Dağlıq Qarabağ probleminin həlli danışıqlar yolu ilə həll edilməlidir və məcburi köçkünlər evlərinə qayıtmalıdırlar
Mətbuat xidmətinin məlumatı 21 İyul, 2011
İyulun 20-də Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov Avropa Şurası Parlament Assambleyasında (AŞPA) Avropa Xalq Partiyasının (AXP) üzvləri ilə görüşmüşdür. Görüşdə Əli Həsənov Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixindən, qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən işlər barədə danışmışdır. Bildirmişdir ki, 1988-1992-ci illərdə Ermənistan silahlı qüvvələrinin ölkəmizə hərbi təcavüzü nəticəsində Azərbaycan torpaqlarının 20 faizi – Dağlıq Qarabağ, ona bitişik 7 rayonun ərazisi işğal olunmuş, bir milyondan çox soydaşımız qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşmüşdür. BMT Təhlükəsizlik Şurası 1993-cü ildə münaqişənin sülh yolu ilə həlli, işğal olunmuş ərazilərin azad edilməsi, qaçqın və məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına qaytarılması haqqında 822, 853, 874, 884 nömrəli qətnamələr qəbul etmişdir. Lakin Ermənistan bu qətnamələrə əməl etmir. Ə.Həsənov Azərbaycan dövlətinin məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması, hüquqlarının qorunması istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirləri diqqətə çatdırmış və vurğulamışdır ki, ölkəmizdə son 20 ildə qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli üçün 4,5 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait sərf olunmuşdur. Bunun 2,6 milyard dolları büdcə vəsaiti, 1 milyard dolları Dövlət Neft Fondunun vəsaiti, 900 milyon dolları isə beynəlxalq humanitar təşkilatların vəsaitidir. Qaçqın və məcburi köçkünlər üçün 67 yeni qəsəbə tikilmiş, hər cür şərait yaradılmış, 100 min qaçqın və məcburi köçkün həmin qəsəbələrə köçürülmüşdür. Baş nazirin müavini qaçqın və məcburi köçkünlərimizin doğma yurd-yuvalarına qayıdacaqlarına əminliyini bildirmişdir. AXP-nin sədri Luca Volonte Azərbaycandakı qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraiti ilə maraqlandıqlarını diqqətə çatdırmışdır. Bildirmişdir ki, Dağlıq Qarabağ probleminin həlli danışıqlar yolu ilə həll edilməlidir və məcburi köçkünlər evlərinə qayıtmalıdırlar. Görüşdə maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilmiş, suallar cavablandırılmış, qonaqlara Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən bəhs edən disk təqdim edilmişdir.

The problem of Nagorno-Garabagh should be solved through negotiations and IDPs should return back to their homes.
21 JULY, 2011
On July 20, Deputy Prime Minister, the chairman of State Committee on the affairs of refugees and IDPs Ali Hasanov met with the members of the European People’s Party (EPP) at the Parliamentary Assembly of the Council of Europe. Ali Hasanov talked about the history of the Armenia-Azerbaijan, Nagorny Garabagh conflict, the measures taken to solve the refugees and IDPs’ social problems. He stated that 20 % of the Azerbaijan territory-Nagorny Garabagh, as well as 7 adjasent districts were occupied as a result of the Armenian military aggression against our country, more than 1 million of our compatriots became refugee and IDPs. In 1993 UN Security Council adopted the resolutions № 822, 853, 874, 884 on a peaceful settlement of this conflict, liberation of the occupied territories, taking refugees and IDPs back to their native lands. But Armenia doesn’t follow these resolutions. Ali Hasanov underlined the actions taken by Azerbaijani State to improve living conditions of IDPs and protect their rights and emphasized that 4,5 billion $ had been spent for the solution to refugees and IDPs’ problems over 20 years. 2,6 billion $ of this investment was budget allocation, 1 billion $ was allocation of the State Oil Fund, 900 million $ was allocation of international humanitarian organizations. 67 new settlements were built for refugees and IDPs, each condition was created for them, 100 thousand refugees and IDPs were moved to these settlements. The Deputy Prime Minister expressed his assuredness in returning of our refugee and IDPs back to their native lands.The chairman of the European People’s Party Luca Volonte accentuated that they were interested in living condition of refugees and IDPs living in Azerbaijan. He stated that the problem of Nagorno-Garabagh should be solved through negotiations and IDPs should return back to their homes. Other intriguing issues were discussed, the questions were answered, the disc on Nagorny Garabagh conflict were presented to the visitors at the meeting.