Baş nazirin müavini – Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov Qaradağ rayonunun Müşviqabad qəsəbəsində inşaat işlərinin gedişi ilə tanış olmuşdur.
Mətbuat xidmətinin məlumatı 12 May, 2012
Mayın 11-də Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov Qaradağ rayonunun Müşviqabad qəsəbəsində məcburi köşkün ailələri üçün inşa olunan yaşayış mənzillərindən ibarət məhəllənin tikinti işləri ilə tanış olmuşdur. 22 hektar ərazidə 1440 məcburi köçkün ailəsi üçün salınan məhəllədə 20 beşmərtəbəli yaşayış binası tikilir. Məhəllədə 1296 şagird yerlik məktəb, 140 çarpayılıq uşaq bağçası, kitabxana, klub, təcili yardım stansiyası, yanğın deposu, poçt binası da tikiləcəkdir. Məhəllə qaz, su, elektrik, mərkəzləşdirilmiş istilik sistemi ilə tam təchiz olunacaqdır. Tikintisinə 2 minədək işçinin cəlb olunduğu məhəllədə parkın, idman meydançasının salınması da nəzərdə tutulmuşdur. Əli Həsənov tikinti işlərini aparan şirkətlərin rəhbərləri ilə görüşmüş, ölkəmizdə məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı məlumat vermişdir. Bildirmişdir ki, cari ildə məcburi köçkünlər üçün nəzərdə tutulmuş vəsait 2,5 dəfə artırılmışdır. Hazırda Azərbaycanın ona yaxın rayonunda məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı tikinti işləri aparılmaqdadır. Baş nazirin müavini qeyd etmişdir ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin qaçqın və məcburi köçkünlərə olan diqqət və qayğısı hər zaman beynəlxalq qurumlar tərəfindən yüksək qiymətləndirilir. Azərbaycanda bir neçə dəfə səfərdə olan BMT-nin qaçqınlar üzrə ali komissarı Antonio Quterreş dövlətimizin başçısının bu istiqamətdə gördüyü işləri digər ölkələr üçün nümunə adlandırmışdır. Azərbaycanın əldə etdiyi uğurlardan danışan Əli Həsənov vurğulamışdır ki, BMT-nin İqtisadi və Sosial Şurasının qəbul etdiyi qərara əsasən aprelin 26-da Azərbaycan qurumun Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının İcraiyyə Komitəsinə üzv seçilmişdir. Bu, Azərbaycanın beynəlxalq miqyasda qazandığı nüfuzun daha bir göstəricisidir. Əli Həsənov qeyd etmişdir ki, Prezident İlham Əliyevin son doqquz ildə apardığı işlərin nəticəsi olaraq ölkəmiz dünyaya uğurla inteqrasiya edir. Azərbaycan artıq dünyada öz layiqli yerini tutmuşdur. Baş nazirin müavini məhəllədə tikinti işlərinin yüksək səviyyədə görülməsi ilə bağlı tapşırıqlarını vermişdir.

Deputy Prime Minister – chair of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Mr. Ali Hasanov became familiar with construction work process in Mushvigabad settlement, Garadagh district
12 MAY, 2012
On May 11, the Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic – chair of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Mr. Ali Hasanov became familiar with construction works of the estate including living spaces under construction for IDP family in Mushvigabad settlement, Garadagh district. 20 5-storied residential buildings are under construction at the estate built for 1440 IDP family in 22 hectare area. 1296-seat school, 140-bed kindergarten, library, club, emergency medical aid station, fire station, post office will also be constructed at the estate. The estate will be supplied with gas, water, electricity, centralized heating system. At the estate, being constructed by 2 thousand workers, park and sports ground are also intended to be built.
Ali Hasanov met with the heads of organizations carrying out construction works, gave them information about the activities fulfilled for improvement of housing and living conditions of IDPs in the country. He stated that funds intended for IDPs increased 2.5 times in the current year. Construction works in regard to improving living conditions of IDPs are being fulfilled in nearly ten regions of Azerbaijan at present.
The Deputy Prime Minister stated that attention and care of the President of Azerbaijan Republic Mr. Ilham Aliyev to refugees and IDPs is highly appreciated by the international organizations. UN High Commissioner for Refugees Antonio Guterres, who was on visit to Azerbaijan for several times, called the work done by the head of our state in this direction, example for other states.
Ali Hasanov, talking about the achievements of Azerbaijan, mentioned that according to the decision adopted by the UN Economic and Social Council, Azerbaijan was elected the member of UN High Commissioner for Refugees Executive Committee on April 26. This is one more point of influence gained by Azerbaijan on an international scale. Ali Hasanov mentioned that, as a result of the President Ilham Aliyev’s activities for the last nine years, our country successfully integrates into the world. Azerbaijan has already taken its worthy place in the world. The Deputy Prime Minister gave his instructions with regard to carrying out high level construction work at the estate.