Dövlətqaçqınkomun kollegiya iclasında cari ilin doqquz ayının yekunları müzakirə edilmişdir
Oktyabrın 26-da Baş nazirin müavini – Dövlətqaçqınkomun sədri cənab Əli Həsənovun sədrliyi ilə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin cari ilin ötən doqquz ayının yekunlarına həsr edilmiş kollegiya iclası keçirilmişdir.
Kollegiya iclasının gündəliyinə daxil edilmiş məsələlərin müzakirəsinə keçməzdən əvvəl Azərbaycanın BMT Təhlükəsizlik Şurasının qeyri-daimi üzvlüyünə seçilməsi münasibətilə iştirakçıları təbrik edən Ə.Həsənov bu hadisəni dövlətimizin başçısının çevik və praqmatik xarici siyasətinin nəticəsi, Azərbaycan dövlətinin böyük qələbəsi, Azərbaycanın gənc dövlət olaraq dünyanın ən mötəbər təşkilatına üzv seçilməsini dövlətimizin həyata keçirdiyi siyasətə dünyada verilən qiymətin bariz nümunəsi kimi dəyərləndirmişdir. BMT üzvü olan 193 ölkədən 155-nin Azərbaycana səs verməsini ölkəmizin beynəlxalq nüfuzundan xəbər verdiyini diqqətə çatdıran natiq qeyd etmişdir ki, cənab Prezidentin bu münasibətlə bəyanatında da deyildiyi kimi, Azərbaycan 20 il ərzində özünü müstəqil ölkə kimi təsdiq edə bilmişdir. Bu qələbə Azərbaycan xalqının, Azərbaycan dövlətinin qələbəsidir. Azərbaycanın dövlət başçısının siyasətinin təntənəsidir.
Öz fəaliyyətlərini dövlətimizin başçısının sərəncamları ilə təsdiq edilmiş «Qaçqınların və məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması və məşğulluğunun artırılması üzrə» Dövlət Proqramına və ona edilmsiş Əlavələrə, həmçinin digər müvafiq sərəncamlara uyğun quran kollektivin kollegiya iclasında qeyd olunmuşdur ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq sərəncamının icrası ilə əlaqədar ötən müddət ərzində Naftalan Sanatoriya – Kurort Birliyinin sanatoriyalarında müvəqqəti məskunlaşmış 688 məcburi köçkün ailəsinin mənzil-məişət şəraitlərini yaxşılaşdırmaq məqsədilə Goranboy rayonu ərazisində ayrılmış torpaq sahəsində ilkin mərhələdə «Qarabağ» sanatoriyasında məskunlaşmış 165 ailə üçün 3 ədəd beşmərtəbəli yaşayış binası tikilib istifadəyə verilmiş, fevral ayının 10-da cənab Prezident də həmin binaların açılışında iştirak etmişdir. Burada eyni zamanda bütün kommunikasiya, sosial-texniki infrastrukturlarla yanaşı, 360 şagirdlik məktəb, 50 yerlik uşaq bağçası da məcburi köçkünlərin istifadəsinə verilmişdir.
Hazırda digər 4 sanatoriyada müvəqqəti məskunlaşmış 524 məcburi köçkün ailəsi üçün həmin ərazidə inşa edilən 9 ədəd beşmərtəbəli yaşayış binaları kompleksinin, musiqi məktəbinin və inzibati binanın da tikintisi sürətlə davam etdirilir ki, bunların da inşası yaxın vaxtlarda başa çatdırılacaqdır. Hazırda məhəllənin istismara qəbulu üçün hazırlıq işləri görülür.
Respublikamızın müxtəlif bölgə və ərazilərindəki 1600-dən çox məskunlaşma obyekti uzun müddət istismar olunduğundan onların dam örtükləri, sanitar qovşaqları, su və elektrik xətləri artıq yararsız hala düşmüşdür. Elə bu məqsədlə də hər il olduğu kimi, 2011-ci ildə də bütün tip məskunlaşma obyektlərinin cari təmiri üçün dövlət büdcəsindən ayrılmış maliyyə vəsaiti hesabına ayrı-ayrı icra hakimiyyətləri, təşkilat və vətəndaşların müraciətlərinə əsasən Komitənin müvafiq idarə və şöbələri rayonların icra hakimiyyətləri ilə birlikdə məskunlaşma obyektlərinə baxış keçirdikdən və Komitə rəhbərliyinə müvafiq təkliflər hazırladıqdan sonra ötən 9 ay ərzində Komitənin tabe tikinti təşkilatları tərəfindən 33 obyektdə cari təmir işləri aparılmış və ilin sonunadək daha 10 obyektdə cari təmir işləri aparılması nəzərdə tutulmuşdur. Bunlarla yanaşı, dövlət investisiya xərcləri hesabına 2011-ci ildə tikintisi hələ 1995-ci ildən yarımçıq qalmış müxtəlif ərazilərdə 52 evin də inşası başa çatdırılaraq məhsəti türklərinin istifadəsinə verilmiş, gələn ildə isə 142 tikintisi yarımçıq qalmış evin tikintisi nəzərdə tutulmuşdur. Bunlarla yanaşı, Nazirlər Kabinetinin müvafiq sərəncamlarına uyğun olaraq bu məqsədlə ayrılmış vəsaitlər hesabına digər işlər də görülmüşdür ki, burada da əsas məqsəd bu soydaşlarımızın mənzil-məişət şəraitlərinin yaxşılaşdırılmasından ibarətdir.
İclasda qaçqın və məcburi köçkünlərin status vəsiqələri ilə təminatı ilə bağlı məsələ də ətraflı müzakirə olunmuşdur. Qeyd edilmişdir ki, ötən müddət ərzində Dövlətqaçqınkomun status şöbəsi tərəfindən 17 min 802 nəfərə status vəsiqəsi verilmiş, Dövlətqaçqınkomun rəhbərliyinin birbaşa şöbəyə qayğısı və nəzarəti nəticəsində bu sahədə işlərin daha yaxşı əsaslar üzərində qurulması üçün hərtərəfli şərait yaradılmışdır.
Kollegiya iclasında bundan sonra da qaçqın və məcburi köçkünlərin müxtəlif problemlərinin həlli məqsədilə qarşıya qoyulmuş vəzifələrin yerinə yetirilməsində Dövlətqaçqınkomun bütün əməkdaşlarının imkanlarından səmərəli istifadə edilməklə öz üzərlərinə düşən vəzifənin öhdəsindən layiqincə gəlinəcəyi əminliklə ifadə olunmuş, bu məqsədlə müvafiq idarə və şöbələrə konkret tapşırıqlar verilmişdir.
Müzakirə edilən məsələlərə dair müvafiq qərarlar qəbul olunan kollegiya iclasına Baş nazirin müavini – Dövlətqaçqınkomun sədri cənab Ə.Həsənov yekun vurmuşdur.

Totals of nine months of the current year were discussed at the collegiate meeting of the State Committee for Refugees and IDPs.
26 October, 2011
On October 26, the collegiate meeting dedicated to totals of the last nine months of the current year of the State Committee on the Affairs of Refugees and IDPs was held under the chairmanship of Deputy Prime Minister, chairman of the State Committee for Refugees and IDPs Mr. Ali Hasanov.
Before passing on to a discussion of the issues entered to the agenda of the collegiate meeting congratulating the participants on the occasion of Azerbaijan’s being selected to a non-permanent membership of UN Security Council, valued this event as a result of an agile and pragmatic foreign policy of the head of our state, great victory of the Azerbaijani state, estimated Azerbaijan’s being selected as a young state to a membership of the world’s most influential organization as an obvious example of an appraisal given to the policy our state pursue. 155 countries out of 193 UN member countries had voted for Azerbaijan and chairman accentuated that this event notified of international ascendency of our country. The orator noted that Azerbaijan had affirmed itself as an independent country over 20 years as stated in the President’s statement on this occasion as well. This victory is the victory of Azerbaijan people, the Azerbaijani state. It is the triumph of the policy belonging to the head of the Azerbaijani state. At the collegiate meeting of the collective building its activity in accordance with the State Program on “Improvement of living conditions and increasing employment of refugees and IDPs” approved by the decrees of the head of our state and its appendixes, as well as the other due decrees, it was noted that over the past period in connection with the execution of the appropriate decree of the President of the Azerbaijani Republic 3 five-storeyed dwelling buildings for 165 families settling down in the “Garabagh” sanatorium at the primary phase had been constructed and put into service in the land allocated in the territory of Goranboy region for the purpose of improving housing-living conditions of 688 internally displaced families temporarily residing in Naftalan Sanatorium- sanatoria of the Resort Unity and Mr. President attended the opening of these buildings on February 10. Here as well as a 360-pupil school, 50-seat kindergarten have been brought into service of internally displaced persons along with communication, social-technical infrastructures. Construction of a complex of 9 five-storied residential buildings, a music school and administrative building for 524 internally displaced families impermanently inhabiting in the other 4 sanatoria is currently being continued at a rapid pace and will be completed in the near future. Preparation measures are presently being taken to bring the block into use. Roof covers, sanitary knots, water and power lines of more than 1600 residential objects have fallen into disrepair in different region and areas of our republic because of being exploited for a long time. Just for this purpose as in every year after appropriate offices and departments of the Committee together with regional executive powers reviewed residential objects and prepared due offers for the Committee Leadership according to the appeals of separate executive powers, institutions and citizens, in 33 objects present-day maintenance works have been implemented over the last 9 months by the Committee’s subordinate construction organizations at the expense of financial means allocated from the state budget in 2011 for present repair of dwelling objects of all type and conduct of current maintenance works in further 10 objects has been intended till the end of the year. Beside these, 52 houses construction of which has still remained unfinished since 1995 were completed and put into service of mahsati turks in 2011at the expense of state investment costs, construction of 142 incomplete houses has been meant for the next year. Other works have been implemented at the expense of funds allocated for this aim in compliance with suitable decrees of the Cabinet of Ministers and the main target is to improve our compatriots’ housing-living conditions. At the meeting the issue about providing refugee and internally displaced persons with status cards was thoroughly debated. It was noted that over the past period 17 802 people had been issued status cards by the status department of the State Committee for Refugees and IDPs, comprehensive conditions had been created for establishing works in this field on better bases as a result of Committee Leadership’s direct care for and control over the department. At the collegiate meeting it was confidently expressed that duties entrusted to them would be decently fulfilled by efficiently using opportunities of all collaborators of the State Committee for Refugees and IDPs in meeting obligations put forward with the purpose of resolving refugees and IDPs’ various problems henceforth and for this purpose concrete tasks were given to opportune office and departments. Deputy Prime Minister, chairman of State Committee for Refugees and IDPs Mr. Ali Hasanov concluded the collegiate meeting where due decisions on the discussed issues had been taken.