Türkiyəli jurnalistlər Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində olmuşlar.
İyulun 20-də Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənov ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyə kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri ilə görüşmüşdür.
Ə.Həsənov Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixindən, ermənilərin törətdikləri vəhşiliklərdən danışmış, Azərbaycan ilə Türkiyənin uğurlu münasibətlərinə toxunmuşdur. Diqqətə çatdırmışdır ki, erməni problemi bütün türk dünyasının problemidir. Azərbaycan ilə Türkiyənin diasporları ermənilərə qarşı birgə mübarizəni daha da gücləndirməlidir.
Əli Həsənov Azərbaycan dövlətinin məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirləri qeyd edərək vurğulamışdır ki, ölkəmizdə son 20 ildə qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həllinə 4,5 milyard ABŞ dolları məbləğində vəsait sərf olunmuşdur. Bunun 2,6 milyard dolları büdcə vəsaiti, 1 milyard dolları Dövlət Neft Fondunun vəsaiti, 900 milyon dolları isə beynəlxalq humanitar təşkilatların vəsaitidir.
Humanitar təşkilatlara Azərbaycan hökuməti adından minnətdarlığını bildirən Əli Həsənov demişdir ki, hökumət bu gün qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial problemlərini tam həll etmək iqtidarındadır. Buna baxmayaraq, qaçqın və məcburi köçkünlərin beynəlxalq qurumlarla ünsiyyət qurması, xarici mütəxəssislərin ölkəmizlə tanışlıq imkanı və çoxtərəfli inteqrasiya prosesləri baxımından Azərbaycan hökuməti beynəlxalq donorların fəaliyyətini əlverişli hesab edir. Türkiyənin Azərbaycanda fəaliyyət göstərən beynəlxalq humanitar təşkilatlarına təşəkkür edən Baş nazirin müavini vurğulamışdır ki, 1995-2010-cu illərdə bu qardaş ölkənin humanitar təşkilatları Azərbaycana 6 milyon dollar məbləğində yardım etmişlər. Ə.Həsənov qaçqın və məcburi köçkünlərin yaşayış yerləri, onların sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən işlər barədə də məlumat vermişdir.
Görüşdə iştirak edən Türkiyənin “Radikal”, “Hürriyyət”, “Todays Zaman”, “Zaman”, “Milliyyət” və “Haber Türk” kimi nüfuzlu qəzetlərinin nümayəndələri diqqətə çatdırmışlar ki, səfərin məqsədi ölkəmizin tarixi, mədəniyyəti, dövlətçilik ənənəsi, iqtisadi potensialı barədə məlumatların, ən əsası isə Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi və onun ağır nəticələrinin Türkiyə ictimaiyyətinə daha dolğun çatdırılmasına, daha çox informasiya mübadiləsinə və qarşılıqlı əlaqələrin daha da genişlənməsinə dəstək göstərməkdir.
Görüşdə maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilmiş, suallar cavablandırılmış, qonaqlara Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən bəhs edən disk təqdim edilmişdir.

Turkish jurnalists were at State Committee on the affairs of refugees and internally displaced persons (IDPs).
Mətbuat xidmətinin məlumatı 21 JULY, 2011
On July 20, Deputy Prime Minister, the chairman of State Committee on the affairs of refugees and internally displaced persons Ali Hasanov met with the representatives of Turkish mass media paying a visit to our country. Ali Hasanov talked about the history of Armenia-Azerbaijan, Nagorny Garabagh conflict, atrocities committed by Armenians, touched upon successful relations between Azerbaijan and Turkey. He emphasized that Armenian problem is the problem of the whole Turkish World. Diasporas of Azerbaijan and Turkey should intensify the combined struggle against Armenians. Speaking of the measures taken by Azerbaijani State to improve life conditions of IDPs Ali Hasanov emphasized that 4,5 billion $ had been spent for the solution to refugees and IDPs’ problems over 20 years. 2,6 billion $ of this investment was budget allocation, 1 billion $ was allocation of State Oil Fund, 900 million $ was allocation of international humanitarian organizations. Expressing his gratitude to humanitarian organizations on behalf of the Azerbaijani Government, Ali Hasanov said that today the government has strengh to settle refugees and IDPs’social problems completely. However, the Government of Azerbaijan considers donor activity suitable for refugee and IDPs with regards to communication with international organizations, acquaintance of foreign specialists with our country and multilateral integration processes. Expressing his gratitude to Turkish international humanitarian organizations operating in Azerbaijan, Deputy Prime Minister underlined that humanitarian organizations of this brother country had allocated 6 million $ for assistance to Azerbaijan. Ali Hasanov also gave information about the refugees and IDPs’ residential places, measures taken to solve their social problems. Representatives of influential newspapers, such as “Radical”, “Hurriyyat”, “Todays Zaman”, “Zaman”, “Milliyyat”, “Haber Turk”, attending the meeting, accentuated that the target of the visit was to support the deliverance of the information about the history, culture, statehood tradition, economic potential of the country, especially the Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Garabagh conflict and its grave consequences to the Turkish Community more profoundly, exchange of information and mutual relations’s becoming more extensive. Other interesting issues were discussed, the questions were answered, the disc on Nagorny Garabagh conflict were presented to the visitors at the meeting.