Bakının Pirallahı rayonunda salınmış yeni yaşayış kompleksində məcburi köçkünlərin yerləşdirilməsinə başlanılır. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə bu il iyulun 5-də açılış mərasimi keçirilmiş kompleksdə rayon ərazisindəki yataqxanalarda və digər inzibati binalarda müvəqqəti məskunlaşmış 306 məcburi köçkün ailəsinə yeni mənzil veriləcəkdir.
Ölkəmizdə məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, sosial problemlərinin həll olunması istiqamətində tədbirlər ardıcıl şəkildə davam etdirilir. Dövlətimizin başçısının diqqət və qayğısı sayəsində hər il minlərlə məcburi köçkün ailəsi yeni yaşayış sahəsi ilə təmin olunur. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü və rəhbərliyi ilə bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər də mühüm əhəmiyyət daşyır. Qəzalı vəziyyətdəki müvəqqəti yaşayış yerlərində, həyat üçün təhlükəli şəraitdə yaşayan məcburi köçkünlər yeni mənzillərə birinci növbədə köçürülürlər.
İyulun 8-də Pirallahı rayonunda yeni mənzillərə köçürüləcək məcburi köçkünlər arasında püşkatma keçirilib. Püşkatma onların yerləşdirilməsində obyektivliyi və şəffaflığı təmin etmək məqsədi daşıyır. Məcburi köçkün ailələrin nümayəndələri püşkatma vasitəsilə təzə mənzillərinin dəqiq ünvanını müəyyənləşdiriblər.
Tədbirdə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində yaradılmış komissiyanın üzvləri, yerli icra hakimiyyəti orqanlarının və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Pirallahı rayonunda yeni yaşayış kompleksi dövlətimizin başçısının 2011-ci ildə imzaladığı Sərəncama əsasən inşa olunub. Sifarişçisi Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondu, podratçısı isə “Kristal Abşeron” MTK olan kompleksdə ötən il başlanan tikinti işləri yüksək keyfiyyətlə başa çatdırılıb. Burada ikisi 72, biri isə 162 mənzilli üç doqquzmərtəbəli yaşayış binası və məktəb tikilib. Ərazidə infrastrutur obyektləri inşa olunub, geniş abadlıq və yaşıllaşdırma işləri görülüb. Kompleks salınarkən elektrik, su, qaz, istilik təchizatı və suvarma sisteminin, rabitə və televiziya şəbəkəsinin qurulmasına xüsusi diqqət göstərilib. Bu, ölkə üzrə məcburi köçkünlər üçün salınan sayca 104-cü müasir yaşayış kompleksidir.

The relocation of internally displaced persons in the new residential complex built in the Pirallahi district of Baku begins. 306 IDP families temporarily settled in hostels and other administrative buildings of the district will be given new apartments in the complex, which was opened on July 5 this year with the participation of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and first lady Mehriban Aliyeva.
Measures are being taken consistently in the country to improve the living conditions of IDPs and solve their social problems. Thanks to the care and attention of the head of state, thousands of IDP families are provided with new residential area every year. Measures taken in this direction at the initiative and guidance of First Vice President Mehriban Aliyeva are also of great importance. Internally displaced persons residing in temporary residences in critical and life-threatening conditions are moved first to new apartments.
On July 8, a draw was held among IDPs to be relocated to new apartments in Pirallahi district. The draw is intended to provide objectivity and transparency in their placement. Representatives of IDP families have identified the exact location of their new flats by the draw.
Members of the commission established at the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, representatives of local executive bodies and mass media attended the event.
A new residential complex in Pirallahi district was built under the Order of the Head of State signed in 2011. The construction work launched in the complex which customer is the Social Development Fund of Internally Displaced Persons (IDPs) and contractor "Kristal Absheron" HCC last year, was completed with high quality. Three nine-storey residential buildings with two 72-apartment and one 162-apartment and a school was built here. Infrastructure facilities have been constructed in the area, wide renovation and landscaping work has been done. Special attention was paid to the construction of electricity, water, gas, heating supply and irrigation systems, installation of communication and television network. It is the 104th modern housing complex built for internally displaced people throughout the country.