Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri cənab Əli Həsənov sentyabrın 12-də BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri Furio de Angelisi qəbul etmişdir.
Görüşdə 2017-ci il 2-6 oktyabr tarixlərində Cenevrədə keçiriləcək BMT-nin Qaçqınlar üzrə Ali Komissarlığının İcraiyyə Komitəsinin 68-ci növbəti sessiyasında Azərbaycan nümayəndə heyətinin iştirakı və səfərlə bağlı digər məsələlər haqqında fikir mübadiləsi aparılmışdır.
Cocuq Mərcanlı kəndinin bərpası ilə bağlı cənab Prezidentin imzaladığı Sərəncamın, məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına geriyə qayıtmasının böyük tarixi əhəmiyyət kəsb etdiyini deyən Furio de Angelis kənd sakinlərinin geriyə qayıdışından sonra BMT QAK-ın bir sıra işlərdə yaxından iştirak etmək, o cümlədən Cocuq Mərcanlıdan olan məcburi köçkünlər arasında müştərək qiymətləndirmənin keçirilməsini həyata keçirmək istədiklərini bildirib.
Əli Həsənov vurğulayıb ki, ölkə Prezidenti cənab İlham Əliyevin uğurlu xarici siyasəti nəticəsində Azərbaycan hökuməti ilə BMT QAK arasındakı əlaqələr daha da inkişaf edir. O, bunun məcburi köçkünlər öz doğma yurdlarına qayıdandan sonra da davam edəcəyinə ümidvar olduğunu diqqətə çatdırıb. BMT QAK bu gün də Azərbaycan üçün vacib əhəmiyyət kəsb edən təşkilatlardandır və bu qurumun Azərbaycandakı nümayəndəliyi fəaliyyətə başladığı müddətdən bəri ölkəmizdəki qaçqın və məcburi köçkün problemlərinin həllinə davamlı və şəffaf şəkildə müxtəlif layihələr həyata keçirməklə yardımçı olubdur. Bu gün Cocuq Mərcanlı sakinləri arasında iş vərdişlərinin bərpa edilməsi, reabilitasiya proqramlarının və digər texniki proqramların hazırlanması kimi layihələrin həyata keçirilməsi daha məqsədəuyğun olardı.
Bu qurumun Azərbaycandakı nümayəndəliyinin fəaliyyəti də müsbət dəyərləndirilən görüşdə bütün bunlar barədə ətraflı söhbət açılmış, perspektiv əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunmuşdur.

Furio de Angelis: “Return of the IDPs to Jojug Marjanli is of great historical importance”
Vice-premier of Azerbaijan, chairman of the State Committee on Refugees and IDPs, Chairman of the Republican Commission for International Humanitarian Assistance, Ali Hasanov received the head of the UN High Commissioner for Refugees delegation for Azerbaijan, Furio de Angelisi on September 12.
Ali Hasanov and the head of UN delegation discussed subjects over the participation of the Azerbaijani delegation at the UN’s 64th session of the Executive Committee for the High Commissioner for Refugees to be held on October 2-6 and issues related to the current visit.
Noting the great historical importance of the decree of the President of Azerbaijan on Jojug Marjanli and the return of the IDPs to their homelands, Furio de Angelis praised the willingness of the UN High Commissioner for Refugees office to assist in some works related with their return to their homelands, as well as in assisting of joint monitoring of the IDPs from Jojug Marjanli.
Mr Ali Hasanov noted that as a result of successful policy of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev, the relations between the UN High Commissioner for Refugees and Azerbaijani government are rapidly developing. He hoped this development tendency will continue even after the return of the IDPs to their birthplaces. “The UN High Commissioner for Refugees remains one of the key organizations of pivotal importance to Azerbaijan and since its first days of activity it continues to assist Azerbaijani government in developing various programs on problems of IDP’s and refugees”, he added.
According to him, it would be expedient to implement rehabilitation and other technical programs to restore workplaces for residents of Jojug Marjanli.
Hailing the positive tendency of the delegation of UN High Commissioner for Refugees for Azerbaijan, the sides discussed several issues of cooperation.