Fransa Senatının üzvləri Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində olmuşlar.
07 Fevral, 2012
Fevralın 7-də Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri cənab Əli Həsənov ölkəmizdə səfərdə olan Fransa Senatının üzvü xanım Natali Qulenin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşmüşdür.
Görüşdə Əli Həsənov qonaqlara Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi, ermənilərin xalqımıza qarşı törətdikləri hadisələr barədə ətraflı məlumat vermişdir.Qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində dövlət tərəfindən görülən işlərdən danışan komitə sədri vurğulamışdır ki, ölkəmizdə son 20 ildə onların problemlərinin həllinə 4,6 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait sərf olunmuşdur. Bunun 2,6 milyard dolları büdcə, 1 milyard dolları Dövlət Neft Fondunun, 900 milyon dolları isə beynəlxalq humanitar təşkilatların vəsaitidir. Bundan əlavə, indiyədək ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 70 müasir qəsəbə salınmışdır.
Fransa Senatında qondarma “erməni soyqırımı”nın inkar edilməsinə görə cəza nəzərdə tutan qanunun qəbul olunmasına münasibət bildirən Əli Həsənov bu ədalətsiz qanunun qəbul olunmasına etiraz edən fransalı senatorlara minnətdarlığını bildirmişdir.
Ətraflı məlumata görə təşəkkürünü bildirən Fransa Senatının üzvü Natali Qule yenidən Azərbaycanda olmaqdan məmnunluğunu ifadə etmişdir.Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi nəticəsində doğma yurdlarından didərgin düşmüş qaçqın və məcburi köçkünlərin vəziyyətini yaxşı başa düşdüklərini vurğulayan N.Qule problemin tezliklə həll olunacağına və onların öz torpaqlarına qayıdacaqlarına inandığını bildirmişdir.
N.Qule Fransa Senatında qondarma “erməni soyqırımı” ilə bağlı qəbul olunmuş qanunun Konstitusiya Şurası tərəfindən ləğv ediləcəyinə də inandığını demişdir.
Görüşdə qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Sonda fransalı senatorlar 1988-1993-cü illərdə Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzünü əks etdirən xəritə ilə tanış olmuşlar.
Qonaqlara Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən bəhs edən filmin diski də təqdim edilmişdir.

Members of France Senate visited the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons
07 February, 2012
Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov met the delegation under the guidance of Natalie Guli, the member of the France Senate who visited our country, on February 7.
Ali Hasanov informed the guests in details about the history of Armenian-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict and the events committed by Armenians against our people, at the meeting.
The chair of the Committee talking about the work done by the government for improving housing conditions of refugees and IDPs stressed that $US 4.6 billion were spent in last 20 years to solve their problems. $US 2.6 billion of it belongs to the budget, $US 1 billion to State Oil Fund, and $US 900 mln to the international humanitarian organizations. Besides, 70 new settlements were made for refugees and IDPs in our country up to now. Ali Hasanov, stating his attitude towards the law adopted in France Senate providing punishment on denial of the false “Armenian genocide”, expressed his gratefulness to French senators who objected to the adoption of this unfair law. Natalie Guli, the member of the France Senate thanked for detailed information and expressed her gratitude for being in Azerbaijan again.
Natalie Guli, who stressed her understanding the states of refugees and IDPs driven out of their native land as a result of Armenian-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict, stated that she believed in solution of this problem soon and their returning to native lands.
N.Guli also stated her belief in Constitutional Council’s annulment of the law adopted in France Senate regarding the false “Armenian genocide”. Exchange of views was conducted at the meeting relating the issues causing mutual interest.
At the end, French senators were introduced to the chart reflecting military aggression of Armenia towards Azerbaijan in 1988-1993. A disc of film running about the Armenian-Azerbaijan, Nagorno Karabakh conflict was presented to the guests, as well.