Ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 89-cu ildönümünə həsr edilmiş tədbir keçirilmişdir.
03 May, 2012
Mayın 3-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı ilə Komitədə Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 89-cu ildönümü ilə əlaqədar Dövlətqaçqınkomun “Azərbaycan” qəzeti redaksiyası ilə birlikdə təşkil etdiyi “Heydər Əliyev və müasir Azərbaycan: qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli daim dövlətin diqqət mərkəzindədir” mövzusunda geniş tədbir keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikası Prezidenti Administrasiyasının, Nazirlər Kabinetinin məsul işçilərinin, məcburi köçkün rayonlarından seçilmiş Milli Məclis üzvlərinin, məcburi köçkün rayonlarının icra hakimiyyəti başçılarının, Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondunun rəhbərinin, BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbərinin, Dövlətqaçqınkomun məsul əməkdaşlarının qatıldığı tədbirin iştirakçıları əvvəlcə Baş nazirin müavini, Dövlətqaçqınkomun sədri Əli Həsənovun müşaiyəti ilə Komitənin foyesində Azərbaycan Respublikasının dövlət müstəqilliyinin bərpasının iyirminci ildönümü ilə əlaqədar Dövlətqaçqınkom tərəfindən hazırlanmış və ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin mərhələlli şəkildə həlli istiqamətində Azərbaycan dövlətinin həyata keçirdiyi çoxsaylı tədbirləri özündə əks etdirən ekspozisiya və foto-stendlə tanış olmuşlar.
Sonra ulu öndər Heydər Əliyevin Komitənin “Heydər Əliyev guşəsi”ndəki büstünün önünə güllər qoyulmuşdur.
Daha sonra ümummilli lider Heydər Əliyevin qaçqın və məcburi köçkünlərə qayğısından bəhs edən film nümayiş olunmuşdur.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov qeyd etmişdir ki, Azərbaycanın müstəqilliyinin əbədiliyini təmin edən, ömrünün mənasını canından artıq sevdiyi xalqına xidmətdə görən böyük ideoloq, ictimai-siyasi xadim, zəngin mənəviyyat daşıyıcısı, dünya siyasətçilərinin lideri, böyük dövlətçilik təcrübəsinə malik Heydər Əliyevin irsi və əməlləri Azərbaycan xalqının qəlbində müstəqilliyimizin əbədiyyət simvolu kimi daim yaşayacaq. Heydər Əliyev həqiqi mənada ideal şəxsiyyət idi. O, bütün varlığını, həyatını və hamı üçün örnək olan siyasi fəaliyyətinin mənasını xalqına xidmətdə görürdü.
İkinci dəfə siyasi hakimiyyətə qayıdışından sonra Ulu öndərin əsas fəaliyyətinin ölkəmizin bir saylı problemi ilə bağlı olduğunu diqqətə çatdıran Əli Həsənov bildirmişdir ki, o, dövlətimizin müstəqilliyinin möhkəmlənməsinə və əbədi olmasına çalışmaqla yanaşı, özünün və dövlətimizin bir nömrəli problemi elan etdiyi qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin aradan qaldırılması, onların ata-baba ocaqlarına dinc yolla qaytarılması, buna görə də Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin sülh yolu ilə aradan qaldırılması üçün bütün imkanlardan istifadə etmişdir. Əli Həsənov bu münaqişə nəticəsində məcburi köçkünə çevrilmiş insanlara Ulu öndərin münasibətindən danışaraq demişdir ki, Ermənistanın təcavüzü nəticəsində doğma ocaqlarından didərgin salınmış, dözülməz məhrumiyyətlərə düçar olmuş bir milyondan çox soydaşımızın qayğısı həmişə onun diqqət mərkəzində olmuşdur. Bunların nəticəsidir ki, Ümummilli liderin rəhbərliyi ilə 1993-2003-cü illərdə problemin sülh yolu ilə həlli istiqamətində ciddi səylər göstərilmiş, qaçqınların və məcburi köçkünlərin şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə fərman və sərəncamlar imzalanmış, sosial müdafiəsi ilə əlaqədar beynəlxalq normalara uyğun tam hüquqi baza yaradılmışdır.
Əli Həsənov çıxışında onu da bildirmişdir ki, Heydər Əliyev tərəfindən hazırlanmış milli dövlətçilik konsepsiyası bu gün böyük şəxsiyyətin mənəvi-siyasi irsinin layiqli varisi, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən yüksək dinamizmlə həyata keçirilir, ölkəmizin ardıcıl inkişafına təminat yaradan amillər ildən ilə möhkəmləndirilir. Qazanılan uğurlar qaçqın və məcburi köçkün düşmüş insanların həyatında da özünü açıq biruzə verir. Sonra qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat səviyyəsinin yaxşılaşdırılması istiqamətində görülən işlərdən danışan Baş nazirin müavini Əli Həsənov bildirmişdir ki, bu il ölkəmizdə 4178 mənzil tikilərək məcburi köçkünlərin istifadəsinə veriləcəkdir. Hazırda doqquz rayonda məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin daha da yaxşılaşdırılması üçün tikinti işləri aparılır.
Komitə sədri vurğulamışdır ki, 2000-ci illərin əvvəlində məcburi köçkünlərin 75 fazi yoxsulluq şəraitində yaşayırdısa, ötən il bu rəqəm 18 faizə enmişdir. Keçən il bir məcburi köçkünə xərclənən vəsaitin təxminən 900 ABŞ dolları olduğunu diqqətə çatdıran Əli Həsənov bu göstəricinin dünyanın heç bir münaqişəli nöqtəsində qeydə alınmadığını bildirmişdir.
Əli Həsənov onu da vurğulamışdır ki, Ulu Öndər dünya siyasətinin liderlərindən biri olmaqla həm də “Mən fəxr edirəm ki, azərbaycanlıyam!” deyən birinci böyük azərbaycanlıdır.
Sonra Azərbaycanın Şuşa şəhərinin erməni hərbi birləşmələri tərəfindən işğalının 20 ilinin tamam olduğunu bildirən Komitə sədri demişdir ki, Şuşasız Azərbaycan ola bilməz və aparılan məqsədyönlü siyasət nəticəsində bütün torpaqlarımız, o cümlədən Şuşa işğaldan azad ediləcək, orada abadlıq işləri aparılacaqdır.
Tədbirdə həmçinin akademik Ramiz Mehdiyevin rəhbərliyi ilə “Azərbaycan” qəzetinin redaksiyası tərəfindən hazırlanmış və Ulu Öndər Heydər Əliyevin əbədiyaşar xatirəsinə ithaf olunmuş “Azərbaycanlıların soyqırımı: tarixin qanlı salnaməsi” ikicildlik kitabı təqdim edilmişdir.
Tədbirdə Milli Məclisin üzvü, “Azərbaycan” qəzetinin baş redaktoru Bəxtiyar Sadıqov, Qubadlı RİH-nin başçısı Malik İsaqov, BMTQAK-ın Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Daq Siqurdson və Laçın rayonundan olan məcburi köçkün Əmirxan Zeynalov çıxış etmişdir. Çıxışlardan da belə qənaətə gəlinmişdir ki, Ulu Öndərin həyata keçirdiyi tədbirlərin 10 ildən sonraya, perspektivə hesablanmış işlər olduğu bu gün reallığa çevrilmişdir. Yığıncaqda ölkə rəhbərinin məqsədyönlü siyasəti sayəsində qaçqınların və məcburi köçkünlərin doğma ocaqlarına qayıdacaqlarına böyük inam ifadə olunmuşdur.

An event was held on the occasion of the 89th anniversary of Nationwide Leader Heydar Aliyev’s birth
03 MAY, 2012
An event on subject of “Heydar Aliyev and modern Azerbaijan: settlement of the problems of refugees and IDPs is always at the centre of attention of the government” arranged by the State Committee on Deals of Refugees together with editorial office of “Azərbaycan” (“Azerbaijan”) paper, related to the 89th anniversary of nationwide leader of Azerbaijan people Heydar Aliyev’s birth was held at the Committee on May 3, by organization of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs.
Executives of the Presidential Administration, the Cabinet of Ministers of Azerbaijan Republic, members of Milli Majlis elected from the IDP regions, heads of executive powers of the IDP regions, head of Social Development Fund of IDPs, Head of the representation of UN High Commissioner for Refugees in Azerbaijan, officers of the State Committee on Deals of Refugees took part in this event. The participants, accompanied by Ali Hasanov - Deputy Prime Minister, chair of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs, were at first introduced, at the foyer of the Committee, the exposition and photo-stands made by the State Committee on Deals of Refugees with regard to the twentieth anniversary of restoration of state independence of Azerbaijan Republic and reflecting numerous actions carried out by the government of Azerbaijan for solution of the problems of refugees and IDPs in the country.
Then flowers were put before the bust of Great Leader Heydar Aliyev in “Heydar Aliyev corner”. Besides, a film about the care of Great Leader Heydar Aliyev towards the refugees and IDPs was demonstrated.
Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, chair of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov, who made speech at the event, stated that heritage and activities of Heydar Aliyev, who ensured perpetuity of Azerbaijan’s independence, great ideologist approaching the sense of life as to serve to his people that he loved so much, public and political figure, bearer of rich spirituality, leader of world politicians, and who had great statehood experience, will always live in hearts of Azerbaijan people as symbol of immortality of our independence. Heydar Aliyev was really an ideal person. He understood his soul, life and political activity as to serve to his people.
Ali Hasanov brought to attention that after the second return of Great Leader to political power, his main activity concerned the primary problem of our state. He stated that together with trying to strengthen the independence of our state and for its being eternal, he used all opportunities to work out the problems of refugees and IDPs, to return them to their native lands through peace, and in this regard, to settle Armenian-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict peacefully. Ali Hasanov, speaking about the Great Leader’s attitude towards the people who became IDP as a result of the conflict, mentioned that the care of more than one million our cognates driven from their native lands, suffered intolerable privations as a result of Armenia’s aggression, was always at the centre of leader’s attention. That is why, serious efforts made for the solution of the problem through peace in 1993-2003, decrees and orders were signed to improve the condition of refugees and IDPs, complete legal framework related to social protection was created proper to international standards, under the guidance of Great Leader.
Ali Hasanov also stated that national statehood conception of Heydar Aliyev is now carried out by successor of his moral and political heritage - the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev in high dynamism, and factors ensuring the consistent development of our state are strengthened year by year. Achieved successes show themselves in lives of refugees and IDPs.
Then, Deputy Prime Minister Ali Hasanov, talking about the activities carried out for the improvement of living conditions of refugees and IDPs, stated that 4178 apartments would be built and put into operation of IDPs in the current year. Construction works are being implemented at present to improve housing and living conditions of IDPs in nine regions.
Chair of the Committee stressed that 75 percent of IDPs lived in poverty at early 2000, but this figure became 18 percent last year. Ali Hasanov brought to attention that means spent to IDPs was nearly 900 USD, and this result had not been recorded in any disputable part of the world.
In addition, Ali Hasanov noted that Great Leader, as one of the leaders of world policy, is the first Azerbaijani saying “I am proud of being an Azerbaijani!” Then Chair of the Committee mentioning the 20th year of the occupation of Shusha city by Armenian armed forces told, Azerbaijan could not exist without Shusha and lands would be released as a result of pursued purposeful policy, and improvement work would be fulfilled there after this.
Two-volume book “Genocide of Azerbaijanis: bloody chronicle of history” made by editorial office of “Azərbaycan” (“Azerbaijan”) paper and devoted to ever living memory of Great Leader Heydar Aliyev, was introduced at the event.
Member of Milli Majlis, chief editor of “Azərbaycan” (“Azerbaijan”) paper Bakhtiyar Sadigov, Head of Gubadli REP Malik Isagov, Head of representation of UNHCR in Azerbaijan Dag Sigurdson and an IDP of Lachin region Amirkhan Zeynalov made speech at the event.
Speeches made sure that activities carried out by Great Leader and accounted for 10 years later became reality nowadays. The meeting expressed deep belief for refugees and IDPs’ return to their native lands as a result of purposeful policy of the Head of our state.