Avropa parlamentinin deputatı: Bu, təkcə köçkünlərin problemi deyil, həm də bizim hamımızın, insanlığın problemidir
Mətbuat xidmətinin məlumatı 29 Noyabr, 2011
2011-ci il 28 noyabr tarixdə Avropa Parlamentinin Xarici Əlaqələr Komitəsinin üzvü İvo Vayql Ağdam rayonu ərazisinə səfər etmişdir.Qonaq əvvəlcə rayon icra hakimiyyətinin başçısı Nizami Sadıqovla görüşmüşdür. Rayon icra hakimiyyətində keçirilən görüşdə ilk tanışlıqdan sonra Ağdam məktəblilərinin birləşmiş xor kollektivinin ifasında «Bu kənd mənim kəndimdir» video çarx nümayiş etdirilmişdir. Sonra N.Sadıqov Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü, bu münaqişə nəticəsində doğma yurd-yuvalarından didərgin düşmüş insanların problemləri barədə qonağa ətraflı məlumat vermişdir. Bildirmişdir ki, Ağdam rayonu 1993-cü ildə işğal olunmuşdur. Rayonun 180 min əhalisindən 50 mini Bakıda, 90 min nəfəri Ağdamın işğal olunmayan ərazisində, qalanları isə respublikamızın 62 rayonunda məskunlaşmışlar. Qeyd olunmuşdur ki, Azərbaycan dövləti öz imkanları hesabına qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində genişmiqyaslı tədbirlər həyata keçirmişdir. Təkcə Ağdamda məcburi köçkünlər üçün müasir tipli 17 qəsəbə salınmışdır. Sonra Avropa Parlamentinin deputatı 2010-cu ilin noyabrında Quzanlı kəndi ərazisində məcburi köçkünlərin istifadəsinə verilmiş yeni qəsəbəyə gələrək burada yaradılmış şəraitlə tanış oldu. Quzanlı qəsəbəsindəki 18 saylı məktəbə gələn qonaq məktəbin girəcəyində Ağdam rayonunun işğaldan əvvəlki vəziyyətini əks etdirən fotoguşəyə baxdı. Ona bir daha erməni işğalı nəticəsində məcburi köçkünlərin üzləşdikləri çətinliklər barədə məlumat verilmişdir. Bildirilmişdir ki, ərazisinin 73 faizi hələ də düşmən tapdağı altında olan Ağdam rayonu 6 min şəhid vermişdir. Sonra məktəblə, burada təhsil alan şagirdlərin təlim-tərbiyəsi üçün yaradılmış hərtərəfli şəraitlə tanış olan Avropa Parlamentinin deputatına məlumat verilmişdir ki, bu məktəbdə tədrisin yüksək səviyyədə təşkili üçün dövlət tərəfindən hərtərəfli şərait yaradılmış, məktəb texniki və əyani vəsaitlərlə təchiz edilmişdir. Məktəbin iclas zalında pedaqoji kollektivin və qəsəbə ictimaiyyətinin nümayəndələri ilə keçirilən görüşdə qonaq onlara səfərinin məqsədini açıqlamaqla yanaşı, həmçinin onu da bildirmişdir ki, mən problemlə yaxından tanışam. Avropa Parlamentində deputat kimi fəaliyyət göstərdiyim ilk günlərdən Azərbaycanın haqq işinin qalib gəlməsində maraqlı olmuşam. Bu məsələdə beynəlxalq hüquq normalarına hörmətlə yanaşılmalıdır. Çünki Dağlıq Qarabağ Azərbaycanın tərkib hissəsidir. AP-də də sizi, bütün bunları başa düşən insanlar var. Bu gün məcburi köçkün şəraitində yaşayan bütün insanlar doğma torpaqlarına qayıtmalıdır və məsələ beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həll olunmalıdır. Görüşdən sonra qonaq I qrup əlil Fəxrəddin Rəhimovun mənzilinə baş çəkmiş, onların həyat şəraiti ilə tanış olmuşdur. F.Rəhimov söhbət zamanı dövlətimizin başçısının qaçqın və məcburi köçkünlərə göstərdiyi yüksək diqqət və qayğıdan bəhs etmiş, ən böyük arzularının öz evlərinə qayıtmaq olduğunu bildirmişdir. Yekunda səfərlə, münaqişə ilə bağlı təəssüratlarını bölüşən İvo Vayql bildirdi ki, bütün dünya Ermənistanın Azərbaycan torpaqlarını işğal etdiyini bilir: «Bu qəsəbədə məskunlaşan, həmçinin köçkün həyatı yaşayan başqa insanların hamısının öz doğma yurd-yuvalarına qayıtmaları labüddür. Bu, təkcə köçkünlərin problemi deyil, həm də bizim hamımızın, insanlığın problemidir. Ona görə də bu insanların doğma ocaqlarına qaytarılmasına nail olunmalıdır. Mən bu gün bir daha şahidi oldum ki, Azərbaycan dövləti bu insanların həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün necə böyük səylər göstərib. Əminəm ki, mənim də üzvü olduğum AP bu münaqişənin həllində daha aktiv rol oynayacaq və Aİ problemin həllində daha böyük rol oynaya bilər. Biz mütləq köçkün düşmüş insanların taleyini daim nəzərdən keçirməliyik. Çünki onlar zor gücünə doğma torpaqlarından qovulublar və o yerlərə qayıtmağı bu gün də ən böyük nisgil kimi ürəklərində gəzdirirlər. Bunlara isə son qoyulmalıdır». Avropalı deputat sonda bir daha qeyd etmişdir ki, biz bu problemin Azərbaycanın ərazi bütövlüyü çərçivəsində həllinin tərəfdarıyıq. Bugünkü səfərim zamanı bu problemin mahiyyəti ilə yerində daha yaxından tanış oldum. Çox təəssüf edirəm ki, Azərbaycan böyük geosiyasi oyunların qurbanına çevrilmişdir. Avropa İttifaqı öz gücünü ortaya qoyaraq bu məsələnin ədalətli həllini dəstəkləməlidir.

The deputy of European parliament: This is not only the problem of displeaced persons, this is also all ours and humanities problem.
29 November, 2011
On november 28, 2011 the member of the committee of relation of European Parliament Ivo Vayql paid a visit to Agdam region. At first, he met with the leader of executive power Nizami Sadigov. After meeting and first acquaintance the collective chorus of Agdam᾽s schoolchildren showed their video material named \"This is my village\". Then Nizami Sadigov gave a more information about Armenian military aggression to Azerbaijan and problems of displeaced persons. He also stressed that Agdam was occupied in 1993. There were 180 thousands polulations in the region, 50 thousands of them was settled in Baku, 90 thousands in nonoccupied areas., 62 thousands in other regions of republic.
It was noted that Azerbaijan state had implemented the large-scaled measures in the directins of improvement of living conditions of refugees and displeaced persons. Only in Agdam was built 17 modern settlements for displeaced persons. Then the deputy came to the new settlement in Guzanli and acquainted with condition of displeaced persons. Coming to the school number 18 the representative looked at the photocorner demonstrating of the former situations of Agdam region. He was again informed about the diffucielties of displeaced after aggression. He was announced that the 73% of Agdam lands had been occupied and it had given 6 thousands marturs. Then the deputy got acquainted with the conditions created for trainig-upbringing of the pupils and he was informed that for the high level of education in this school it was created comprehensive conditions by state and school had been supplied with techical and visual aids. In the meeting wiht pedagogical collective and settlement community in the school\'s meeting hall the representative explained his visit\'s aim and expressed that he was acquainted with this problem closely. I was always in side of Azerbaijan from the first days of my being deputy at European parliament. It must be treated with respect to the norms of international law. Because the Upper Karabag is the part of Azerbaijan.And The European Parliament understands it. The people living as displeaced persons have to return to their native lands and problem must be solved within the framework of international law. After meeting the representative visited Faxraddin Rahimov, the first group of disabled , in his home and acquaiunted with his life conditions. During the meeting F. Rahimov talked to the representative about president\'s care and attention to the refugees and displeaced persons and expressed that returning to native land is his greatest wish. In the end Ivo Vaygl noted that the whole wordl knows that Armenia has occupied Azerbaijan lands. The returning of people settled in this settlement is very inevitable. This is not only the problem of displeaced persons, this is also all ours and humanities problem. So it must be achieved their return to their native lands. Today I again witnesed that Azerbaijan state had made great efforts in the way of improvement of people life conditions. I am sure that EP will play activ role in solving of the problem and The European Union also can play a more important role. We always have to view displeaced persons\'s fates. Because they have been dismissed by force and it is their greatest sad. It must be put an end to these.
In the end the european deputy noted that we support the solving of problem within the framework of territorial integrity of Azerbaijan . During my visit I had cloesly acquainted with this problem. I am so regret that Azerbaijan has became a sacrifice of great geopolitical games. EU has to support the just solition of this problem