Azərbaycan ilə İran arasında gələcək əməkdaşlıq əlaqələrindən danışılıb.
Baş nazirin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri, Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyasının sədri cənab Əli Həsənov mayın 13-də İran İslam Respublikasının Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Prezidentinin müavini Həsən Səffariyənin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətini qəbul edib.
Görüşdə iki dost və müsəlman ölkə olan İran İslam Respublikası ilə Azərbaycan Respublikası arasındakı münasibətlərindən danışan Əli Həsənov qarşılıqlı əməkdaşlıq əlaqələrinin bütün sahələrdə inkişafından məmnunluğunu ifadə edərək bu əməkdaşlığın yalnız iqtisadi sahədə deyil, humanitar sahədə də genişləndirilməsinin vacibliyini önə çəkmişdir.
Əli Həsənov Azərbaycan-İran əlaqələrinin yüksək səviyyəyə qalxmasında ulu öndər Heydər Əliyevin xüsusi rolu olduğunu deyib. Əlavə edib ki, bu əlaqələr Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə uğurla davam etdirilir. Hər iki ölkə prezidentlərinin qarşılıqlı səfərləri əlaqələrimizin inkişafını daha da sürətləndirib.
Əsl dostluğun, qardaşlığın çətin və ağır günlərdə özünü açıq büruzə verdiyini deyən Baş nazirin müavini Azərbaycanın Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsindən əziyyət çəkdiyi dövrdə İranın İmam Xomeyni İmdad Komitəsi və Qızıl Aypara ("Hilal Əhmər") Cəmiyyəti humanitar təşkilatlarının ölkəmizə etdikləri yardımlara görə təşəkkürünü bildirərək qeyd etmişdir ki, həmin ağır illərdə ilk olaraq İranın Qızıl Aypara Cəmiyyəti Azərbaycana humanitar yardım əlini uzadaraq Biləsuvar, Saatlı və Sabirabad rayonlarında 7 çadır düşərgəsi qurdu və 50 min nəfərədək məcburi köçkün müvəqqəti olaraq bu düşərgələrdə məskunlaşdı. Həmin çətin vaxtlarda Azərbaycanın iqtisadi imkanları çox aşağı səviyyədə idi.
O, həmçinin qeyd etmişdir ki, Prezident İlham Əliyevin uzaqgörən siyasəti və gərgin fəaliyyəti nəticəsində bu gün Azərbaycan dünyanın ən dinamik inkişaf edən dövlətlərindən birinə çevrilib.Ölkəmizdə cənab Prezidentin təşəbbüsü ilə yeni modellər tətbiq olunur.
Dünyada gedən proseslərə toxunan Əli Həsənov qeyd etdi: ”Dünyada müsəlman ölkələrinin həmrəyliyinə həmişə maneçilik törədilibdir. Ancaq buna baxmayaraq bu ölkələr həmişə bir yerdə və həmrəy olmalıdırlar. Əgər bu gün dünyadakı münaqişə zonalarına baxsaq görərik ki, bu problemlərdən daha çox ziyan çəkən müsəlman ölkələridir. Nəticədə günahsız insanlar əziyyət çəkirlər. Ancaq hesab edirəm ki, dünyada bu ədalətsizliklər daim davam edə bilməz.
Bu gün bizim problemin həll olunmasına dünya birliyi laqeyd yanaşır. Belə bir vəziyyətdə müsəlman ölkələrinin həmrəyliyinə və əməkdaşlığına ciddi ehtiyac var. Azərbaycan Prezidenti beynəlxalq tədbirlərdə həmişə müsəlman-islam ölkələrinin həmrəyliyinin vacibliyini vurğulayıb. Bu il Prezident İlham Əliyev Azərbaycanda “İslam Həmrəyliyi İli” elan edib.
Məhz elə bu günlərdə Cənab Prezidentin təşəbbüsü ilə tolerantlığın və multikulturalizmin mərkəzi olan Azərbaycanda IV İslam Həmrəyliyi Oyunlarının keçirilməsi ölkəmizdən bütün dünyaya sülh, həmrəylik və birlik müsajı göndərildi”.
Ətraflı məlumata və səmimi görüşə görə minnətdarlığını bildirən Həsən Səffariyə ikitərəfli əlaqələrimizin inkişaf etdirilməsi ilə bağlı sabit və inkişaf edən tərəfdaş ölkə olan Azərbaycanla əlaqələrin genişləndirilməsinə böyük maraq göstərdiklərini qeyd etdi.
Dünyanın 14-ə yaxın ölkəsində təşkilatın klinikalarının fəaliyyət göstərdiyini deyən qonaq gələcəkdə Azərbaycanda fəaliyyət sahələrinin daha da genişləndirilməsinin vacibliyini vurğuladı.
Görüşdə Tehran Qırmızı Aypara xəstəxanasının direktoru Həmid Çubine, onun müavini Haşimi Nəzəri Seyid Səid və Qızıl Aypara Cəmiyyətinin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin rəhbəri Seyid Bəhmən Sobhani iştirak edirdilər.

Further cooperation between Azerbaijan and Iran was discussed.
On May 13, Ali Hasanov, Deputy Prime Minister, Chairman of the State Committee on Deals of Refugees and IDPs, Chairman of Republican Commission on International Humanitarian Aid, received the delegation led by Hasan Saffariya, the Vice President of the Red Crescent Society of the Islamic Republic of Iran. Talking about the relations between two friendly and Muslim countries the Islamic Republic of Iran and the Republic of Azerbaijan at the meeting, Ali Hasanov expressed his satisfaction with the development of mutual cooperation in all areas and stressed the importance of the expansion of this cooperation not only in the economic area, but also in the humanitarian area.
Ali Hasanov also mentioned that the Great Leader Heydar Aliyev had a particular role in the development of the relations between Azerbaijan and Iran. He also added that these relations are successfully continued under the leadership of the President Ilham Aliyev. Mutual visits of the presidents of both countries further accelerated the development of our relations.
Referring to the ongoing processes in the world, Ali Hasanov stated: “The solidarity of the Muslim countries in the world has ever been prevented. But in spite of this, these countries must always be together and express their solidarity with each other. If we pay attention to the conflict zones in the world today, we will see that the Muslim countries suffer from these problems more. And innocent people suffer, as a result. But I think that such injustices in the world cannot go on forever.
Today the World union is indifferent to the resolution of our problem. In this case, there is a serious need for cooperation and solidarity of the Muslim countries. The President of Azerbaijan has always expressed the importance of the solidarity of Muslim-Islamic countries in international events. The President Ilham Aliyev has declared this year as “The Year of Islamic Solidarity”.
Expressing his gratitude for the detailed information and warm meeting, Hasan Saffariya said that they have a great interest in the expansion of relations with the stable and developing partner country Azerbaijan related to the development of our bilateral relations. Mentioning that the clinics of the organization operate in nearly 14 countries around the world, the guest expressed the importance of the further expansion of activity areas in Azerbaijan in future.
The director of the Red Crescent Hospital in Tehran Hamid Chubine, his deputy Hashimi Nazari Seyid Said and head of the Delegation of the Red Crescent Society in Azerbaijan Seyid Bahman Sobhani attended the meeting too.