Aleksandr Qessel: Azərbaycanın qaçqın və məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli ilə bağlı gördüyü işləri alqışlayırıq
Mətbuat xidmətinin məlumatı 16 Mart, 2017
Azərbaycanın qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması, onların mənzil probleminin həlli ilə bağlı gördüyü işlər alqışa layiqdir. Bu, heç də tez-tez rast gəlinən nümunə deyil. Digər dövlətlər də Azərbaycanın bu təcrübəsindən istifadə edə bilərlər. Bu fikirlər martın 15-də Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Əli Həsənovun Avropa Şurası Nümayəndələr Komitəsinin Demokratiya üzrə Məruzəçi Qrupunun nümayəndə heyəti ilə görüşündə səsləndirilib. Avropa Şurasının Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü tanıyan qərar qəbul etdiyini xatırladan Baş nazirin müavini Əli Həsənov bildirdi ki, biz bunu yüksək qiymətləndiririk. Bu işlər davam etdirilməli və gücləndirilməlidir. Münasibətlərdə ikili standartlara yol verilməməlidir. Ancaq bəzən AŞPA üzvlərinin içərisində qeyri-obyektiv çıxışlar da olur. Təbii ki, bunlar olmasa daha da yaxşı olar. Azərbaycanın müstəqillik illərində keçdiyi inkişaf yolunu 100 illik müstəqillik tarixi olan dövlətlərlə müqayisə etsəniz, ölkəmizin bu qısa zamanda böyük uğurlar qazandığını görərsiniz. Bu məsələlərə müqayisəli yanaşılmalıdır. Ermənistanın Azərbaycana hərbi təcavüzü nəticəsində torpaqlarımızın 20 faizinin işğal edildiyini, bir milyondan çox insanın qaçqın və məcburi köçkün vəziyyətinə düşdüyünü xatırladan Əli Həsənov qeyd etdi ki, münaqişənin həlli məsələsi həddən artıq uzanıb. Dövlət Komitəsinin sədri dedi: “Əgər son 30 illə bugünkü vəziyyəti müqayisə etsək, görərik ki, dünyada qaçqın və məcburi köçkünlərin sayı iki dəfə artaraq 60 milyonu keçib. O cümlədən münaqişə zonalarının sayı da iki dəfə artıb. Bizim vəziyyətimiz digər münaqişə zonalarından fərqlidir. Çünki torpaqlarımızın 20 faizi qonşu dövlət tərəfindən işğal olunub. Hər iki dövlət də Avropa Şurasının, eyni zamanda, digər beynəlxalq təşkilatların üzvüdür. Bu, yolverilməz haldır. Biz müharibə istəmirik. Biz ermənilərlə qonşuluqda, bir yerdə yaşamaq istəyirik, necə ki, 200 il bir-birimizə etimad göstərə-göstərə yaşamışıq”. Dağlıq Qarabağ münaqişəsi ilə bağlı beynəlxalq qurumlar tərəfindən qəbul olunmuş qərarların, qətnamələrin kağız üzərində qaldığını diqqətə çatdıran Əli Həsənov qeyd etdi ki, bir çox ölkələrdə radikallar hakimiyyətə gəlir, sistemlər, münasibətlər dəyişir. Buna baxmayaraq, biz əlimizi aşağı salıb dayanmaq fikrində deyilik. Beynəlxalq hüquq bizim haqq işimizi dəstəkləyir. “Ermənistan bütün gücü ilə cəhd edir ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsində mövcud status-kvonu saxlasın. Azərbaycan buna yol verməyəcək. Ermənistan tərəfi nə qədər tez başa düşsə ki, bu münaqişədən daha çox onlar ziyan çəkir, bir o qədər onlara xeyri olacaq. Əgər hər bir dövlət rəhbəri öz xalqının mənafeyini düşünsəydi, onun intellekt səviyyəsi yüksək olsaydı, xalqı da belə əziyyət çəkməzdi. Azərbaycan Prezidenti dəfələrlə bəyan edib ki, Dağlıq Qarabağda yaşayan ermənilərə ən yüksək idarəetmə statusu verməyə hazırdır. Lakin Ermənistan tərəfindən heç bir cavab gəlməyib. Yəni, bu ölkənin rəhbərliyi bu problemin həllində maraqlı deyil. Nə qədər ki, Ermənistanda mövcud rejim hakimiyyətdədir, onlar heç vaxt bu problemin həllinə razı olmayacaqlar. Çünki onlar azərbaycanlıların tökülmüş qanı üstündə hakimiyyətə gəliblər”, - deyə Baş nazirin müavini vurğuladı. Azərbaycan dövlətinin qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı gördüyü işlərdən də danışan Əli Həsənov dedi: “Dünyanın heç bir münaqişə zonasında qaçqın və məcburi köçkünlərə Azərbaycandakı qədər diqqət və qayğı göstərilmir. Antonio Quterreş hələ BMT-nin qaçqınlar üzrə ali komissarı olarkən hər illik hesabatda icraiyyə komitəsinin iclasında səsləndirirdi ki, Azərbaycan dövlətinin qaçqın və məcburi köçkünlər üçün gördüyü işlər dünyaya nümunədir. Ölkəmizdə 1 milyon qaçqın və məcburi köçkün problemi yarananda Azərbaycanın cəmi 7 milyon əhalisi vardı və heç bir maliyyə imkanı yox idi. Çünki SSRİ dağılandan sonra bütün dövlətlərin iqtisadiyyatları çökmüşdü. Ancaq bu dövrdə ulu öndər Heydər Əliyev elə bir mexanizm, idarəetmə modeli qurdu ki, biz o vəziyyətdən çıxa bildik. Vahid idarəetmə sistemi yaradıldı, qaçqın və məcburi köçkün probleminin həlli, onların sosial vəziyyətinin yaxşılaşdırılması ölkədə bir nömrəli prioritet elan edildi. Bu, indi də qüvvədədir. Ölkəyə daxil olan neft gəlirləri qaçqın və məcburi köçkünlərin mənzil-məişət, sosial problemlərinin həllinə yönəldildi. Son 13 ildə 95 müasir qəsəbə tikilib, 250 min qaçqın və məcburi köçkün yeni müvəqqəti qəsəbələrə köçürülüb. Bu dövrdə həmin məsələlərə 6 milyard dollardan çox vəsait sərf olunub. Qaçqın və məcburi köçkünlərə tətbiq olunan güzəştlər, onların çeşidi dünyanın heç bir münaqişə zonasında yoxdur. Onlar yaşadıqları yerdə bütün kommunal xidmətlərdən pulsuz istifadə edirlər. Hər birinə aylıq müavinət ödənilir. Son aylarda Prezident İlham Əliyev fərman və sərəncamlar imzaladı. Məcburi köçkünlərin kommunal xidmətlərinin vəsaitini dövlət onların plastik kartlarına köçürür və özləri ödəyirlər”. Bir neçə il öncə Avropa Şurasının İnsan Hüquqları üzrə Komissarlığının ofisində işlədiyini və həmin vaxt Əli Həsənovla görüşünü xatırlayan Avropa Şurasının Siyasi Məsələlər Direktoratlığının rəhbəri Aleksandr Qessel dedi: “2002-ci ildə Avropa Şurasının nümayəndəsi kimi ölkənizə ilk səfərim yaxşı yadımdadır. Həmin vaxt biz qaçqın və məcburi köçkünlərin Bakıda, Sumqayıtda, Saatlıda məskunlaşdığı yerlərə - düşərgələrə səfər etdik. Dəmir yolunun ətrafında vaqonlarda, çadırlarda yaşayan məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitini görmüşdük. Üstündən 15 il keçib və bu gün Azərbaycan dövlətinin qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün gördüyü işlərin şahidiyik. Biz bunu alqışlayırıq. BMT-nin baş katibi Antonio Quterreş də Azərbaycanın bu sahədəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib. Çünki bu, heç də tez-tez rast gəlinən təcrübə deyil. Bu yaxınlarda Avropa Şurasının baş katibi Torbyorn Yaqlandla BMT-nin baş katibi A.Quterreş arasında görüş oldu. Görüşdə Avropada artıq problemə çevrilən miqrant və qaçqın məsələsi də müzakirə edildi. Böhran artıq çox ciddi ölçülərə gəlib çatıb. İnanıram ki, bir çox təşkilatlar bu məsələdə Azərbaycanın təcrübəsindən bir nümunə kimi istifadə edəcəklər”. Aleksandr Qessel bildirdi ki, vəzifəsi ilə əlaqədar olaraq Ermənistana da səfərlər edir və oradan da hesabat hazırlayır. “İnanın ki, orada da sadə insanlar Azərbaycanda olduğu kimi, bu münaqişədən əziyyət çəkirlər. Hamı bu münaqişənin həllini istəyir. Bildiyimiz kimi, münaqişənin həlli Minsk qrupuna həvalə olunub. Ancaq köçkünlərin yaşadığı vəziyyətin, onlara münasibətin təkmilləşdirilməsi Avropa Şurasının səlahiyyətlərinə daxil olan məsələlərdədir. Düşünürəm ki, hazırlayacağımız hesabatda Azərbaycanın bu sahədə əldə etdiyi nailiyyətləri qeyd etmək çox vacibdir. Çünki bu hesabat Nazirlər Komitəsi üçün hazırlanır. Görülən işlərin hesabatımızda, eyni zamanda, Avropa Şurasının özü tərəfindən hazırlanmış hesabatda da işıqlandırılması və bu məlumatın digər üzv dövlətlərə çatdırılması çox vacibdir”. On beş il bundan əvvəl ölkəmizə səfərindən danışan qonaq dedi ki, həmin dövrdə Bakı gecə vaxtı zülmətə qərq olurdu, otellər tapmaq mümkün deyildi: “Lakin bu gün işıqlı paytaxtınız, gözəl və müasir otelləriniz, tamamilə yeni simaya malik şəhəriniz məndə yüksək təəssürat oyatdı. Onu da qeyd etmək lazımdır ki, bu investisiya təkcə tikililərə sərf olunmayıb, eyni zamanda, qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial şəraitinin yaxşılaşdırılmasına da yönəlib”. Görüşdə Avropa Şurasının Siyasi Məsələlər Direktoratlığının əməkdaşları Danil Xoçaba, Maksim Lonqanq, Avropa Şurasının Bakı ofisinin rəhbəri xanım Draqana Filipoviç, Azərbaycanın Avropa Şurası yanında daimi nümayəndəsi Emin Eyyubov və Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyinin məsul işçisi Leyla Həsənova iştirak ediblər.

Alexander Gessel: We appreciate the work done by Azerbaijan to solve the problems of the refugees and IDPs
16 March, 2017
The work done by Azerbaijan to improve social status of refugees and IDPs and to solve their housing problems is worthy of appreciation. This is nowhere near the common occurrence. Other states can also benefit from the experience of Azerbaijan.
These opinions were expressed at the meeting of the Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, the Chairman of State Committee on Deals of Refugees and IDPs Ali Hasanov with delegation of Rapporteur Group on Democracy of Committee of Representatives of the Council of Europe on March 15. Mentioning that the Council of Europe has taken a resolution recognizing the territorial integrity of Azerbaijan, Deputy Prime Minister Ali Hasanov said that we highly appreciate this step. These works should be continued and strengthened. Double standards should be avoided within the relationships. However, we also witness biased speeches in PACE members. It would be better without such approaches. If you compare Azerbaijan’s development path during independence years with the states having the history of 100 years of independence, you will see how much success our country has gained in a short period. These issues should be approached comparatively. Mentioning that 20 percent of our lands have been occupied, more than one million people have become refugees and IDPs as a result of military aggression of Armenia against Azerbaijan Ali Hasanov said that the issues on the conflict have been remaining unsolved. The Chairman of the State Committee said: “If we compare the last 30 years with the current situation, we will see that the number of refugees and IDPs over the world has doubled up and became more than 60 million. At the same time the number of conflict zones has doubled up. Our situation is different from other conflict zones. Because, 20 percent of our lands has been occupied by the neighbour county. Both states are the members of the Council of Europe, as well as other international organizations. This is unacceptable. We don’t want war. We want to coexist with Armenians as before which we have lived for 200 years by trusting each-other”. Mentioning that decisions, resolutions made by international organizations on Nagorno Karabakh conflict remained on paper, Ali Hasanov said that radicals come into power in many countries, the systems and attitudes change. In spite of this, we don’t intend to wait anymore. International law supports our just cause. Deputy Prime Minister added: “Armenia makes every effort to maintain the status quo in Nagorno Karabakh conflict. Azerbaijan will not allow it. The sooner Armenia realizes that it more suffers from the conflict, the more it will benefit. If every head of state thought the interest of its people and had a high level of intellect, its people wouldn’t suffer like that. The President of Azerbaijan Republic stated many times that he is ready to grant the status of highest control to the Armenians living in Nagorno Karabakh. However, Armenia has not responded in any way. In other words, the government of this country isn’t interested in solving this problem. As long as the current regime is in power in Armenia, they will never agree to solve this problem. Because they came into power on the blood of Azerbaijanis."
Recalling that he worked in the Office of the Council of Europe Commissioner for Human Rights some years ago and has met with Ali Hasanov, Head of the Department of the Council of Europe on Political Affairs, Alexander Gessel said: “I remember well my first visit to your country as a representative of the Council of Europe in 2002. We visited the places - camps in Baku, Sumgait, Saatli where refugees and IDPs have been settled. We witnessed the living conditions of IDPs having lived in the wagons, tents around railway. Over the past 15 years we see the work done by the state of Azerbaijan to improve the social conditions of refugees and IDPs. We are highly appreciating it. UN Secretary General Antonio Guterres also highly assessed the activities of Azerbaijan in this field. Because this situation is not experienced frequently. The Secretary General of the Council of Europe Thorbjorn Jagland has met with UN Secretary General A. Guterres recently. At the meeting, the issues on migrants and refugees which became a big problem were also discussed. The crisis has now reached to very serious level. I believe that many organizations will benefit from the experience of Azerbaijan as a model in this issue”.
Alexander Gessel stated that he also visits Armenia in connection with his position and prepares report about there. He said: “Believe me, ordinary people there like in Azerbaijan also suffer from this conflict. Everyone wants this conflict to be resolved. As you know, the Minsk Group is in charge to solve the conflict. However, the issues on the improvement of living conditions of IDPs and the attitudes towards them are within the competence of the Council of Europe. I think that the achievements of Azerbaijan in this field should be stated in the report we will prepare. Because, this report is prepared for the Committee of Ministers. It is important to state the works done in our report and in the report prepared by the Council of Europe and to give this information to other member states”. Talking about his visit to our country fifteen years ago, the guest said: “At that time Baku was plunged into darkness at night and it was impossible to find any hotel. But today, the light capital city, beautiful and modern hotels and totally new city left a great impression on me. We should also note that the investment has not been only spent on the buildings, but also on the improvement of social state of refugees and IDPs”.