzil ilə təmin olunub.
Yolasalma mərasimində Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin, Qarabağ iqtisadi rayonuna daxil olan işğaldan azad edilmiş ərazilərdə (Şuşa rayonu istisna olmaqla) Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəliyinin və Füzuli Rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndələri və digər rəsmi şəxslər iştirak ediblər.

On August 18, the first migration caravan was sent from Gobu Park 3 residential complex of the Garadagh district of Baku to Fuzuli city.
23 families - 90 people temporarily settled in Baku, Sumgait and Absheron districts will now be able to return to their homeland.
Residents of Fuzuli expressed their gratitude to the President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, First Vice President Mehriban Aliyeva for being surrounded by comprehensive state care. They also expressed their gratitude to the brave Azerbaijani Army, and our soldiers and officers who liberated our lands from occupation.
The allocation of houses was determined through a draw adhering to established guidelines for providing new residences to internally displaced persons, ensuring fairness and transparency. Conducted on August 5 at the Repatriation Department of the State Committee, the draw involved 144 families (509 individuals). Considering family composition 51 were granted two-room apartments, 76 received three-room apartments, and 17 were provided with four-room apartments.
Representatives of the State Committee for Refugees and Internally Displaced Persons, the Special Representation of the President of the Republic of Azerbaijan in the territories of the Karabakh economic region (except Shusha district) liberated from occupation and the Executive power of Fuzuli district, as well as other officials, took part in the departure ceremony.