Azərbaycan ordusunun qələbəsi ilə bitən aprel döyüşlərindən dörd il ötür. 2016-cı ildə baş vermiş dördgünlük müharibədə qəhrəman əsgər, gizir və zabitlərimiz təcavüzkar Ermənistan ordusuna ağır zərbələr endirərək 2 min hektardan artıq ərazini işğaldan azad ediblər.
Goranboy rayonu və Naftalan şəhərinə təhlükə yarada biləcək Talış kəndi ətrafındakı yüksəkliklər, eləcə də Seysulan məntəqəsi düşmən qüvvələrindən tam azad edilib. Horadiz şəhərinin düşmən təhlükəsindən qorunması məqsədilə Füzuli rayonu istiqamətində yerləşən, geniş ərazini nəzarətdə saxlamaq imkanı verən strateji əhəmiyyətli "Lələ təpə" yüksəkliyinə üçrəngli bayrağımız sancılıb. Bu döyüşlər nəticəsində 320 erməni hərbçisi məhv edilib, 500-dən artığı isə yaralanıb.
Ötən müddət ərzində işğaldan azad olunan ərazilərdə, o cümlədən aprel qələbəsi ilə düşmən təhlükəsinin uzaqlaşdırıldığı Cəbrayıl rayonunun Cocuq Mərcanlı kəndində təmir-bərpa işləri aparılıb, orada yeni qəsəbə salınıb, ata-baba yurdlarından didərgin salınan insanlar geri dönüblər.
Bu döyüşlər Azərbaycanın öz torpaqlarını işğalçı qoşunlardan təmizləmək qüdrətində olduğunu sübuta yetirib. Həmin döyüşlərdən sonra Ermənistan silahlı qüvvələrində çaxnaşma yaranıb, işğalçı ordunun rəhbərləri işdən qovulub, daha sonra isə müharibə caniləri – Sarqsyan öz dəstəsi ilə birlikdə hakimiyyəti itirib.
Aprel döyüşləri Azərbaycan xalqının erməni işğalı altında olan torpaqların hərbi yolla azad edilməsinə daha çox inamını möhkəmləndirib.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyev aprel döyüşlərinin iştirakçısı olan hərbçilərlə görüşdə deyib: “Aprel döyüşləri bizim şanlı hərbi qələbəmizdir, dövlətimizin, xalqımızın, ordumuzun gücünü göstərən qələbədir. Aprel döyüşləri nəticəsində Füzuli, Cəbrayıl və Ağdərə rayonlarının işğaldan azad edilmiş ərazilərində bu gün Azərbaycan bayrağı dalğalanır. Bu döyüşlər onu göstərir ki, Azərbaycan xalqı və dövləti heç vaxt işğalla barışmayacaq, öz ərazi bütövlüyünü nəyin bahasına olursa-olsun bərpa edəcəkdir”.

April battles are our glorious military victory
Four years have passed since April battles, which ended with victory of the Azerbaijani army. Our heroic soldiers, ensigns and officers inflicted heavy blows to the aggressive Armenian army and liberated more than 2 thousand hectares from occupation in the four-day war that took place in 2016.
The heights around the village Talish, which could be a threat to Goranboy and Naftalan, as well as the settlement Seysulan, were completely liberated from occupation. Our tricolor flag was hung out on the strategically important “Lalatapa” height, located towards Fizuli and allows controlling a large area to protect Horadiz from the threat of enemy. As a result of these battles, 320 Armenian soldiers were killed and more than 500 were injured.
Over the past period, repair and reconstruction work has been carried out in the liberated areas, including the village Jojug Marjanli of Jabrayil, where the threat of enemy was removed with April victory, a new settlement was built in and people displaced from their homeland returned to the village.
April battles further strengthened the confidence of the Azerbaijani people in military liberation of the lands occupied by Armenia.
The President of the Republic of Azerbaijan, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev stated at the meeting with soldiers attended the April battles: “April battles are our glorious military victory, a victory that shows the strength of our state, people and army. Today, the flag of Azerbaijan waves in the liberated territories of Fuzuli, Jabrayil and Aghdara as a result of the April battles. These battles show that the people and government of Azerbaijan will never reconcile with the occupation and will restore its territorial integrity at any cost.”