Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Goranboyda 525 məcburi köçkün ailəsi üçün salınmış məhəllənin açılışında iştirak etmişdir
Mətbuat xidmətinin məlumatı 25 Yanvar, 2012
Azərbyacan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev yanvarın 21-də Goranboyda 525 məcburi köçkün ailəsi üçün inşa edilmiş beşmərtəbəli 9 yaşayış binasından ibarət məhəllənin açılışında iştirak etmişdir. Dövlətimizin başçısı əvvəlcə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirə abidəsini ziyarət edərək önünə gül dəstəsi qoydu. Sonra Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov Prezident İlham Əliyevə Naftalan şəhərində məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdıqları sanatoriyalardakı ağır şərait və Goranboyda məcburi köçkün ailələri üçün hündürmərtəbəli yaşayış binalarından ibarət məhəllənin baş planı və texniki-iqtisadi göstəriciləri barədə məlumat verdi. Qeyd edildi ki, buradakı mənzillər bir, iki, üç və dörd otaqlıdır. Məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması məqsədi ilə salınan bu məhəllədə bütün lazımi tədbirlər görülmüşdür. Mənzillərin elektrik, istilik və su ilə təchizatı yüksək səviyyədə həyata keçirilmişdir. Bildirildi ki, ümumiyyətlə, Goranboy rayonu ərazisində indiyədək 2 min 150 ailə, o cümlədən 208 daimi məskunlaşmamış qaçqın və 1942 məcburi köçkün ailəsi üçün 6 qəsəbə və 690 mənzilli beşmərtəbəli 12 binadan ibarət bir məhəllə salınmışdır. Prezident İlham Əliyev Xocalı rayonundan məcburi köçkün Qədim Sadıqovun mənzilində oldu. Mənzildə yaradılan şəraitlə yaxından tanış olan dövlətimizin başçısı məcburi köşkün ailəsi ilə söhbət etdi. Prezident İlham ƏLİYEV: Necəsiniz, nə var nə yox? Qədim Sadıqov: Çox sağ olun. Prezident İlham ƏLİYEV: Razısınız? Qədim Sadıqovun həyat yoldaşı: Çox razıyıq. Sağ olun, minnətdarıq. Prezident İlham ƏLİYEV: Siz Naftalanda yaşayırdınız? Qədim Sadıqov: Bəli, “Goran” sanatoriyasında. Qədim Sadıqovun həyat yoldaşı: Çox pis vəziyyətdə yaşamışıq. Prezident İlham ƏLİYEV: Şəkilləri gördüm. Qədim Sadıqovun həyat yoldaşı: Bizi bu cür gözəl evlə təmin etdiyinizə görə Sizə minnətdarıq. Prezident İlham ƏLİYEV: Naftalanda neçə il yaşamısınız? Qədim Sadıqov: 20 ildir Naftalan şəhərində yaşayırdıq. Çox pis vəziyyətdə yaşayırdıq. Prezident İlham ƏLİYEV: O vaxt orada bütün sanatoriyalar pis vəziyyətdə idi. Şərait çox pis idi. İndi gözəl mənziliniz vardır. Bütün şərait yaradılmışdır. Burada rahat yaşamaq olar. Qədim Sadıqov: Çox sağ olun, Sizin sayənizdə. Əli HƏSƏNOV: Bu ailə çox böyük faciələr yaşayıb. Xanımın atası, anası Xocalıdan çıxanda həlak olublar. Bir nəsildən 28 nəfər şəhid olub. Ümumiyyətlə orada elə bir ailə yoxdur ki, itkisi olmasın. Prezident İlham ƏLİYEV: Burada gözəl şərait yaradılıb. Qədim Sadıqov: Hörmətli cənab Prezident! Bizə yaratdığınız bu gözəl şəraitə görə Sizə ailəmiz adından minnətdarlığımızı bildiririk. Çox sağ olun. Prezident İlham ƏLİYEV: Sağ olun. Burada rahat yaşayın. Burada yaşamaq üçün hər cür şərait, uşaqlar üçün musiqi məktəbi vardır. Ancaq torpaqlarımız işğaldan azad olandan sonra əvvəlki yerdə daha da gözəl evlər tikəcəyik. Əlbəttə, bir halda ki, burada belə gözəl evlər tikirik, Xocalını, Şuşanı mütləq yenidən quracağıq. Sonra Azərbaycan Respublikasının Prezidenti məhəllədə inşa olunmuş Xocalı şəhər 1 nömrəli musiqi məktəbində yaradılmış şəraitlə tanış oldu. Prezident İlham Əliyev məktəbin zalında Xocalı rayonundan olan məcburi köçkünlərin ifasında musiqi nömrələrini dinlədi, onlarla xatirə şəkli çəkdirdi. Daha sonra dövlətimizin başçısı yeni məhəllənin sakinləri və rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə görüşdü. Azərbaycan Prezidenti İlham ƏLİYEV mərasim iştirakçılarını salamlayaraq dedi: - Sizi təbrik edirəm. Burada doğrudan da gözəl şəhərcik yaradılmışdır. Düz bir il bundan əvvəl burada birinci evlər istifadəyə verilmişdir. O vaxt da gəlmişdim, bu layihələrlə də tanış olmuşdum. O vaxt tikinti gedirdi və mənə məruzə edildi ki, burada gözəl beşmərtəbəli evlərdən ibarət bir şəhərcik tikiləcəkdir. Bu gün evlər hazırdır və siz artıq bu evlərə köçməyə başlayırsınız. Şərait də yaxşıdır, yəni, artıq bu bir standartdır. Bu standart həmişə gözlənilir - yaraşıqlı, işıqlı, gözəl evlər. Sizin əvvəlki yaşayış yeriniz o qədər də uyğun deyildi. Orada göstərilən fotoşəkillərdən görünür. Naftalan şəhərində, köhnə sanatoriyalarda məskunlaşmışdınız. Orada vəziyyət çox ağır idi. Burada isə vəziyyət müqayisəedilməz dərəcədə fərqlidir. Bütün şərait var, gözəl, yaraşıqlı musiqi məktəbi, orta məktəb, uşaq bağçası. Burada bütün infrastruktur yaradılıbdır. Yəni, yaşamaq üçün bütün şərait vardır. Goranboy rayonunda artıq belə layihələrin sayı artmaqdadır. Mən yaxşı xatırlayıram, 2002-ci ildə ulu öndər Aşağı Ağcakənd kəndində yeni salınmış qəsəbənin açılışında iştirak etmişdir. Mən də iştirak edirdim, Əli müəllim də. Yadımdadır, biz dayanmışdıq, ulu öndər ürək sözlərini deyirdi. Bu, birinci belə addım idi. Birinci və çox önəmli! Çünki Aşağı Ağcakənd yaşayış məntəqəsi qədim Azərbaycan torpağıdır, həmişə də Azərbaycan torpağı olmuşdur. Tarixən də Azərbaycan torpağıdır və orada Ermənistandan köçən qaçqınları və Xocalı köçkünlərini yerləşdirmək doğrudan da böyük bir hadisə idi. O vaxtdan bu günə qədər biz bu sahədə ulu öndərin yolu ilə gedirik. Onun tövsiyələrini yerinə yetiririk, onun vəsiyyətinə sadiqik. Artıq beşinci ildir ki, bir dənə də olsun çadır şəhərciyi yoxdur. Biz 2007-ci ildə sonuncunu ləğv etdik. Gözəl binalar tikilir, qəsəbələr salınır, 70-dən yuxarı qəsəbə salınmışdır. On minlərlə köçkün gözəl şəraitlə təmin edilmişdir. O cümlədən, yenə də deyirəm, Goranboy rayonunda belə tədbirlərin sayı çoxdur. Keçən il, düz bir il bundan əvvəl, fevral ayında burada idim. 2009-cu ildə Veyisli kəndində buna oxşar tədbirdə iştirak etmişəm. Bu gün də sizinlə birlikdəyəm. Bir ay bundan əvvəl - dekabr ayında biz Ağcabədi rayonunda gözəl şəhərciyin açılışında iştirak etmişik. Yəni, bu proses sürətlə gedir. Bu proses çox geniş vüsət alır. Bir neçə gün bundan əvvəl Nazirlər Kabinetinin toplantısında mən qarşıya vəzifə qoydum ki, bu gün bu məqsədlər üçün nəzərdə tutduğumuz məbləğin üstünə əlavə vəsait ayırmalıyıq, 110 milyon manat nəzərdə tutulmuşdur. Mən Nazirlər Kabinetinə tapşırıq verdim ki, bu məbləği 2-3 dəfə artıraq və artıq məsələ müzakirə edildi. Bu il tikintilərə 300 milyon manat sərf ediləcəkdir. Yəni, bu vəsaitlə 14 minə qədər köçkün gözəl evlərə, qəsəbələrə köçürüləcəkdir. Bu, doğrudan da böyük təşəbbüslərdir. Düzdür, böyük vəsait tələb edir. Ancaq indi Azərbaycan güclü dövlətdir. Biz güclü iqtisadiyyat yaratmışıq. Maliyyə vəziyyətimiz də yaxşılaşır. Ölkə qarşısında duran ən vacib məsələ hansıdır?! Mən bunu dəfələrlə demişəm, bir daha demək istəyirəm, ən vacib məsələ köçkünləri normal evlərlə, mənzillərlə təmin etməkdir. Hər bir sahə prioritetdir. Əgər iqtisadiyyat inkişaf etməsə, maddi imkanlarımız da olmayacaq. Ancaq, maddi imkanları hansı istiqamətə yönəltmək əlbəttə ki, dövlətin siyasətindən asılıdır. Bizim siyasətimiz isə çox açıqdır, aydındır, birmənalıdır. Bu siyasətin mərkəzində Azərbaycan vətəndaşı dayanır. Azərbaycan vətəndaşı bizim bütün işlərimizin təkanverici amilidir. Hər şey insanlar üçündür. Hər şey ən ağır vəziyyətdə yaşayanlar üçündür. Bizdə ən ağır vəziyyətdə köçkünlər yaşayır. Nazirlər Kabinetinin toplantısında çıxışında Əli müəllim qeyd etdi ki, köçkünlərin arasında yoxsulluq 74 faizdən 18 faizə düşmüşdür. Çox yaxşı göstəricidir, ancaq yenə də çoxdur. Çünki ölkə üzrə bu göstərici 8 faizdən aşağıdır. Biz həm evlərin tikintisi, həm köçkünlərin məşğulluğunun artırılması istiqamətində daha da böyük addımlar atmalıyıq, atacağıq və əminəm ki, yoxsulluq daha da aşağı düşəcəkdir. Əlbəttə, siz yaxşı bilirsiniz ki, köçkünlər bütün kommunal ödənişlərdən azaddırlar. Bu, bizim dövlət siyasətimizdir. Bu siyasət davam etdirilməlidir. Torpaqlarımız işğalçılardan azad olandan sonra gözəl evləri həmin torpaqlarda tikəcəyik. Ondan sonra orada iş yerləri də, infrastruktur da yaradılacaqdır. Əlbəttə ki, o vaxt bu güzəştlərə ehtiyac qalmayacaqdır. Amma nə qədər ki, siz müvəqqəti yaşayış yerlərində yaşayırsınız, bu güzəştlər olmalıdır. Mən bu gün buraya gəlməmişdən əvvəl təmas xəttində olmuşam, əsgərlərlə, zabitlərlə görüşmüşəm. Təmas xətti düz Dağlıq Qarabağın, keçmiş muxtar vilayətin hüdudlarında yerləşir. Çox şadam ki, hərbçilərdə ruh yüksəkliyi yaxşı səviyyədədir, döyüş qabiliyyəti, yeni texnika, silahlar, sursatlar, təminat yüksək səviyyədədir. Qarşı tərəfə baxarkən bir daha əmin oldum, bir daha fikirləşdim ki, biz mütləq o torpaqlara qayıdacağıq. Başqa cür ola da bilməz. Bu inam getdikcə artır. Mən buna ürəkdən inanıram və istəyirəm ki, hər bir vətəndaş buna inansın. Biz qayıdacağıq və qayıtmaq üçün nə lazımdır onu edirik. Həm danışıqlar aparırıq, həm iqtisadiyyatımızı gücləndiririk, siyasi təşəbbüslərlə çıxış edirik, hərbi gücümüzü artırırıq. Bütün bu amillər Azərbaycanın üstünlüyünü göstərir. Vaxt gələcək bu üstünlük reallığa çevriləcək, həyatda öz əksini tapacaqdır. Çünki Dağlıq Qarabağ daxil olmaqla hazırda işğalda olan bütün ərazilər dədə-baba torpaqlarımızdır. Bizim vətəndaşlar bu torpaqlara qayıtmalıdırlar, qayıdacaqlar. Əsrlər boyu o torpaqlarda biz yaşamışıq, biz də yaşayacağıq. Sadəcə olaraq mən istəyirəm ki, bunu tezliklə edək. Biz bütün səyləri buna yönəldirik. Əfsuslar olsun ki, bu, hələ mümkün deyildir. Ancaq məndə zərrə qədər şübhə yoxdur ki, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa edəcəkdir. Ancaq hələ ki, bu mümkün deyildir. Sizin üçün belə gözəl evlər tikilir. Bir daha demək istəyirəm ki, - mən demək olar hər dəfə köçkünlərlə görüşəndə bunu qeyd edirəm, - bu, müvəqqəti yaşayış yeridir. Yaxşı yerdir, ancaq müvəqqətidir. Bundan da gözəl evlər tikiləcəkdir. O cümlədən Xocalıda, Kəlbəcərdə, Laçında və bütün başqa torpaqlarda. Biz 2012-ci ili bu gözəl tədbirlə başlayırıq. Bu gün, eyni zamanda, Gəncədə ölkəmizin inkişafı üçün çox vacib olan böyük alüminium zavodunun və digər obyektlərin açılışını qeyd etdik. Mən çox şadam ki, biz 2012-ci ili məhz bu gözəl tədbirlərdən başlayırıq. Nəzərə alsaq ki, bu il bu məqsədlər üçün, yəni, köçkünlərin yaşayış səviyyəsinin yaxşılaşdırılması üçün rekord məbləğ ayrılacaq, belə görüşlər, belə tədbirlər çox olacaqdır. Sonda xatirə şəkli çəkdirildi.

The President of the Azerbaijan Republic mr. Ilham Aliyev had participated in the opening of the new built block for 525 internally displaced persons families in Goranboy.
25 January, 2012
The president of Azerbaijan Republic mr. Ilham Aliyev had participated in the opening of the new built block consisting of 9 fife-storey buildings in January 21 in Goranboy. At first, President visited the memorial monument after Khocaly victims and put flowers in front of the monument. Then the deputy of Prime Minister, the chairman of the State Committee for Refugees and IDPs mr. Ali Hasanov gave information to president about hard conditions of the internally displaced persons temporarily settled in sanatoriums in Naftalan, master plan and technical-economic indicators of block including milti-storied buildings in Goranboy. It was noted that the flats consist of 1,2,3 rooms. In order to improve the the housing conditions of internally displaced persons it was done all necessary measures in this block. It was carried out in high-level the equipment with electric, heat and water. Ali Hasanov stressed that, generally, it had been built 6 settlement for 2150 families, also 208 permanently non-settled refugees and 1942 internally displaced persons families and one block including 12 buildings consisting of 690 flats till today.
President Ilham Aliyev was in the flat of the internally displaced person from Khocaly Gadim Sadiqov. President acquinted with conditions in the flat and talked with his family.
President Ilham Aliyev visited the flat of Gadim Sadigov, an internally displaced person from the District of Khojaly. He got acquainted with the conditions created in the flat and talked to the members of the internally displaced family.
Ilham Aliyev: “How are you, how do you live?”
Gadim Sadigov: “Thank you very much, Mr. President, we are well.”
Ilham Aliyev: “Are you pleased with the conditions here?”
Gadim Sadigov’s wife: “Thank you, Mr. President, everything is all right. We are very much pleased with the conditions here.”
Ilham Aliyev: “Did you live in Naftalan?”
Gadim Sadigov: “Yes, we did, in the sanatorium of “Goran.”
Gadim Sadigov’s wife: “We lived there in very critical conditions.”
Ilham Aliyev: “I saw the photos taken there.”
Gadim Sadigov’s wife: “We are grateful to you for providing us with such a beautiful apartment.”
Ilham Aliyev: “For how many years have you been living in Naftalan?”
Gadim Sadigov: “We have been living there for 20 years in very intolerable conditions.”
Ilham Aliyev: “Then all the sanatoriums there were in very poor state. Conditions there were very undesirable.
Now you have very fine apartments with all necessary conditions. It is possible to live here comfortably.”
Gadim Sadigov: “Thank you, Mr. President; it is all owing to you.”
Ali Hasanov: “This family has suffered very great tragedies. The mother and father of this lady perished when they escaped from Khojaly. There are 28 martyrs in this family. In general, there is not a single family which has not given losses.”
Ilham Aliyev: “You have good living conditions here.”
Gadim Sadigov: “Mr. President, I express my gratitude to you on behalf of my family for the conditions created here for us. Thank you very much!”
Ilham Aliyev: “Thank you. Live here comfortably. You have all conditions here; there is a music school for the children here. When our lands are liberated, we shall build much finer houses there. Of course, if we are able to build such beautiful houses here, then we shall return Shusha and Khojaly and rebuild them.”
Then the Azerbaijani President got acquainted with the conditions created in Music School One of Khojaly built in the new residential quarter.
There were photo-stands in the foyer of the school reflecting the meetings of the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev with the internally displaced persons from Khojaly. There was also a corner with photo-stands titled “The Tragedy of Khojaly – the Memory of Gene of the People.” There were also photo-corners reflecting the care and attention of the national leader of Azerbaijan Heydar Aliyev and President Ilham Aliyev to the development of culture in Azerbaijan, as well as large-scale projects on education implemented into life by the first lady of Azerbaijan, president of Heydar Aliyev Foundation Mehriban khanum Aliyeva.
It was informed that there are classes of tar, accordion, tambourine and fortepiano there. The school has all conditions for better assimilation of music by pupils.
President Ilham Aliyev listened to music performed by the internally displaced children from Khojaly and had his photo taken with them for memory.
Then the Azerbaijani President met the residents of the new quarter and the representatives of the public of the district.
The Azerbaijani President Ilham Aliyev greeted the participants of the ceremony and said:
“I congratulate you. A really beautiful small town has emerged here. The first houses here were given to the residents a year ago. I came here then and also got acquainted with the projects of these houses. The construction works were going on then, I was reported that a beautiful small town consisting of five-story houses will be built here. Today those houses are ready and you are making preparations for moving into them. They have all necessary conditions for living in them, it is already a standard. This standard is observed all the time. The houses are beautiful and light. Your former residences were not so comfortable. It is seen from the photos there. You were in Naftalan, in the old sanatorium. The situation was very grave there. But here it is incomparably different. You have all conditions here: a beautiful music school, a secondary school, a kindergarten. The entire infrastructure has been created here. That is, there are all conditions for living here.
The number of such projects is already increasing in the district of Goranboy. I remember well that in 2002 our national leader Heydar Aliyev took part in the opening of the new settlement in the village of Lower Aghjakand. I was there, too. So was Mr. Ali Hasanov.
I remember, we were standing there and Heydar Aliyev was speaking heartily and we were listening. It was the first such step. It was the first and very important! Because the Lower Aghjakand is the ancestral Azerbaijani territory, it has been the Azerbaijani territory all the time. It is historically an Azerbaijani territory; it was a great event to settle there the Azerbaijani refugees from Armenia and internally displaced persons from Khojaly.
Since then we have been pursuing the road of our national leader. We have been fulfilling his recommendations; we are devoted to his behest. It is already five years that we have not left a single tent camp in Azerbaijan. In 2007 we liquidated the last tent camp. We are building beautiful houses, settlements; we have already built over 70 settlements. Tens of thousands of internally displaced persons have been provided with houses having all necessary conditions, including, I say it again, in the district of Goranboy the number of such things is great. Last year, just a year ago, in February I was here. In 2009 I took part in an identical event in the village of Veysli. Today again I am together with you.
A month ago, in December, I took part in the opening of a beautiful settlement in the district of Aghjabadi. That is, this process is going on speedily. This process is acquiring a large scale. Several days ago I laid such an objective at the sitting of the Cabinet of Ministers: to fulfil these objectives we are to allocate additional finances to those which have already been allocated, it id 110 million manats. I charged the Cabinet of Ministers to increase this sum twice or thrice. We have already discussed this issue. This year 300 million manats will be spent on the construction works, that is, on the account of these finances about 14 0000 internally displaced persons will move to comfortable houses and settlements.
It is really a great initiative. It is also true that it demands a huge amount of finances. But Azerbaijan is now strong, powerful; we have created a strong economy. The financial condition of the country is also improving. What is the most important objective facing the country?! I have said it not once and want to utter it again: it is to provide the internally displaced persons with normal houses and apartments.
All the spheres in the country are our priorities. If the economy does not develop, we shall be deprived of finances. But the directions, to which we are to direct our finances, will, of course, depend on the policy of the government. Our policy is open, clear and unequivocal. The Azerbaijani citizen is in the focus of this policy. The Azerbaijani citizen is the driving force, the leading factor of all our activities. Everything is for the people. Everything is for those who live in critical conditions. And those who live in most critical conditions are the internally displaced persons. In his speech at the meeting of the Cabinet of Ministers Mr. Ali Hasanov said that the level of poverty among the internally displaced persons has declined from 74 per cent to 18 per cent. It is a very good indicator, but it is still high, because the indicator of the country in it is below 8 per cent. We must take much larger steps in the direction of building houses, we shall do it, and I am sure that the level of poverty will decline much more.
Of course, you know that the internally displaced persons are free from the payment for the communal services. It is the policy of our government. This policy must be continued. After the liberation of our lands we shall build the most beautiful houses there. Then both jobs and infrastructure will be created there. Then there will not be any need for these concessions. But unless you live in temporary residences, temporary locations, you must have these additional concessions.
Before coming here today I was in the contact line of the troops, met the soldiers and officers. The contact line is just in the border of NagornoKarabakh, in the border of the former autonomous province. I am very glad that the militaries are in high spirits. The fighting efficiency, new war machinery, weapons and ammunition, supply of necessaries are on a high level. When I looked at the opposite side, I became sure once more and thought that we shall return to those lands without fail.
It cannot be otherwise. My confidence in it grows day by day. I believe in it cordially and I want each Azerbaijani citizen believe it. We shall return to our lands and we do everything for it. We hold negotiations and at the same time strengthen our economy, advance political initiatives, increase our military potential.
All this factors demonstrate the superiority of Azerbaijan. Time will come and this superiority will turn into reality and find its reflection in life, because all the occupied lands, including NagornoKarabakh, are ancestral Azerbaijani lands. Our citizens must return home and will return without fail. We have lived there for centuries, shall live there again. But I simply want to do it soon. We direct all our efforts to it. Unfortunately, it is impossible yet. But I do not doubt a particle that Azerbaijan will restore its territorial integrity. But it is not possible yet. Such beautiful houses are being built for you. I want to say once more that it is a temporary residence, temporary location; I say it each time when I meet the internally displaced persons. It is a good location, a good sight, but it is temporary. Much more beautiful houses will be built there, including Khojaly, Kalbajar, Lachin and our other lands.
We begin 2012 with such a gladdening event. Today we celebrated the opening of the aluminium plant in Ganja, which is very important for the development of our country, and other objects at the same time. I am very glad that we begin 2012 with such good events. If we take into account that this year we shall allocate a record amount of finances for these purposes, that is, for improving the living conditions of the internally displaced persons, then we shall have many such events, such celebrations.”